Toprak-Nötr Arası Gerilim Farkı

ulscnkrdmn

Üye
Herkese iyi çalışmalar,

Çalıştığım tesiste bir bölgede toprak-nötr arasında yüksek gerilim farkına rastladık. Bu fark oldukça yüksek ve düşük gerilimde çalışan ünitelerin arızalanmasına sebep oluyor.
topraksorun.png

Bu değerlerin tamamını makineler ve hat çalışırken ölçtüm.
Bölge ana dağıtım panosu ana besleme toprak-nötr arasında 2.5 V fark var.
Alt bölge dağıtım panosu ana besleme toprak-nötr arasında 2.5 V fark var.
Makine panolarının 4ünde de 6-7V arası değişen bir toprak-nötr farkı var. Bu makinelerin tamamına alt bölge dağıtım panosundan ayrı hat çekilmiş. Sorun uzun süreden beri mi var yeni mi oluştu bilgim yok.

Şüphelendiğim şeyler :
1- Makinelerde çay üretildiği için çay akışından kaynaklı statik oluşması
2- Toprak, nötr kablolarının çaplarının yeterli olmaması
3- Fazların dengesiz kullanımı ( ölçüldü fakat tamamında 223 +- 1V civarında yani oldukça yakın )
4- Toprak kaçak akımı

Bu saydıklarıma nasıl aksiyonlar alabilirim. Bunlara ek olarak sorun neden kaynaklanabilir? Teşekkürler...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Selam..
Alt bölge dağıtım panosunda, toprak barası ve nötr barası bağlantılarını öncelik kontrol edin. İlk imalat kısmında sıkı yapılmayan bağlantılar zamanla korozyona/oksitlenmeye sebep olmakta ve iletim direncini arttırmaktadır. (Bara yerine klemenste olabilir)
Cihaz tarafından yapılan ölçümde cihaz bağlantılarını sökerek yaptınız mı?
Öncelik belirlenmesi gereken durum; alt yapıda bu duruma sebep olan bölge tayini.
Cihaz girişine kadar gelen alt yapıda sorun yok ise problemin cihazda aranması. (Sizin belirttiğiniz hususlar gibi)
İyi çalışmalar..

..aslında ölçtüğünüz gerilim nötr kablosu üzerindeki gerilim..akım geçtiğine göre gerilim olması normal..bana fazla yüksekte gelmedi..
makinalara gelen 3 faz değeri normal mi..

Herkese iyi çalışmalar,

Çalıştığım tesiste bir bölgede toprak-nötr arasında yüksek gerilim farkına rastladık. Bu fark oldukça yüksek ve düşük gerilimde çalışan ünitelerin arızalanmasına sebep oluyor.
Ekli dosyayı görüntüle 51157
Bu değerlerin tamamını makineler ve hat çalışırken ölçtüm.
Bölge ana dağıtım panosu ana besleme toprak-nötr arasında 2.5 V fark var.
Alt bölge dağıtım panosu ana besleme toprak-nötr arasında 2.5 V fark var.
Makine panolarının 4ünde de 6-7V arası değişen bir toprak-nötr farkı var. Bu makinelerin tamamına alt bölge dağıtım panosundan ayrı hat çekilmiş. Sorun uzun süreden beri mi var yeni mi oluştu bilgim yok.

Şüphelendiğim şeyler :
1- Makinelerde çay üretildiği için çay akışından kaynaklı statik oluşması
2- Toprak, nötr kablolarının çaplarının yeterli olmaması
3- Fazların dengesiz kullanımı ( ölçüldü fakat tamamında 223 +- 1V civarında yani oldukça yakın )
4- Toprak kaçak akımı

Bu saydıklarıma nasıl aksiyonlar alabilirim. Bunlara ek olarak sorun neden kaynaklanabilir? Teşekkürler...

Enerji aldığınız trafo işletme topraklamasi uygun değerde olmayabilir.Buda noturdeki voltaj değerini artırabilir.Genelde elektronik cihaz arızaları kötü işletme topraklamasi nedeniyle gerceklesebilir.Bu değerleri olcturmenizde fayda var

Toprak voltajı nızı ölçünüz normal se nötr hattınızda voltaj vardır Bu da Şebeke nötr üründen kaynaklanıyor yani işletme topraklaması yeterli değil ya tedarikçiye müracaat edeceksiniz ya da nötr baranıza işletme topraklaması yapacaksınız bu topraklama koruma topraklamanıza yakın olmayacak ne kadar uzak olursa o kadar iyi en az 20 metre olmalı.

Merhaba, Nötr-Toprak potansiyel farkı bir çok sebepten oluşabilir. Yukarıda arkadaşlar önemli bir kısmını izah etmişler. Ancak problem yapısal olunca her zaman çözmek çok kolay olmayabiliyor. Yapısal tedbirlerinizi yaptıktan sonra çözüm üretemez iseniz, Bu konuda nötr-toprak potansiyel farkını stabil hale getiren özel bir çözüm mevcut. Onu kullanabilirsiniz.

Bu sorunla daha önce karşılaşmıştım. Eğer, sorun çözülemiyorsa, o bölgeye özel ek bir toprak hattı çekilmesi gerekebilir.

Topraklaması sağlam tesiste Nötr/Toprak voltajının yüksek görülmesinde iki temel neden vardır. 1) Nötrden dönen dengesiz yük akımı.
2) Nötrdeki dengesiz yük akımının etkisini arttıran HARMONİKLER !
Sistemde harmonik akımlar yüksekse işletme topraklama direnci yüksekse etki artar.
Harmonik problemi yoksa işletme topraklama direncinin bir etkisi yoktur.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri