Temel topraklama ile ilgili bir soru

ert159

Üye
Arkadaşlar temele yapılan galvaniz şerit üstüne beton dökülüyor ama toprak içine gimiyor.Bu şerit topraklayıcı işlevini nasıl yerine getirebiliyor?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar temele yapılan galvaniz şerit üstüne beton dökülüyor ama toprak içine gimiyor.Bu şerit topraklayıcı işlevini nasıl yerine getirebiliyor?
Şeritler temelden 5-6 metre dışarı çıkarılır ve toprağa çakılan 1,5 mt. topraklama elektrod(topraklama çubuğuna) bağlanır.Yani topraklamayı bu çubuk yapar galvaniz şerit iletken görevi görür!

Ayrıca beton dökülmesinin sebebi, beton daha iyi iletken, direnci daha düşük, bir de fiziksel etkilere maruz kalmasın diye beton dökülüyor

Yanlışsam düzeltin ama temel topraklamadaki şeritlerin çubuk topraklayıcı ile topraklanmasını ilk defa duyuyorum.

Temel topraklaması başlı başına bir topraklama çeşididir ve çubuk şeklinde elektrot kullanılmaz diye biliyorum.

Çubuk elektrot yine başlı başına ayrı bir topraklama çeşididir ve en az 2-3 adet elektrot, aralarında 2 metre mesafe ile gömülür. Buna iletken olarak ise fiziksel dayanımı artırmak için koruma amaçlı borular içerisinde sarı yeşil kablo kullanılır.

Benim merak ettiğim ise, bazı temellerde temel demiri öncesinde ince bir betonla zemin düzeltilip sıvı yalıtımı amaçlı ziftli siyah, plastik benzeri madde yayılıyor. hatta bu malzeme kenarlardan yukarı dahi kıvrılıyor. Üzerine temel demiri ve temel topraklaması için şerit topraklayıcı çekiliyor. Bu durumda topraktan sıvı yalıtımı yapılırken topraklayıcıda yalıtılmış olmuyor mu? Temel topraklaması işlevini bu durumda nasıl yerine getiriyor?

Yoksa yukarıda bahsedilen temel topraklamasının çubuk toprak elektrodu ile topraklanması böyle bir durum içinmi diyeceğim ama o zamanda topraklamayı çubuk elektrot yapıyorsa şerit topraklayıcıya neden gerek duyuluyor?

- Temel topraklaması yapılan yerde,çubuklu
topraklama israftır,gereksizdir,
- Topraklama,hertürlü izolasyonun altına ya-
pılmalıdır,
- Yorumum,izolasyonsuz temel topraklama
içindir,
- İzolasyon yapılan yerin üstünde temel top-
raklama yapılacak ise,tabiiki,topraklamalar,
uygun sayıda çubuk ile ayrıca indirilmelidir.

Son düzenleme:
- Temel topraklaması yapılan yerde,çubuklu
topraklama israftır,gereksizdir,
- Topraklama,hertürlü izolasyonun altına ya-
pılmalıdır.
Abi elbetteki tecrüben benden çok fazla ama ben israf olduğunu düşünmüyorum kendi düşüncem.Şerit lerin üstüne toprak yığmak topraklamayı sağlamlaştırmaz diye düşünüyorum sonuçta yığma toprak olur ve yığma toprakta topraklama yapılmaz!Bu ledenle galvaniz şeritleri 1,5 mt elektrod la toprağa çakmak çok daha sağlıklı bir topraklama yapacaktır. Elimde şuan bir tesis elektrik projesi var o projede de galvaniz şeritler dört taraftan 1,5 mt.galvaniz çubukla toprağa çakılmış olarak gösteriliyor. Ben şuna inanıyorum ki galvaniz şerit in üstüne yığılacak toprak topraklama için zayıf kalabilir. Hele hele kurak geçen yaz aylarında toprakla bağı kalmaya bilir bunedenle çubuk yani elektrod çakılması çok daha sağlıklı olacaktır

Sent from my HUAWEI P7-L10 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Eğer temel topraklama yetersiz kalıyor ise !
ihtiyaç kadar çubukta çakılabilir.Genelde,böy-
le bir ihtiyaç hiç olmaz.İhtiyaç olmayan şeyin
yapılmasıda israftır.Temel topraklamanın,üs-
tüne örtülecek toprak tabiri yanlış bir ifadedir.
166 ohmdan aşağı ! elde edilecek toprakla-
ma yeterlidir.Temel topraklamada bu değer
herhalükarda elde edilebilir bir değerdir.He-
saplama yapıldığında,çubukların katkısının
çok garnitür bir değer olduğunu hemen gö-
rebilirsiniz.
Not : Yorum,izolasyonsuz yapılan temel top-
raklama için geçerlidir.

Son düzenleme:
Bu durumda yukarıda bahsettiğim izolasyon sonrası neden temel topraklama yapılıyor? Sadece çubuk elektrotlar kullanılmalı değilmi?

Böyle bir durumda,temel dışında ring ve çu-
buk topraklama yapılmalı.İzolasyon üstünde-
ki temele yapılan temel topraklamanın kıyme-
ti yoktur.Konu ile ilgili , Sn.Prof.İsmail Kaşıkçı
hocanın kitabının okunmasını öneririm.

Forum istatistikleri

Konular
128,224
Kullanıcılar
450,015
Son üye
teknik eğitim