metal işlemek için hangi spindle almalıyım

arda0683

Üye
arkadaşlar üstatlar bende bir cnc yapmaya karar verdim ama metal işlemek için, hangi spinder motoru alacagımı bulamadım. bir kaç yere sordum
2.2kw ile aleminyum, demir, çelik, işleyebilir miyim diye; kimisi işlersin, kimisi işlenmez, kimiside işlersin ancak 10dk lık işi yarım saatte işlersin dedi.
Bu arada Elektrigim şehir şebekesi 220 volt
şimdi benim sormak istedigim bir kaç soru var degerli arkadaşlar.

1- Ben kaç kw lık bir spindle almalıyım? 2.2kw lık spindle ufak degerler girerek uzun sürmesinde sıkıntı yok ancak işçilik en az 10 üzerinden 8 olmalı.( TABİ OLUYORSA)
2- 2.2kw sipindle motorun üstü hep 380 voltlamı çalışır (220 ile çalışan 5kw lık spindle ler yokmu)?
3- büyük bir jenaratörden 380 volt alabilirmiyim ve sipindle yi çalıştıra bilirmiyim.

YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM SAYGILAR Şimdiden degerli yorumlarınız için teşekürederim.

Forumdaki bilincli ustatlarin yorumlarinizdan okuyarak bilgileniyorum
yapabilecegimi dusundum ancak su an kafama takilan birkac sorunun cevabini bulamadim. Bunlari aşabilirsem eger yapabilecegimi dusunuyorum tabi sadece dusunceden ibaret.
Ne gibi zorluklarla karsilasacagimi bilmiyorum Ama ustesinden gelecegimi dusunuyorum mekanik kismi yaparim elektrik surucu kisminida motorlari ve suruculeri alacagim yere baglattiririm.
Solidwork programini bilmiyorum ama otokette cizim yapip bilgisayara aktartirim arkadasimin araciligi ile kafamdaki durum bu bunlarin haricinde ne gibi sorunlar cikabilir bilmiyorum adim tarihe acemi caylak cnc ci diye gececek. :)))
Arkadaslar abiler aranizda soruma cvp verebilecek arkadaslar abiler ustatlar yokmu ???
2.2kw bir spindle ( servo) motor ile aleminyum,demir,çelik islenirmi...

Moderatör tarafında düzenlendi:
2.2kw bir spindle ( servo) motor ile aleminyum,demir,çelik islenirmi...
ustacım işlemeye işlersin
makinenin kasasından haber ver sen
şasesi...
istersen 10kw spindle iş mili tak makineyi tahtadan yaptıktan sonra..

Profosyonel bi kasa yapiyim diyorum gerekirse onuda yaptiririm ama benim kafamdaki sorun baska
2.2 kw nin üstü Motorlarin hepsi 380 ile calisiyor. Evde 220 var elektrik (Sehir sebekesi.)
kasayi saseyi saglam yapsam metal işleye bilirmiyim diye sordum sadece
Forumdan okudugum ve takip ettigim kadariyla full aleminyum kasa yada dokme demir 1m 1 m 40 cm hareket alani yeterli olur diye dusunuyorum lineer kizaklar sigma profil x y z eksenleri hareketleri icin nema 2.2 nm Step motorlar. anakart invertör ve diger magzemeler icin sizden yardim bekliyorum.
Sorunuzu dogru cevaplaya bilmisimdir umarim,malum daha acemi olarak neden bahsettiginizi tam anlamamis olabilirim anlayisla karsilarsaniz sevinirim.
Yada size eger musade ederseniz şöyle soruyum sorumu. Metal eleminyum demir, celik gibi magzemeleri islemem icin nasil bir cnc yapmaliyim yapacagim şase nasil olmali hangi motor ve surüculerini kullanmaliyim. Degerli vaktinizi çaldigim icin özurdilerim... tekrar saygilar cevaplarsaniz sevinirim

Sabit köprü düşün
Köprulü degilde X y ekseni icin hareketli tabla z ekseni sabit olcak asagi yukari diye düsunmustum. Mantikli olurmu yoksa sizin dediginiz gibi sabit köprülumu yapiyim... birde bu sekilde yaparsam 2.2 kw ile metal aleminyjm demir çelik isleye bilirmiyim tesekurler...

demir çelik işlemek istiyorsan köprü mutlaka sabit olmalı.
2.2kw üzeri için sürücüler 380v olması gerek yanılmıyorsam.
step motorlu yapacaksan en az 4nm kuvvetinde motorlar olsun.
şase için ise markalı ray araba vidalı mil kullanmanızı tavsiye ederim.

bu dediklerim olursa güzel sonuçlar elde edersiniz

Ve demir işleyeceksen mutlaka soğutma, su gerekecek. Motor konumlarını şakır şakır suyu devir daim etmen gerekecek. Ona göre tasarlamalısın.
Çelik talaşı da raylar vs için sıkıntı. Körük kullanacak şekilde tasarlamalısın.
Su, kimyasal vs kullanacağından kabloların metal (hani şu duş hortumu gibi) muhafazada olmalı.

Bence Tormach CNC mini ürünlerini incelemesin. Kendine göre benzerini yapabilirsin.

Kafamda tasarladigim cnc tam olarak bunun gibi birsey degerli bilgileriniz için teşekür ederim...
demir çelik işlemek istiyorsan köprü mutlaka sabit olmalı.
2.2kw üzeri için sürücüler 380v olması gerek yanılmıyorsam.
step motorlu yapacaksan en az 4nm kuvvetinde motorlar olsun.
şase için ise markalı ray araba vidalı mil kullanmanızı tavsiye ederim.

bu dediklerim olursa güzel sonuçlar elde edersiniz
2.2 kw üstü sürücüler icin 380 ise
2.2 kw icin 220 oldugunu nerden ögrenirim
Yoksa bizim cnc baslamadan biter hayallerde kalir çunkü 220 var sadece...
Ama jenaratörden alacagim 380 ilede çalisirm. Aceba makina cnc

Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler