temel topraklama?

arkadaşlar iyi akşamlar.
benim sorum şu;
6 dairelik bir apartmana temel topraklama yapılması konusunda bi mevzuat varmıdır.
eğer yoksa yinede yapmalımıyım...
2mt boyunda 3 adet bakır topraklama kazığını üçgen şeklinde birbirine bağlayarak bina tesisatına topraklama yapsam yeterli topraklama direncini sağlayabilirmiyim.
ve bunlar dısında baska bir öneriniz varmı cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bina yeni yapılacaksa temel topraklaması yapman şarttır.
ancak bina kurulu ise yönetmelikte hesaplama yöntemleri var o yöntemler doğrultusunda topraklama sistemini tasarlayabilirsiniz.

Temel topraklama yapmak hem yasal hem de teknik zorunluluktur. Hesaplama yöntemleri ile ilgili olarak bu işle parça satarak uğraşan pek çok firmanın internet sitesinde hazır formülleri bulabilirsiniz.

ya aslında işin aslı şu ben binayı yaptıran kişi ile yeni anlaştım ama adam temele betonunu döktürmüş daha inşaat ruhsatını bile cıkartmamış şantiye panosunu diktirmeden yandaki binadan elektiği çekmiş...
geriye dönemeyegimiz için temel topraklama galvaniz şeritlerini zemin katın tabanına atılan demirleri üzerine yapsam ne olur?

adana başkent üniversitesi hastanesine bina kenarındaki bahçelik alana 2 mt aralıklarla 10 ad 1mt lik som bakır çubuk çakarak birbirlerine 16 mm kablo ile paralelliyerek çubuk bağlantısına ise kablo zamanla gevşemesin diye erimiş katran dökerek sağlama alıp 35 mm kablo ile panoya getirdik zemin kat demir hasır üzerine bağlamanı tavsiye etmem mutlaka bina etrafınızda bahçe yada toprak vardır çak 10 tane çubuk paralelle al getir ana panoya ama diğer yandan adana temsa otomotiv temel topraklamasıda bir nevi seninde bahsini ettiğin şekilde yaptığımı hatırlıyorum ama oradaki zemin toprakla sıfırdı muhtemelen senin zemin den kastın bodrum kat üzerine yapılan yer ise toprakla teması olmadığından yinede şüphe ile bak olaya sen mümkinse yakın mesafede bahçe ve toprak alan varsa esirgeme çubuğu fazlası ile çak hiçbir hesaplama bilmiyorsan bile çakacağın fazla çubuk teknik hesaplamanın çok üzerinde kalacağına eminim sonuçta fazlası faydalı olan şeydir ama sigorta amperinin fazlasıda zarardır

ya aslında işin aslı şu ben binayı yaptıran kişi ile yeni anlaştım ama adam temele betonunu döktürmüş daha inşaat ruhsatını bile cıkartmamış şantiye panosunu diktirmeden yandaki binadan elektiği çekmiş...
geriye dönemeyegimiz için temel topraklama galvaniz şeritlerini zemin katın tabanına atılan demirleri üzerine yapsam ne olur?

aslında önemli olanı baştan es geçmişsiniz.
öncelikle inşaat ruhsatını baştan çıkarmanız gerekirdi. ruhsatı olmadan inşaata başlandığı için inşaatınız kaçak sayılıyor. belediye mevcut binalara yapı ruhsatı alımı için imar para cazası uygulatır. tedaş ise yapı ruhsatı olmadan binaya elektrik bağlayamaz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri