metal işlemek için hangi spindle almalıyım

Ben bir şeyi anlamadım. Sen freze mi istiyorsun router mı? İkisi temelde aynı işi yapar ama amaçları farklı. Frezeyle ahşap işlemek biraz abes olur. Aynı şekilde router'da çelik işlemek de aynı derece abes.

Videoda gördüğün bir CNC freze. Amerikalıların ünlü markası Tormach. Bu makineye bakıp ağzının suyu akmış olabilir ama "ben bundan istiyorum" diyebilmen için 5 bin liradan fazlasına ihtiyacın var.

Bence sen tam olarak ne istediğine karar verdikten sonra biz sana yardımcı olalım.

google amca ve youtube den edindiğim bilgilere göre
cnc router de metaller pek işlenmiyor
metaller için cnc freze gerekli anladıgım kadarıyla,
yani cnc router de işledigimiz her türlü şekil verdigimiz, (ahşap mağzemenin)
(metalini) işlemek ve şekil vermek için, cnc freze gerekli doğru anladıysam eger hocam :)
hal böyle iken benim cnc freze yapmak istedigim netleşmiş oldu sanırım... :)))
18191356_10155335940809791_2029660403_n.jpg

Teşekürederek işe başlayım ozaman
bir fotograf ekliyorum.
böyle bir makine yapsam vereceği kalite ne kadar olur 10 üzerinden degerlendirirseniz eger
sizin dediginiz sistemi veya direk 2.2 kw lik spindle motoru takarsak
4 nm lik step motor takarsak yada kaç takmalıyız
1 aydır araştırıyorum beynim yandı kısaca üstatlar abiler
BEN NE YAPMALIYIMMM ??????

Moderatör tarafında düzenlendi:
Lütfen actgm konuyada bı bakaydiniz z ekseni dalma ve spindle motor durmasi

Hangi frezenin özelliklerine bakarsan bak spindle hızının 5-6 bini geçmediğini göreceksin. 5 bin bile demir/çelik için çok fazla ama belki alüminyum da işlemek istersen o hızlar yeter.

Eklediğin resimde görünen spindle bir router için tasarlanmış, 18-20 bin devirli bir spindle. Bildiğimiz Çin malı su soğutmalı router spindle'ı. Muhtemelen 400hz. Kilowatt değeri ise seni aldatmasın. 2.2kw muazzam bir güç ama 20 bin devire yayılmış bir güç. Düşük devirde demir işlemeye çalıştığında torkunun düşük olduğunu görürsün. Ufak zorlanmalarda hızı dramatik biçimde düşer. Sıkışırsa durur. Çünkü o spindle yüksek hızda çalışması için yapılmış.

Sert metaller için dediğim gibi düşük hız ve yüksek tork gerekir. Bunun için de genelde spindle ünitesi ayrı, motor ünitesi ayrı olan sistemler tercih edilir. Motor kayışla spindle'ı çevirir.

Fotoğraftaki frezenin gövdesi hangi malzemeden kesilmiş bilmiyorum. Alüminyum da olabilir demir de. Ama lazerde veya su jetinde kesilmiş. İmkanın varsa sen de o tarz bir şey yapabilirsin.

Spindle seçiminde faydası olabilecek notlar;

http://www.kimla.pl/en/HowtochooseaCNCspindle

Yukarıdaki sayfa bir makine üreticisine ait. Spindle seçimi ile ilgili firmanın açıklamaları var. Profesyonel spindle ı açıklarken seramik rulmanlı diye de bahsediyor. Bizim kullandıklarımdan daha iyi ürünler olduğunu da gözönüne alarak;

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Spindle gücünün, tork x devir olduğu, devri yarıya düşürdüğümüzde gücün de yarıya düşeceği vurgulanmış.

Spindle gücü için, önemli kriterler olan kullanılacak max freze çapına ve malzemeye bağlı örnekler verilmiş.

Malzeme: Alüminyum, plastik, ahşap, lamine için
5 mm çapa kadar freze, 0.8kW,
8 mm çapa kadar freze, 1.0kW,
12 mm çapa kadar freze, 3.3kW,
16 mm çapa kadar freze, 5.6kW spindle (24000 devre kadar)

Malzeme: Çelik (paslanmaz çelik, termoplastik) için
10 mm çapa kadar freze, 3.3kW,
12 mm çapa kadar freze, 5.6kW,
16 mm çapa kadar freze, 7.0kW,
20 mm çapa kadar freze, 10.0kW spindle (15000-18000 devre kadar)

Eğer çelik malzemeye delik de delinecekse, daha güçlü olan modelin seçilmesi öneriliyor.
Örneğin: 6mm uç ile 2000 devirde ve 5.6kw/18000 devir spindle kullanılıyorsa, gücün 5kw tının bu iş harcanacağı belirtiliyor. Bu spindleların, dişli hareket aktarımına sahip frezelerin (conventional milling machines) torku ile karşılaştırılmaması gerektiği belirtilmiş.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yukarıda anlatılanlar her şeyi yapan bir makinenin zor ve fazla anlamlı olmadığını gösteriyor. Çelik vb. sert malzemeler için düşük devirli ve güçlü bir makineye ihtiyaç var. Router gövdesi ile bunun için gerekli freze rijitliğini de sağlamak çok zor.

Bizim kullandığımız spindleların tork değerleri hakkında herhangi bir bilgi var mı?

Son düzenleme:
Sürücü ayarları ile oynayarak en düşük devirde dahi motorun vereceği max tork değerini alabilirsiniz. Hee demir işlemek için sağlıklı olur mu hayır.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri