Termik manyetik sigorta seçimi

hakanhhh22

Üye
Merhaba arkadaşlar 17 daireli bir apartman projesinde talep gücü 90756 w hesapladım

Akım değeri 172 A buna uygun ana kolon kesiti
3X50+25 NYY kullanacam.
TMŞ olarak 200 kullanılır ancak kablo kesiti 185 A akım taşıyabiliyor .Bir alt TMŞ 160 A kullanirsam devrenin akimi 172 A sürekli devreyi açacaktır.

TERMİK MANYETİK SALTER OLARAK NEYİ KULLANMAM GEREKİYOR

Acil yardımlarınızı bekliyorum .
Teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Öncelikle cevap için sağolun
Birşey daha soracam 160-200 A TMŞ Kullanin demişsiniz.TMŞ akım değeri ya 160 olur yada 200 A olur diye biliyorum.sizin söylediginiz şekilde nasıl 160-200 A akım değeri olabilir onu anlayamadım.benim projede 172 a üstünde akım geçince açması lazım ama sizin TMŞ 160-200 koyarsam sürekli devreyi açacaktır.(tmş 160 değerinden dolayi )
Teşekkürler

Şalterler,termik değeri ayarlanır tiptir.Üze-
rinden ayarlanır.160-200 arası 180 amp.
olarak itibar edilebilir.

Çok teşekkür ederim Sami inci verdiğiniz bilgiler için. dediğiniz gibi TMŞ ler ayarlanabilir tipte şalter.

sadece termik ile sigorta arasındaki fark nedir
termik sigorta gibi belli bir katın üzerind e mi anlık açma yapar yoksa ayarlandığı değerde hemen acar mi

Termiğin kuvvet kontakları üzerinden ayarlanan akımdan fazlası geçtiğinde belli bir süre sonra kumanda kontağı sayesinde kontaktörü durdurarak motoru durdurur. Geç devreye girmesi sayesinde demeraj akımını yenebilir. Ama kontaktör olmadan yalnız başına koruma sağlamaz.
Sigorta, kuvvet kontaklarindan üzerinde yazan akım değerinden fazla akim geçince kuvvet kontaklarını açar. Hizli yada geç açan tipleri vardır. Kontaktör olmadan da koruma yapabilir ama motoru korumak için tek başına yetersiz kalır. Termik de kullanılması gerekir.

ne kadar fazla kaç katı
kontaktör tamam ancak
termik ile sigorta farkını tam anlayamadim
Termiğin kuvvet kontakları daima kapalı konumdadır yani giriş-çıkış arası daima iletkendir. Aşırı akım anında açmaz. Aşırı akım anında kumanda kontaklarını açar.
Sigorta, TMŞ, motor koruma şalteri gibi koruma elemanları ise aşırı akım anında kuvvet kontakları açık konuma gelir. Yardımcı kontaklı olanı da vardır ama ona girmeyelim. Kontaktör yapışık kaldığında termik motoru durdurmaz fakat saydığım diğer koruma elemanları motoru durdurur.
Ne kadar fazla kaç katı sorunun cevabı için resimde arkadaşımız güzel açıklamış
Screenshot_2017-12-24-16-33-44-221.jpeg

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,605
Son üye
osaricicek

Yeni konular

Geri