tb6560 spindle çalıştırınca eksenler kendi kendine hareket ediyor

hocam cevabından buram buram ilim ve tecrube kokuyor :) teşekkür ederim.
öncelikle kusura bakmayın şema resmi 24 v kısmı çıkmamış. Power supply 24 v.Diğeri step motorlar 2.2 Nm.

3 A tb6560 metal sacla arasında plastik ayak var temas etmiyor, ama dediğin gibi invertor'den parazit frekansa müsait düşünmemiştim.

Osinoskop malesef yok, dediğin gibi dir sinyaline bakacam dijital 1 olduğunda 5 v gerilim seviyesinde mi ?

Avo metre ile kısadevre testi yaptım sorunlu 2 eksen vidaları kısa devre gözüküyor metal aksam herhalde temas ediyor, sorun olmayan y ekseni arasında rulmandan dolayımıdır ki x ve z ekseni ile kısa devre değil.... Belki önemli bir şey değil neyse....

İşin farklı bir boyutu dediğin gibi sanayi ortamında gerilim dalgalanması var yüksek güçlü Makinaları devreye alırken yüksek akım çekiyor ve bu ilk anda yine x ve z ekseninde ufak hareketlilik olduğunu gördüm.

merak ediyorum bu dediğim hadise ile(parazitlerden dolayı eksenlerin istemsiz hareketi) hiçkimse karşılaşmadı mı ?
Eğer pek karşılaşılmıyorsa benim sistemde bariz bir sorun var....Bu dediğim hadiseyi eğer ben 0.05 mm lik hassas pcb işleriyle uğraşmayıp büyük ahşap işleme yazı yazma işleriyle yani 5-10 mm hassasiyet gerektirmeyen işlerde kullansaydım bu sorunu sezemezdim....
hocam olmadı senin dediğim aklımda, bir arabirim 3 adet M542 bu işi cozer ama burda sorunu halletmek lazım......

Son düzenleme:
Ne diyon agam sen , karış kulaç ölçeydin bari.
Buralardaki en acemi arkadaşlarımızın yaptığı çekmece rayından cnc ler bile ondalı.
... büyük ahşap işleme yazı yazma işleriyle yani 5-10 mm hassasiyet...

Ayrıca pcb yi cnc demi kazıyorsun ?
Ne ayyııııp bir şey hani desenki deliyorum ehh.

[video=youtube;VsPBzU9OWIM]http://www.youtube.com/watch?v=VsPBzU9OWIM[/video]

Hoş gerçi bu yöntemde demode oldu ama fikir vermesi açısından ...

-------

...yüksek güçlü Makinaları devreye alırken yüksek akım çekiyor ve bu ilk anda yine x ve z ekseninde ufak hareketlilik olduğunu gördüm...

Gerilimin aşırı düşüyor demektir.
Ana girişten , ayrı ve kalınca hat çek.

Ayrıca harmoniklerde vardır muhakkak.
Ona sonra bakarsın.

Kartı kesin dışarıya al.

Ve öyle ufacık motorlarla olmaz.
En az 4.5Nm.
Ya da yavaş yavaş anca gidersin.
Mekanik aksamın ağır gözüküyor yani ataletli.
Kimbilir ne kadar sürtünmeler var.
Hele birde vida-somunlar bilyalı değilse...

Benim gördüğüm hata spindel motor sürücü girişine bir filtre koymamışsınız. Bence bir hat filtresi koyun derim.

Hocam benim mekanik oldukça iyi, boşta elle yağ gibi hareket ediyor, 2.2 Nm motor gerçekten yetiyor, ayrıca bilyalı vidalar kullandık 0.01 mm lik hassasiyetli

biraz haklısın gerçekten PCB yapmak zor

makinanın bu kadar iyi sonuç verdiğini gösteriyor, ama dediğim gibi ufak bir parazit delik çaplarının kaçmasına veya trace kaymasına sebep oluyor.
Bu bazen hiç olmuyor ama bazen hep oluyor, şu sıralar daha sık olmaya başladı,

Abi şimdi iş için mach3 ü sıfırını ayarlıyorum, pcb yi yerleştiriyorum strat vermeden sonra bekliyorum bişey yok spindle m3 deyip çalıştırınca tık tık adım kaçırıyor bu beni sinir ediyor.

metal levhadan kurtulacağım....bide öyle bakalım
Bide şöyle bir şey daha var motorun hızını artırınca titreme arttığını gözlemledim yani sorun invertörde

Bir de step motor çıkış kablolarını powerflex sürücüden uzaklaştırın. Bu motor sürücüler müthiş parazit üretirler ve bu da istemediğiniz sonuçlar almanıza sebep olabilir.

Bir de step motor çıkış kablolarını powerflex sürücüden uzaklaştırın. Bu motor sürücüler müthiş parazit üretirler ve bu da istemediğiniz sonuçlar almanıza sebep olabilir.

Bu dediğin powerflex için mi geçerli yoksa bütün invertorler için mi ?

şimdi resimde dikkat edilirse arkada 0.5 Hp kasnaklarla hızı artırılmış AC motor var, invertörlü arel yerine bu motoru çalıştırınca hiçbir parazit olmuyor.

kazımugur ve senin yorumların doğrultusunda yapılacak iş invertoru ve tb6560 kontrol sürücü kartını ayırmak olacak....

sistemdeki nötr ve toprak uçları hiç bir yerde birleşmedigini kontrol edin hocam
birde invertörü 200hz lerde çalıştırıyorsunuz spindele gövdeden ayırın hiç temas etmesin bir de oyle deneyin bakalım ozaman parazit yapacak mı ?
kolay gelsin

Kıyaslama yapabilmeniz için :
Dip8 paket pinleri arasında 3 yol...

Söylediğim kural tüm sürücüler için geçerlidir. Malum PWM çıkışlı hepsi ve istemeseniz de diğer devrelerde bir parazite yol açarlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri