Tek Sürücü ile Çoklu Pompa Kontrolü

Merhaba,

örnek bir proje ekliyorum. Tabi burada farklı bir çalışma prosedürü var ama mantık aynı. Röle kablolamasını incelemeniz yeterli olur diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• ACS310 3 pompa gezer.rar
    316 KB · Görüntüleme: 65
Merhaba,

örnek bir proje ekliyorum. Tabi burada farklı bir çalışma prosedürü var ama mantık aynı. Röle kablolamasını incelemeniz yeterli olur diye düşünüyorum.
Proje için teşekkürler ederim. Benim yapmak istediğim bütün motorları sırası ile yol vermek. Sıcaklık transmitterinden gelen bilgiye göre sürücü birinci motoru devreye alacak. Sıcaklıga göre ihtiyaç olursa birincı motoru bırakıp ikinci motoru sürecek. Durdurmayıda aynı şekilde yapacak. Bunu Abb sürücülerinde yapılabildiğini okudum. Sizin gönderdiğiniz projede sadece birini çalıştırıyor. Dıgerleri ihtiyaca göre şebekeden devreye giriyor. Benim yapmak istediğim bütün pompaları rampali bir sekilde kaldırıp durdurmak.

Doğrudur evet. Bu projede bu şekilde çalışıyor. her motor için bir Şebeke ve bir sürücü kontaktörü mevcut. kontaktörlerin kontrolü sürücüden otomatik sağlanıyor. start verildiğinde 1 motor sürücü kontaktörü çeker feedback sinyaline göre %100 e ulaştığında çok kısa bir süre içinde(bu süre parametresel olarak ayarlanabiliyor) önce 1 motor sürücü kontaktörü bırakır.2 motor sürücü kontaktörü çeker sonra 1 motor şebeke kontaktörü çeker. Bu proses sonunda 1 moturu sürücü kaldırmış olur. %100 olan motor şebekede atılır ve 2 motor sürücü üzerinden kontrol edilir.
Bu sıra ile 7 motora kadar devreye almak mümkün.

Doğrudur evet. Bu projede bu şekilde çalışıyor. her motor için bir şebeke ve bir sürücü kontaktörü mevcut. kontaktörlerin kontrolü sürücüden otomatik sağlanıyor. start verildiğinde 1 motor sürücü kontaktörü çeker feedback sinyaline göre %100 e ulaştığında çok kısa bir süre içinde(bu süre parametresel olarak ayarlanabiliyor) önce 1 motor sürücü kontaktörü bırakır.2 motor sürücü kontaktörü çeker sonra 1 motor şebeke kontaktörü çeker. Bu proses sonunda 1 moturu sürücü kaldırmış olur. %100 olan motor şebekede atılır ve 2 motor sürücü üzerinden kontrol edilir.
Teşekkür ederim.

Merhabalar ABB580 motor sürücü ile 3 adet pompayı PID kontrollü çalıştırmak istiyorum Eş yaşlanma sistemini de bu 3 pompa üzerinde yapabilmek için adımlar nelerdir yardımcı olursanız sevinirim.

Merhabalar ABB580 motor sürücü ile 3 adet pompayı PID kontrollü çalıştırmak istiyorum Eş yaşlanma sistemini de bu 3 pompa üzerinde yapabilmek için adımlar nelerdir yardımcı olursanız sevinirim.
Merhaba,

Samet bey merhaba,

Üst tarafta ACS310 için bu konuyu açıklamıştım. Yeni seri sürücüler içinde aynı sistem geçerlidir. Parametre listesinde bazı değişimler söz konusudur sadece. Bununla birlikte ACS580 lerde sadece pid kontrolü ile tek motor sürebilirsiniz. Çoklu motor kontrolleri için pompa sürücüsü olan ACQ580 kullanmanız gerekmektedir.

Samet bey merhaba,

Üst tarafta ACS310 için bu konuyu açıklamıştım. Yeni seri sürücüler içinde aynı sistem geçerlidir. Parametre listesinde bazı değişimler söz konusudur sadece. Bununla birlikte ACS580 lerde sadece pid kontrolü ile tek motor sürebilirsiniz. Çoklu motor kontrolleri için pompa sürücüsü olan ACQ580 kullanmanız gerekmektedir.
Örnek bir proje gönderme şansınız var mı

Doğrudur evet. Bu projede bu şekilde çalışıyor. her motor için bir şebeke ve bir sürücü kontaktörü mevcut. kontaktörlerin kontrolü sürücüden otomatik sağlanıyor. start verildiğinde 1 motor sürücü kontaktörü çeker feedback sinyaline göre %100 e ulaştığında çok kısa bir süre içinde(bu süre parametresel olarak ayarlanabiliyor) önce 1 motor sürücü kontaktörü bırakır.2 motor sürücü kontaktörü çeker sonra 1 motor şebeke kontaktörü çeker. Bu proses sonunda 1 moturu sürücü kaldırmış olur. %100 olan motor şebekede atılır ve 2 motor sürücü üzerinden kontrol edilir.
merhabalar örnek projeyi inceledim fakat içinden çıkamadım 1. motor sürücü üzerinden yol verildikten sonra şebeke kontaktörünün çekebilmesi için 1. motor sürücü kontaktörünün mührünün açması gerekli fakat mührü açacak bir şey yok bulamadım ve 1. motor diyelim ki 50 hz e ulaştı 1. motor şebeke kontaktörünün devrede kalabilmesi için başka bir dijital çıkıştan mı kontrol ediliyor yoksa 1.motor çalıştırma uçunda ki enerjiyi frekans 50 hz ye ulaşsa bile motor dur komutu gelene kadar vermeye devam ediyor mu

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri