tb6560 spindle çalıştırınca eksenler kendi kendine hareket ediyor

rexton

Üye
Merhaba Arkadaşlar;

Sizlerle karşılaştığım garip bir sorunu paylaşmak istiyorum, biraz çaresiz kaldım.
Bende 3 eksen Tb6560 kırmızı yeni versiyon sürücü kartı var. Uşaktan aldığım bir cnc, ilk başta makinadan çok anlamıyordum, bir heves uğraşa uğraşa makinayı ve kontrol sistemini öğrendim. Ben pcb kazıma işlemi için aldım ama bir türlü pcb den verim alamadım bende bunu bilgisizliğe ve 1mm lik özel pcb uca sahip olamama bağlıyordum.
....Neyse işi biraz öğrenince benim CNC işe başladığı yerde bitmediğini farkettim yani eksen kaçırıyor. Bunu türlü testlerle denedim sonunda şöyle bir sonuca vardım.

spindle çalıştırmadan CNC çalıştırınca, eksen kayması veya istenmeyen motor dönmesi olmuyor. Ama spende çalıştırınca x ve z ekseninde istenmeyen hareket oluyor.

Spindle dan şüphelendim önceden kalıpçı taşlama motoruydu onu inverterli arel motorla değiştirdim manuel kullandım yani inverterin üzerinden aç kapa yaptım sorun çözüldü sevindim doğru yolda olduğumu düşünüyordum sonra mach3 den iş başlayınca spindle çalışacak şekilde ayarladım malesef yine eski sorun 2 eksenin kendi kendine hareketi devam etti. Leptopla yönetiyordum dediler istenen sinyal seviyesini yakalayamıyor bende masaüstü kullandım yine devam etti olmadı kabloları değiştirdim aynı belki kontrol kartı parazit girişi oluyordur dedim mach3 input ları iptal ettim yine olmadı.
şallah siz değerli abilerimden yardım bekliyorum.(kusuruma bakmayın çok uzattım ama acayip doluyum).

Saygılarımla....

Topraklama yapmayı dene,.benzer bir sorunu bir arkadaş topraklama ile çözmüştü.

hocam besleme devresinde ve inverter de zaten toprak bağlantıları var. Belki bulunduğum yerde toprak değeri istenen düzeyde değildir diye mekanda değistirdim ama sonuç alamadım. Aynı sorunu olan arkadaş sorunu nasıl çözmüştü, gövdeyi mi toprakladı ?

Son düzenleme:
gövdeyide toprakladım sorun malesef devam ediyor, bir parazit var onu tesbit edemedim spindle çalışınca sanki komut geliyormuş gibi kontrol kart girişi ledleri hafif sönük yanıyor...

Acaba ne önerirsiniz ?

Kartlarının resimlerini ekle .
Varsa arabirim + sürücüler her ne varsa.
Hatta elektronik sisteminin anlaşılır biçimde resimleri...

Yani Gövdeye Toprak temas etmemeli mi ?

Spindle motorun gövdesine toprak bağlanıyor, ister istemez makina da topraklı oluyor.
Önceki kalıpçı motorunda gövdeye toprak bağlantısı yoktu ama aynı şekilde parazitleniyordu, eksenlerde yine istemsiz hareket oluyordu.

Bugün kablolamayı baştan sona kadar tekrardan elden geçirdim, titreme azaldı ama hala 2 eksende parazit var, kafayi yiyeceğim x ve Z de parazit var, y de yok !!!!
şimdi motor z eksenine bağlı eğer spindle dan kaçak olsa en çok z ekseni etkilenmeli fakat benim cnc de x ekseni belirgin parazit var.

Bu sefer eksen lerde kaçak olacağını düşünüp en çok sorunlu olan x ekseni ile sorun olmayan y eksenin tb6560 dan yerlerini fiziksel olarak değiştirdim, baktım bizim titreme bu sefer y eksenine geçti bizm sorunlu eksen x oldu....

Yılmadım bu sefer pinler oynadım önce hepsini pasife aldım sonra yine eski pin değerlerini girdim
ve sorun çözüldü çok mutlu oldum sevinme hat savhada ama kısa sürdü 30 dk sonra eski problemler devama başladı.

Ama pes etmek yok devam, inşallah sizlerle beraber çözeceğiz.

Son düzenleme:
arkadaki motoru manuel olarak kullanınca sorun olmuyor, o motorunda devir ve gücü yetmiyor.

2 farklı kırmızı kart versiyonlarını denedim aynı bide mavi kart varmış bide onu denesem mi ?

Veriler yeterli değil ama gördüklerim kadarı ile :
Sadece Y motorunu gördüm net olmamakla birlikde 8.5Nm gibi.
Nasıl bağlı bilmiyorum.
Paralel ise o sürücü ile olmaz.
Seri ise eh işte idare eder.
TB6560AHQ max36V(pdf40V) ile beslenir , sen 12V ile beslemişsin.
Devirlerin biraz artsa motorların gücü kalmaz.
Koca bir sistem kurmuşsun ama çayda boğulmuşsun.

Kartı yakından ölçmedim ama 12V zaten limit besleme.
Optokuplörler 12V ile besleniyorsa gerilim regülasyonu tam yapılamayabilir hani demişler ya girişler yetersiz...
Evet bazı laptoplarda paralel port çıkışı 5V yerine 3V civarındadır.
Ve anlattığın hataları yapar.
(Bazı laptoplarda power ayarları ile oynanarak bir şeyler yapılabildği yönünda açıklamalar olmuştu bir ara.)
Bir eksen normal olabilirken diğerleri olmaz.,
Kullanılan elemanların tolerasları ile alakalıdır.

Kartı o kutudan çıkar ayrı bir kutuya koy.
İnvertöre çok yakın ve onunla aynı metal(saç) aksama hemde en çok etkileneceği şekilde bağlamışsın.

Böyle bir çok hatanın yapıldığı sistemlerde hata ve doğru çalışma bir ipteki cambazlar gibidir.
Bir olur biri bir olur diğeri baskın çıkar.
Topraklama gibi olaylar çamur atmak için gariban kavramlardır !
Topraklama cihazların değil insanların sağlığı içindir ve çoğu zaman doğru kullanılmaz ise cihazlarımıza zarar verir.

Bir hayli masraf yapmışsın.
Az daha yap amatör işine benzemiyor , kaz gelecek yerden tavuğu esirgeme.
Doğru dürüst sürücü al yani her motor için ayrı kutuda olanlardan ve güçlü bir şey olsun acıma parasına.
Beslemeyi , alacağın sürücülerin max beslemesine yakın seç ve gücü daima yüzde 25 kadar fazla olsun.
Gerekirse her birine ayrı.
Bu durumda LPT den sürücülere ayrı bir arabirim kullanmak gerekir.
Aslında kartında var öyle bir şey ama onu kullanabilmek elektronik bilgi gerektirir ve sizde yok gibi ve hatada oradan kaynaklanıyor gibi.
Arabirimler çok para değil.
Ama dandikleride dolu piyasada.
Çeşitli zamanlarda forumda resimlerle tartışılanları oldu , okumakda yarar var.
Mavi kırmızı uğraşma ...
At çöpe...

İlla böyle uğraşacağım diyorsan o besleme ile olmaz.
En az 24V doğrusu 36V>33V ayarlı olsun.
Bilen birini bul ve örneğin dir pinlerini kontrol etsin step i edemeyeblir.
Şöyle :
Dir çıkışı 1 iken (eksen yönünü değiştirince değişir 1-0) lpt çıkışını ve kartın tampon entegrelerinin ilgili çıkışının gerilimini ölçsün.
Lpt 3.5 V den aşağı olmamalı ve tampon çıkışı(74HC14 filandır)kesin 5V olmalı.
Aynı şekilde devam edin ilgili opto çıkışıda 5V olmalı.
Bunu sorunlu gördüğün eksende yapman daha doğru olur.
Varsa osiloskop ile izleyin.

Port and pin / kernel 25000
Motor Tuning / Puls uzunluğu :
step = 5
dir = 0

Son olarak atölye sanayii vb ortamlarda enerji son derece kalitesizidir.
Özellikle inverter filan kullanılıyorsa.
İnverter ve besleme filitreleri ile çözüm bulunmaya çalışılır ama şu an sizin için ikinci planda...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri