tia portal v13 s7 1200 pid kontrol

as.yıldırım

Usta Üye
Arkadaşlar merhaba,

İşyerinde bir projem var hayata geçirmem gereken.Şöyle ki ;

5 tane asenkron motoru ( pompa motoru ) sürücü ile kontrol edeceğim.Sistemde pid kontrol olacak.Kullanıcı ekrandan set basıncı girecek , transmittterden okunan basınc değerine göre plc pid kontrol yapacak ve devrede olan sürücülere analog çıkış verecek.

Ancak benim şöyle bir problemim var.Ekteki fotolardan da görebileceğiniz gibi , pid blogu çalıştıramıyorum.Youtube dan izlemediğim video kalmadı.İncelemediğim döküman kalmadı.Birebir aynı şeyleri yapmama rağmen simülatörde pid compact bloğunu çalıştıramıyorum.PQW değeri bir türlü değişmiyor.

Nerede hata yapıyorum ve ya neyi eksik yapıyorum ?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    119.4 KB · Görüntüleme: 357
  • Ekran Alıntısı1.JPG
    Ekran Alıntısı1.JPG
    164.7 KB · Görüntüleme: 310
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Fotoğraflarını inceledim kanımca gözden kaçırdığın nokta setpoint ile input_PER arasındaki değerler. Şöyleki : Eğer setpoint değerin input_per değerinden yüksek ise output değerin +değer aksine setpoint değerin input_per değerin input_per değerinden küçük ise Output_PER değerin -değer olacaktır.

Tam olarak neyi kontrol ettiğinizi bilemiyorum fakat input_PER : = IW64 olmamalı diye düşünüyorum ( Yanılıyor da olabilirim beynimde kurguladığım sistem bir hidrofor veya kompresör gibi.)

Örneğin kompresörü düşündüğümüzde set poin 8 bar sabit basınç oluşturmak isteyelim buna göre

Setpoint: = 8
Input_Per: ?

IW64 değeri 8'den büyük olacağı doğal olarak pid çalışmayacak, yapmamız gereken şey IW değerini scala etmek.

@macix dediğinizi denedim.mesela iw64 ü 276.48 e böldüm.böylece 0-100 arası bir skala yakalamış oldum.set değerine 100 girdim.input_per kısmına da md0 ( iw 64 ün 276.48 e bölnmüş hali / fotodan daha net anlaşılabilir )

ancak yine plc simden devreye aldığımda qw96 değeri sürekli 0 da kalıyor.plc sim de iw64 ü değiştirmeme ve bu değişimi input_per de görmeme rağmen outputta netice alamıyorum.

muhtemelen gözden kacırdıgım bir nokta var ama ne ?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    101.7 KB · Görüntüleme: 182
sayın as.yıldırım

pid blogunuz otomatiktemi? mode girişine 3 yazıp, mode activate girişini 1 taramalık aktif yapıp denermisiniz. veya state çıkışının durumunu kontrol edermisiniz, blok hata veriyor olabilir.

sayın as.yıldırım

pid blogunuz otomatiktemi? mode girişine 3 yazıp, mode activate girişini 1 taramalık aktif yapıp denermisiniz. veya state çıkışının durumunu kontrol edermisiniz, blok hata veriyor olabilir.

mode 3 olarak atıyorum.ancak mode activate girişini 1 taramalık nasıl aktif yapacağım bilmiyorum.

Yardımcı olabilir misiniz ?

pozitif kenarda Mode ACTİVATE girişine bir M bitiyle 1 bilgisi verebilirsiniz

Yada MODE datasına 3 yazdıktan sonra MODE ACTİVATE girişine bir M biti tanımlayın (örn: M10.0) alt network ta karşılaştırma komutu kullanarak pid state=3 ise bu biti resetle işlemini yazın. online iken bu bitin üzerine gelip modifiy kullanarak 1 yapın. Pid komutu gerçekten otomatiğe geçince kendi Mode ACTİVATE girişini resetleyecektir.

.

bilader ben pıd blogu ıle sıcaklık kontrolu yaptm ve ıstedıgımız saat uzerınde yanı sıcaklık 10 derece ıken 1 dk sonra 11 derece ve boylelıkle ıstenılen sıcaklıkta tutabıldım bende cok ugrastım ama ıstedıgın cevap sanırım aynı tel bırakırsan yardıcı olmaya calısırım

arkadaşlar uzun uğraşlara ragmen hala pid bloğu çalıştıramıyorum.

Ekte de görebileceğiniz gibi pid parametreleri üzerinde değişiklik yaptım ancak netice alamıyorum.

@ufuk6767 hocam kodu inceleyip nerede eksik ve ya hata olduğunu belirtir misiniz ?

@apaçi hocam daha önce belirttiğiniz değişiklikleri yaptım ancak olmadı.Ekteki kodu inceleyip tespit ettiğiniz bir hata varsa belirtir misiniz ?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı1.JPG
    Ekran Alıntısı1.JPG
    84.5 KB · Görüntüleme: 182
  • Ekran Alıntısı2.JPG
    Ekran Alıntısı2.JPG
    49.1 KB · Görüntüleme: 166
State ve error bağlantısınada birer değişken yazıp durumlarını görebilirmiyiz. Blogun o anki durumunuda izleyelim.
Mode avtivate girişinede sabit 1 yazma, değişken koyup, Mode değiştiği zaman 1 yap bence

@apaçi hocam dediklerinizi yaptım.şimdi 1 ve 2 nolu resimleri incelersek ;

pid enable bilgisi geliyor ve set değer ile input değerini blokta görüyorum.pid enable bilgisi geldiğinde mode u 3 yap diyorum.ve 3 oldugunu da görüyorum.

ancak state durumu 0 da kalıyor.yani inactive.

neden aktif olmuyor olabilir ?

gercek ortamlı bir plc üzerinde denemiyorum sistemi , plc sim ile deniyorum.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı1.JPG
    Ekran Alıntısı1.JPG
    156.7 KB · Görüntüleme: 135
  • Ekran Alıntısı2.JPG
    Ekran Alıntısı2.JPG
    97.2 KB · Görüntüleme: 120
  • Ekran Alıntısı3.JPG
    Ekran Alıntısı3.JPG
    173.4 KB · Görüntüleme: 114

Forum istatistikleri

Konular