temel topraklamsından ornekler

3elibrahim

Paylaşımcı üye
faydalı bilgiler olacagı kanısındayım;baglantı ve bileşke noktaları kazık ile irtibatı

Ekli dosyalar

• 26-05-09_1039.jpg
    26-05-09_1039.jpg
    94.3 KB · Görüntüleme: 301
  • 26-05-09_1040.jpg
    26-05-09_1040.jpg
    85.7 KB · Görüntüleme: 267
  • 26-05-09_1041.jpg
    26-05-09_1041.jpg
    99.1 KB · Görüntüleme: 241
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sayın ibrahim bey
topraklama çubuğunuz bakır değil mi:?
Geçenlerde bu tür bir topraklama çubuğu çakarken farkettim ki bakır sandığım topraklama çubuğu meğerse sadece "bakır kaplı"
ileriki zamanda toprak içinde bakır korozyona uğrayıp sadece içindeki demir yüzey kalmasın:?

yok yener bey bakır,aldıgım malzemelere çok dikkat ederim ama uyarınızdan oturu çok tesekkur

mıknatıs yardımıyla bakır mı yoksa bakır kaplama mı olduğunu bulabilirsiniz.

Bu malzemeleri (ekte kullandığımız) özellikle maliyeti düşük tutmak için temel topraklamalarında kullanıyoruz.Fakat biraz araştırırsak termo kaynak yöntemini,hepsinden daha sağlıklı ve dayanıklı olduğunu görebiliriz.Forumumuzda da bu konuyla ilgili bilgiler mevcut.Saygılar,kolay gelsin.

sayın ibrahim bey
topraklama çubuğunuz bakır değil mi:?
Geçenlerde bu tür bir topraklama çubuğu çakarken farkettim ki bakır sandığım topraklama çubuğu meğerse sadece "bakır kaplı"
ileriki zamanda toprak içinde bakır korozyona uğrayıp sadece içindeki demir yüzey kalmasın:?

Bakır topraklama elektrotları üretim olarak dört çeşittir:
Som bakır
20 mikron bakır kaplama
1000 mikron (1 milim) bakır sıvama
3000 mikron (3 milim) bakır sıvama

Bunlardan som bakır elektrot (aynı kesitteki diğer elektrotlara göre) maliyet olarak pahalı olduğu için genelde müteahhitler bakır kaplama elektrotları tercih eder.

Mıknatısla kontrol etmek en kolay yol.
Bir keresinde kantar topraklaması için elektrotları zemine çakmışlar bir işyerinde. Bağlantılar için çağırdılar. Zemin sert olduğu için tam çakamamışlar. Fazlalıkları kesiyorlar spiralle. Sanki bakır değil de kesilen demir. Dedim artık adama bunlar som bakır değil biliyorsunuzdur diye. Ucuza aldık zaten dedi. Tamam o zaman dedim bende artık.

Bu malzemeleri (ekte kullandığımız) özellikle maliyeti düşük tutmak için temel topraklamalarında kullanıyoruz.Fakat biraz araştırırsak termo kaynak yöntemini,hepsinden daha sağlıklı ve dayanıklı olduğunu görebiliriz.Forumumuzda da bu konuyla ilgili bilgiler mevcut.Saygılar,kolay gelsin.

Bir hastanenin temel topraklaması işinde de çalıştım (Son bağlantıları daha yapmadık). Yaklaşık olarak 5 ton galvanizli şeritten 4 tonunun montajı bitti. Birkaç yüz tane, şeritten şeride ve şeritten demire bağlantı klemensi kullanıldı.
Şimdi burada bakır iletken kullanılsaydı işlevsellik olarak daha iyi olurdu tabi. Ama fiyat yönünden galvanizli şeritle kıyaslanamayacak bir bedel çıkardı.

Aşağıdaki resimler de halen devam eden temel topraklama uygulamasından. Bağlantılar termo kaynak yöntemiyle yapıldı. Öncesi ve sonrası (Daha sonraları da olacak yakın zamanda.)
Detayları Şuradan takip edebilirsiniz: https://www.kontrolkalemi.com/forum...-termo-kaynak-uygulamasi-resimli-videolu.html

Ekli dosyalar

• Önce1.JPG
    Önce1.JPG
    89.6 KB · Görüntüleme: 154
  • Sonra1.jpg
    Sonra1.jpg
    84.5 KB · Görüntüleme: 154
Son düzenleme:
Benim maliyet düşürmekten kastettiğim galvaniz şerit değil de,termo kaynak yerine klemenslerin kullanılması.Gerçi bakır olayını da katsak iyi olur ama maliyet de devasa olacaktır.Eklediğiniz resim+videolar da çok faydalı olmuş,teşekkürler.

Not:Termo kaynak seti+toz vb elemanları fiyatları ne civardadır,bilgi verebilirseniz de çok iyi olur.Saygılar..

Resimli,videolu paylaşımlar için sağolun arkadaşlar.videoları izlemedim henüz.
indirip izleyeceğim.
Mesleki uygulamaların görüntülü paylaşımı hakikaten çok öğretici oluyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri