Toprak ile Nötr Ayırt Etme

projelerde ayrı görünebilir ama prizlere giden kablolar ile lambaya giden kablo genelde tek buattan gider..

sigortada lambalar için ayrı faz nötr

sigortadan prizler için ayrı faz nötr çekmez elektrikçiler onun için ikiside aynı buatta olur.. ama şuda var prize giden buattan sadece prize kablo gidiyorsa o ayrı...[/QUOTsiz zannedersem epeydir tesisat döşemiyorsunuz. iç tesisat yönetmeliğine göre lamba ve priz buatları ayrı olmak zorundadır.tabiiki liyelerde öyle.slm

iç tesisat yönetmeliği değiştiğinden haberim yok ya ..ben 10 senedir elektrik tesisatı işi yapmıyorum ..

aslında iyi olmuş buatların ayrılması ben yıllar evvel düşünmüştüm ama maliyetli ve ugraştırıcı oluyor diye yapmıyordum aslında inşaat sahibi yaptırmıyordu maliyetten dolayı :)

son 10 yıldır Elektrik arızası ve Röle işlerine bakıyorum..

teşekkür ederim arkadaşım bilgi için ;)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
iç tesisat yönetmeliği değiştiğinden haberim yok ya ..ben 10 senedir elektrik tesisatı işi yapmıyorum ..

aslında iyi olmuş buatların ayrılması ben yıllar evvel düşünmüştüm ama maliyetli ve ugraştırıcı oluyor diye yapmıyordum aslında inşaat sahibi yaptırmıyordu maliyetten dolayı :)

son 10 yıldır Elektrik arızası ve Röle işlerine bakıyorum..

teşekkür ederim arkadaşım bilgi için ;)
ben teşekür ederim.slm

ben 1 ay kadar elektrikçi yanına takıldım neyi nasıl yapıyor diye
3 katlı bir daire vardı YAPI Denetim kontrolünde demişti elektrikçi Lamba ve Priz tesisatlarını kendisi aynı pvc boru ve buatlardan çekiyordu. Sadece zayıf akım(anten, telefonu) ayrı pvc boru ve buattan dağıtıyordu.
yapı denetim kontrol etmiyormu bu yeni uygulamayı ?

mualesef bu tip tesisat yapanlar çok var.yönetmelik var ama uygulamaları denetleyen yok.normalde yapı denetim mühendisinin kontrol etmesi gerekir.birazda tabii insanın içinde olacak.işi ucuza aldıysa malzemeden ve işçilikten kar etmeye çalışacaktır.slm

topraklamanın kalın olması gerekmez mi ?

hatta faza 2.5 nötre 1.5 kullanılıyor bazen

normalde 2,5 mm çekmeleri gerekir İÇ TESİAT YÖNETMELİĞİNE görede Sarı-Yeşil kablo olması lazım tabiki bunu uygulayan çok nadir elektrikçiler var.Ben şahsen eskiden tesat işleri yaparken özellikle sarı-yeşil kullanırdım.

prizler için faz-nötr ve toprak kablosu kesiti 2,5 mm olmalıdır.

1,5 mm çekenler maliyetten dolayı çekiyor.

ben 1 ay kadar elektrikçi yanına takıldım neyi nasıl yapıyor diye
3 katlı bir daire vardı YAPI Denetim kontrolünde demişti elektrikçi Lamba ve Priz tesisatlarını kendisi aynı pvc boru ve buatlardan çekiyordu. Sadece zayıf akım(anten, telefonu) ayrı pvc boru ve buattan dağıtıyordu.
yapı denetim kontrol etmiyormu bu yeni uygulamayı ?

tamamen maliyetten kaçış yöntemleri.

piyasada öyle tesisatlar gördümki adam 14 lük borudan zil,telefon ve anteni sıgdırmış nasıl becerdiyse...

Moderatör tarafında düzenlendi:
meger ile ölçüm yapabilirsinn ölçü alettiyle mp ve pe yi ayırt edemezsiniz meger yoksa tesisatta kaçak akım rölesi bağlı değilse yanınızda kaçak akım rölesi götürerek test edebilirsiniz oda olmadı ilkel ve tehlikeli bir yöntem olarak bazı riskleri göze almak şartıyla enerjiyi kesip faz ile nötr olmasından süphe ettiğiniz kabloları şönt leyin daha sonra enerjiyi acın sigorta attıysa faz a bagladığınız kablo nötr diğeri pe dir fazla birlikte şönt ettiğiniz kabloda enerji verince sigorta atmassa o kablo topraktır ikisindede atarsa tesisat sıfırlanmıştır :rolleyes:

normalde 2,5 mm çekmeleri gerekir İÇ TESİAT YÖNETMELİĞİNE görede Sarı-Yeşil kablo olması lazım tabiki bunu uygulayan çok nadir elektrikçiler var.Ben şahsen eskiden tesat işleri yaparken özellikle sarı-yeşil kullanırdım.

prizler için faz-nötr ve toprak kablosu kesiti 2,5 mm olmalıdır.

1,5 mm çekenler maliyetten dolayı çekiyor.

tamamen maliyetten kaçış yöntemleri.

piyasada öyle tesisatlar gördümki adam 14 lük borudan zil,telefon ve anteni sıgdırmış nasıl becerdiyse...

Ne yazıkki dediğiniz gibi maliyeti düşürmek için ne yöntemler kullanıyorlar..

peki nötr'de 1.5mm kablo çok büyük sorun çıkarırmı ?

meger ile ölçüm yapabilirsinn ölçü alettiyle mp ve pe yi ayırt edemezsiniz meger yoksa tesisatta kaçak akım rölesi bağlı değilse yanınızda kaçak akım rölesi götürerek test edebilirsiniz oda olmadı ilkel ve tehlikeli bir yöntem olarak bazı riskleri göze almak şartıyla enerjiyi kesip faz ile nötr olmasından süphe ettiğiniz kabloları şönt leyin daha sonra enerjiyi acın sigorta attıysa faz a bagladığınız kablo nötr diğeri pe dir fazla birlikte şönt ettiğiniz kabloda enerji verince sigorta atmassa o kablo topraktır ikisindede atarsa tesisat sıfırlanmıştır :rolleyes:
arkadaşım slm böyle bi test yöntemi olurmu hiç topraklama ile fazı birleştirdiğinde topraklama çalışıyor ise neden sigorta atmasın biz zaten niçin topraklama yapıyoruz.gövdeye bi kaçak olduğunda toprakla faz kısa devre olsun sigorta atsın ve çarpılmayalım topraklamanın amacı budur zaten.slm

Forum istatistikleri

Konular
128,311
Kullanıcılar
450,146
Son üye
ashhh

Yeni konular

Geri