Teknoloji Fakülteleri (MTOK) Yalanları!!!

Aşağılık kompleksi çok tehlikelidir,insanın kendini gülünç duruma sokar.

Forumun amacı bilgi paylaşımıdır,kendi kendinizi tatmin edebilirsiniz ama bu tür saçma konuların yeri ancak 'çöp'tür.

Teknik Öğretmen & Mühendis kavgasına bir son verilse ne iyi olacak.

Herkes mesleğini iyi icra etmeye baksın. Ne mühendis teknik öğretmenden üstündür, ne de teknik öğretmen mühendisten.

Eğer mesleğinizi iyi icra edebiliyorsanız, üstün olan sizsiniz. Kim ne derse desin...

"adam etmeye çalışıyorum" ifadeniz pek hoş olmamış,
neticede beraber çalışmaktasınız, kimse anasının karnından mesleki bilgilerle doğmamaktadır.

"Yeterli bilgiye ve tecrübeye sahip" bir mühendis arkadaşı istihdam etmeye firmanızın gücü yetmediği
veya gücü yetse de bu şekildeki bir organizasyon daha ekonomik geldiği için bu durumdasınız.
Hangi meslek olursa olsun işini hakkıyla yapabilenin kendini yetiştirebilenin korkmasına gerek yoktur eğer mesele ekmek parası kazanmaksa, ama mesele mesleğini yapmaksa durum değişiyor,

Her alanda hakkıyla mezun yetiştiremeyen onlarca üniversite varken, piyasanın ihtiyacının çok üstünde sayılarda mezunlar verilen bir ortamda ucuza çalıştırılabilen mühendislerin olmasının başka bir meslek dalının mezunlarıyla alakası yoktur, henüz atanamadığı için montaj elemanı olarak çalışan öğretmenler tanımaktayım, montaj elemanları da mı korkmaya başlasın?

1 aydır fransız bir stajyerle çalışmaktayım, makina müh. son sınıf olmasına rağmen hidroelektrikte piyasada iş yapan farklı alanlardaki bir çok kişiyi cebinden çıkarabilecek bilgiye sahip, bu arkadaşın başarısı sadece kendisine ait değil sisteme aitte bir başarıdır.
Mesele sistem meselesidir, her meslek sahibi kişi piyasanın çarkları arasındaki bozuk bir düzende itibarını kaybetmeye başlamıştır...
Bir meslek dalının başka bir meslek dalına alternatif olabilmesi bizim ülkemizdeki bir sistem hastalığıdır.

öncelikle "adam etme" konusu yanlış anlaşıldı burada bahsi edilen konu iş öğretmekten geçiyor. Yanlış anlaşıldıysa özür dilerim. Diğer konuya gelecek olursak mühendisleri aşağılamak veya diğerini yükseltmek gibi bir caba içindede değilim. Mühendismiş öğretmenmiş yok teknisyen tekniker hiç fark etmez olay kendinizi yetiştirmekten geçiyor. İşi kim biliyorsa görev onun makam onun etiket onun. Ama kalkıp ben mühendisim diye bedavadan bir şeyler bekliyorsanız daha çok beklersiniz. Şu anki eğitim sistemi tabiki çok kötü fakat sistem sizi kendi çabanızla geliştirmenizi engellemiyor. Mühendis arkadaşların en büyük yanılgısı burada ben üniversiteyi kazandım okudum mühendis oldum hemen bana üst düzey bir iş versinler. Fakat sen işi bilmiyorsun. - Ama ben mühendisim cevabı artık bitti. Mesajından anladığım kadarı ile röle koordinasyonu dememe rağmen hala şirketin ekonomik durumundan falan bahsetmişsiniz bu da bu iş koluna ne kadar uzak olduğunuzu gösterir. son olarak hiç bahsetmeyi istememe rağmen bir mühendis edasıyla çalıştığım işyerini küçümsemeye çalıştığınızdan şunu söylüyorum benim maaşımın üçte birine Türkiye deki mühendislerin %85 gözü kapalı işini değiştirir.

EMO' dan bir mesaj aldım değerli meslektaşlarım TFF mezunları sadece 1 sınava girerek mühendis olacakmış...

Buradan piyasasadaki mühendis arkadaşlarıma sesleniyorum sizlerin 4000 TL' ye yapacağınız işi TFF' den geçerek mühendis olmuş çakma bir mühendis 1000 TL' ye yaparım diyerek sizin ekmeğinizle oynayacaklar böyle şeylere hazırlıklı olun... GARDINIZI ALIN...

Ayrıca benim gaspçı TFF' li arkadaşlarım size sesleniyorum ve öncelikle sizi Allah' a havale ediyorum hakkız yere başkasının ekmeğine göz dikmek kul hakkı yemektir. Kul hakkını görmezden gelirseniz biz mühendisler olarak hakkımızı yedirmeyiz zaten rahat olun siz...

Saygılar....

Son düzenleme:
EMO' dan bir mesaj aldım değerli meslektaşlarım TFF mezunları sadece 1 sınava girerek mühendis olacakmış...

Buradan piyasasadaki mühendis arkadaşlarıma sesleniyorum sizlerin 4000 TL' ye yapacağınız işi TFF' den geçerek mühendis olmuş çakma bir mühendis 1000 TL' ye yaparım diyerek sizin ekmeğinizle oynayacaklar böyle şeylere hazırlıklı olun... GARDINIZI ALIN...

Ayrıca benim gaspçı TFF' li arkadaşlarım size sesleniyorum ve öncelikle sizi Allah' a havale ediyorum hakkız yere başkasının ekmeğine göz dikmek kul hakkı yemektir. Kul hakkını görmezden gelirseniz biz mühendisler olarak hakkımızı yedirmeyiz zaten rahat olun siz...

Saygılar....

Konuyu açan kişiye teşekkür ederim. Çünkü sağdan soldan imza yetkisi olmadığını duyuyordum. Ben meslek lisesi mezunuyum. Geçen sene sınava girdim fakat Teknoloji Fakültelerini bilmediğimden tercih yapmadım. Şuan üniversiteli olabilirdim. 18 yaşındayım ve şuan anadilu yada düz lise mezunu olup eem bitiren bazı asalaklardan daha cok bilgim var elektronik konusunda. Kimse kimsenin ekmeğiyle oynamıyor. Aksine sizler yillarca meslek lisesi mezunlarinin ekmegiyle oynadiniz! "Meslek lisesine giden ogrenci sanayici olur" felsefenizle yillarca dogru duzgun universitelere katsayi sacmaligindan gidemediler. Bizler haftada 50 ders gorurken, sozlu notu niyetine bir dunya devre yapmakla ugrasirken sizler ogleden sonra kalan bos zamaniniza universiteye hazirlanip 0 bilgiyle eem'ligini kazandiniz. Simdi boyle bi firsat gecmis meslek liselilerin eline İn zorunuza gitmis. Zorunuza mi gideer bilemem ama oyle bi gun gelecekki meslek lisesini bitirmeyen adami muhendis diye almayacaklar.

Not: işini düzgün yapan mühendislere lafim yok.

Saygilarimla ;)))

Konuyu açan kişiye teşekkür ederim. Çünkü sağdan soldan imza yetkisi olmadığını duyuyordum. Ben meslek lisesi mezunuyum. Geçen sene sınava girdim fakat Teknoloji Fakültelerini bilmediğimden tercih yapmadım. Şuan üniversiteli olabilirdim. 18 yaşındayım ve şuan anadilu yada düz lise mezunu olup eem bitiren bazı asalaklardan daha cok bilgim var elektronik konusunda. Kimse kimsenin ekmeğiyle oynamıyor. Aksine sizler yillarca meslek lisesi mezunlarinin ekmegiyle oynadiniz! "Meslek lisesine giden ogrenci sanayici olur" felsefenizle yillarca dogru duzgun universitelere katsayi sacmaligindan gidemediler. Bizler haftada 50 ders gorurken, sozlu notu niyetine bir dunya devre yapmakla ugrasirken sizler ogleden sonra kalan bos zamaniniza universiteye hazirlanip 0 bilgiyle eem'ligini kazandiniz. Simdi boyle bi firsat gecmis meslek liselilerin eline İn zorunuza gitmis. Zorunuza mi gideer bilemem ama oyle bi gun gelecekki meslek lisesini bitirmeyen adami muhendis diye almayacaklar.

Not: işini düzgün yapan mühendislere lafim yok.

Saygilarimla ;)))

:eek: saygılar genç arkadaşım,
Mühendis olupta napcanız. Zaten mühendislerin çoğu işsiz geziyoR, çalışanda düşük ücretlerde çalışıyor. Özelde mühendise, devletteki memur mühendis maaşından fazla para veren firma çok az. Olan yerlerede girmek sağlam t.... istiyor. Tekrar Söylüyorum; MÜHENDİS OLUPTA NAPCANIZ....

BU ÜLKEDE TEKNİK BİR PERSONEL OLMAK; HİÇKİMSENİN SAYGI DUYMADIĞI, KENDİNE VAKİT AYIRAMADIĞIN YAPILABİLECEK EN REZİL İŞ.

YAŞINIZ GENÇKEN, KAFANIZ HALA ÇALIŞIYORKEN VEDE YOL YAKINKEN FARKLI MESLEKLERE YÖNELİN KENDİNİZİ REZİL ETMEYİN...

Gençler, bir sakin olun:) Kimse "meslek lisesine giden elektrikçi olamaz" demedi bunca senedir, yani kimsenin meslek lisesi mezunlarının ekmeğiyle oynadığı yok. Ha diyorsanız ki, "üniversiteye giremedik" filan, o zaman sınavı şu veya bu sebepten kazanamayan yüz binlerce insan toplansın üniversiteye girenlerin üzerine yürüsün "ekmeğimizden olduk" diye. Biraz da kader kısmet işi bunlar. Yani Allah aşkına, üniversite sınavına girmeden önce mesleğiyle ilgili fakültelere dair araştırma bile yapmaya vakit ayırmamış 18 yaşındaki bir kardeşimiz düz lise mezunu mühendisleri ekmekle oynamakla itham ediyor. Tamam belki yol göstereni olmadı, hiç bir hocası ilgilenmedi, belki bir şekilde hakikaten "hangi bölümler varmış" diye araştırma imkanı kesinlikle yoktu ama daha 18 yaşında gelip de burada "yıllardır şöyle oldu, böyle oldu" demesi ilginç geliyor bana. Yani Fatih kardeşim yıllardır neler olduğunu araştırmadan önce keşke kendi kariyeri için neler yapabileceğini araştırsaydı.
Not : adettendir, söylenir, eem mezunu değilim :) Ayrıca iyi kötü işini- artık o iş her neyse- yapmaya çalışıp buna göre az veya çok para kazanan her insan gibi ben de asalak değilim çok şükür.

Bu arada geçen sene beraber çalıştığım 2 yıllık elektrik bölümü mezunu arkadaş 2500 Tl civarı maaş alıyordu (yeme-içme-barınma, su-elektrik her şey şirketten) , onun yaşında o kadar ekmek alamayan mühendis çok var. Çocukcağız kendini yetiştirmiş, ileride daha fazlasını da kazanacak inşallah.

sistem öyle bir değişti ki anlatamam. öğrenci olarak baktığımda ağlayasım geliyor. Eğitim Fakülteleri kalktı Fen-Edebiyat Fakülteleri geldi. meslek öğretmenlerine ver mühendise formasyon öğretmen ol dendi. ama çatalla çorba içilir mi? diye düşünülmedi. şimdi her üniversite Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü açmış. 180 barajını aşıyorsun okul da ek puan veriyor yerleşiyor,okuyorsun sonra sana imza yetkisi vermiyor falan derken binlerce kişi üniversite mezunu ve işsiz oluyor. eee ekmek parası bu kolay değil. insan işsiz dururken çevre şartları aile baskısı derken 30 yasında baba parası yıyor demesınler diye mecbur dusuk maaslı da olsa bir işe giriyor.

Mesleki bilgi ve üstünlük sadece teknik elemanın bireysel çabası,azmi ve gayreti ile gerçekleşir. Meslek hayatım boyunca çok enteresan olaylarla karşılaştım hepsini anlatsam ortalık karışır hiç birşeyden habersiz müfredatta kitapta yazandan başka teorik bilgiye(ezbere diyelim) sahip olmayan uygulama tecrübesi alamamış teknik öğretmenlerede şahit oldum, hafta sonu özelde çalışan mesleğine hakim yaşına rağmen birebir işin uygulamasında olan teknik öğretmenede şahit oldum, meslek lisesinde öğrenci stajerin bile sormaması gereken soruyu mesleğe yıllarını vermiş mühendis meslektaşlarımdan da bazı teknik öğretmenlerden de duydum, sağlam mesleki bilgisi yanında diğer donanımlarıylada her konumda fark yaratan mühendis meslektaşlarıma da şahit oldum.

Bu hayatta kendinize verebileceğiniz zarardan daha büyüğünü kimse size veremez. Ne ekerseniz onu biçersiniz. Hayat bir savaştır, bu savaşta her türlü donanıma sahip, mühimmatını yüklenmiş, etkili silahlara sahip bir er'in mi hayatta kalma ihtimali fazladır. Yoksa Çavuşum,teğmenim,üsteğmenim donanımım yok ama rütbem var bana birşey olmaz diyen Asker mi?

Belki de siz muhendislik fakultesinde okuyandan daha iyiyiz dediginiz icin muhendislik fakultesi hakkini aramak icin dava aciyor. Ayrica firat universitesi mtok'tan baraji gecen bir meslek liseli kazanir. Cunku puanlar yerin dibinde. Muhendislik fakultesi ogrencileri teknoloji fakultesi ogrencisinden 150 puan fazla aldigi icin mi sizden kotu egitim alacak bunu da dusunmek gerek. Muhendislik fakultesine yerlesen ogrencinin puanini ikiye bölün yine teknoloji fakultesine yerlesenden daha iyi almis olacak. Hersey puan degil diyeceksiniz. O zaman 500 alip tip fakultesine yerlesen biri neden 200 puanla girilebilecek yeri secmiyor da tip fakultesini seciyor diye sormazlar mi? Fen edebiyat fakulteleri ogretmen statusu kazandi teknik egitim fakulteleri de muhendis unvani kazandi. Fen edebiyat mezunlarina bakin nerelerde calisiyor. Bir de bölüm okuyanlara hangisi isini iyi biliyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri