Tarımsal sulama panoları

Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim demişsiniz ki kişisel olarak cos fi yi ve akımı bilmen kondansatör hesabı için yeterlidir bu hesabı nasıl yaptığınızı açıklayabilir misiniz?

cosinüsfi aktif güç çarpanıdır. Formülü akım x 1,73 xgerilim x cosinüsfi dir.

Sinfi Reaktif güç çarpanıdır.Formülü akım x 1,73 xgerilim x sinfi dir.

trigonometri bilgin varsa cosinüsü sinüse çevirip ölçtüğün akım ve gerilimle çarparak direk olarak kaç kilovar ihtiyacı olduğunu bulabilirsin

ör: motor akımı 35 amper olsun cosfide 0,80 olsun

cosinüsfi 0.80 demek sinfi 0,60 olması demektir.

reaktif güç formülünde yerine koyarsak 35 x 1,73x 380 x 0,60 = 13,8 kvar reaktif enerji çıkar

motor için gerekli kondansatör ihtiyacı 13,8 kvar dır.Rakamları kabataslak hesapladım daha hassas hesaplanabilir

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
cosinüsfi aktif güç çarpanıdır. Formülü akım x 1,73 xgerilim x cosinüsfi dir.

trigonometri bilgin varsa cosinüsü sinüse çevirip ölçtüğün akım ve gerilimle çarparak direk olarak kaç kilovar ihtiyacı olduğunu bulabilirsin

ör: motor akımı 35 amper olsun cosfide 0,80 olsun

cosinüsfi 0.80 demek sinfi 0,60 olması demektir.

reaktif güç formülünde yerine koyarsak 35 x 1,73x 380 x 0,60 = 13,8 kvar reaktif enerji çıkar

motor için gerekli kondansatör ihtiyacı 13,8 kvar dır.Rakamları kabataslak hesapladım daha hassas hesaplanabilir
Devir sayısıda etkiliyor diye biliyorum motorlarda

Sent from my D6503 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Sayın @emodiyator masallahiniz var brnim tanidigim muhendisler bilmiyorlar bu hesaplamayi kabataslak değil net sonucu bulmussunuz helal olsun.

Devir sayısıda etkiliyor diye biliyorum motorlarda

Devir sayısından kastınız yüklenme durumu ise zaten reaktif enerji yuklenme durumuna göre degisecektir.Biz tam yüke göre hesap yaptık.Yanlis hatirlamiyorsam yuklenme durumuna asenkron motorun devri değişmez yada cok az değişir bu konuda yaniliyorsunuz

Sent from my HTC One using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Devir sayısından kastınız yüklenme durumu ise zaten reaktif enerji yuklenme durumuna göre degisecektir.Biz tam yüke göre hesap yaptık.Yanlis hatirlamiyorsam yuklenme durumuna asenkron motorun devri değişmez yada cok az değişir bu konuda yaniliyorsunuz

Sent from my HTC One using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app
Devir dediğim motorlarda olur ya hani 1600 2200 Vs değişio diye. Biliyorum ama yanlışımda olabilir?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri