Step Motor Sürücülerindeki Pulse/Rev Hakkında

Merhaba,
Elimde DM556 Step motor sürücüsü var. bunun üzerinde pulse/rev diye tablo var. 400 ila 25.000 arası. bunun mantığı nedir?

Örneğin 20.000 seçtiğimde 1 tur için 20.000 pulse mi veriyor? yani 1 turu tamamlaması için 20.000 pulse mi gerekiyor?

Bu konuda beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.
Çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Örneğin 20.000 seçtiğimde 1 tur için 20.000 pulse mi veriyor? yani 1 turu tamamlaması için 20.000 pulse mi gerekiyor?
Evet.
Stepper Motorlar genelde bir turu 200 Pulse ta dönecek şekilde dizayn edilyor, her bir pulse 1.8 derece.
Bu şekilde Pulse verirseniz Full Step,
400 Pulse ile çevirecekseniz Half Step deniyor.
Daha yüksek sayıda Pulse ile çevirecekseniz buna Mikro Step deniyor.
Pratikte 1/8, yani bir tur için 1600 Pulse tan fazlası önerilmiyor.
Motor sürücü içinde özel devreler kullanılmadıkça bu "pulse" ların "Yenhildiği, yutulduğu" (tabir ediliyor). gözlemleniyor.
Ancak Hızınız çok yavaş olursa, bu mikrostepler kullanılabilir .
Yani 1/8, 1000-1300 RPM e kadar kullanılabilirken, 20.000pulse/rev 40 RPM e kadar kullanılabilir

Son düzenleme:
Cevap için çok teşekkür ederim.
birkaç sorum daha var.
Elimdeki motorun 1 turu 200 adım. sürücüyü 400 pulse/rev ayarladım. sürücü girişine 400 hz pulse verdiğimde motor mili saniyede 1 tur dönüyor. neden 2 tur dönmüyor? sürücü nereden biliyor motorun 200 adım olduğunu?

sürücüyü 400-800-1600-2000 gibi ayarlasam bile motorun hızı saniyede 5 turu geçince motor sağlıklı çalışmıyor. nema23 olan 2 farklı marka motor denedim. her ikisi de aynı şekilde. yani motor devri maksimum 250-300 rpm yapabiliyorum. motor aldığım sitede teknik özelliklerinde maksimum devir sayısı diye birşey belirtilmemiş.

sürücü nereden biliyor motorun 200 adım olduğunu?
Hayır, bilmiyor, böyle akıllı bir haberleleşme yok ancak 0.9 derecelik stepper motorlar da var belki sizdeki öyledir.
sürücüyü 400-800-1600-2000 gibi ayarlasam bile motorun hızı saniyede 5 turu geçince motor sağlıklı çalışmıyor
Bu iki şeye bağlı
1. Motorun kaç ucu var 4 ten fazla ise onları doğru bağlamamış olbilirsiniz.
2. Asıl önemli olan kaç voltta çeviriyorsunuz. Düşük voltajlarda, yüksek devirle dödürmeye çalıştığınızda yeteri kadar manyetik alan motor sarımlarında oluşmaz. Geriliminiz 12 volt ise 24 e çıkarın hemen farkını göreceksiniz.
(Daha düşük voltajlar ve akım sınırlamayı söylemiyorum bile Tabiki çok küçük stepper motorlarda durum fakrklı olur)
Kolay gelsin

*O zaman şunu anlıyorum. DM556 olarak kullandığım sürücü zaten 1.8 derecelik motora göre dizayn edilmiş.
*Motorun 4 ucu var. yanlış bağlasam zaten hiç dönmez, ya da istenilen yönün tersine döner. öyle değil mi?
*24VDC ile besliyorum.

motorum nema23 57x57mm. 2.8A 1.8 derece. bu motorun detaylı datasheeti bulamadım. Maksimum hızı nedir? en fazla ne kadar hızla çevirmek mümknüdür?

*Motorun 4 ucu var. yanlış bağlasam zaten hiç dönmez, ya da istenilen yönün tersine döner. öyle değil mi?
Evet,

*24VDC ile besliyorum.
24VKullanılabilir. 48V kadar rahatlıkla çıkabilirsiniz (Akıma dikkat)

Genellikle 1500 RPM-2500 RPM arası dönebiliyor. Hız olarak,1000 veya 1500 RPM iyi bir seçim olur.
Ayrıca max. tork 500-1000 RPM arasında alınabiliyor, daha düşük hızlarda kullanacaksanız redüktör (planet tipi) kullanmanızda fayda var.

devir sayısını 250-300 rpm yi geçemedim.
Motoru ne ile çalıştırıyorsunuz? Mach3, Arduino veya...?
Sürücünün kapak ve Dip Switch fotosu? (Hangi moda ayarlandığını görebilecek şekilde)
Güç kaynağınızın özellikleri?
Osilaskobunuz varmı?

Motoru ne ile çalıştırıyorsunuz? Mach3, Arduino veya...?
Sürücünün kapak ve Dip Switch fotosu? (Hangi moda ayarlandığını görebilecek şekilde)
Güç kaynağınızın özellikleri?
Osilaskobunuz varmı?
Merhaba,
motor ve sürücüm aşağıdaki gibidir. sürücü üzerinden 400 Puls/rev seçiyorum. Frekans jeneratöründen 400 Hz sinyal verince saniyede 1 tur dönüyor. Frekansı artırınca hızlanıyor. 15000 Hz'e kadar çıkıyor. fakat eğer 2000 Hz'den fazla sinyal uygulamış isem step motoru geri döndüremiyorum. takılıp kalıyor. titriyor.

Kısacası motoru 250-300 rpm'den (yani saniyede 5 tur) daha fazla döndüremiyorum. biraz sağa biraz sola dönmesi gereken bir uygulamam var.

Güç kaynağım çok düzgün. Osiloskop ile gözlemleyebiliyorum.

Bu motoru daha hızlı neden çeviremiyorum? sürücüden mi kaynaklanıyor?

WhatsApp Image 2024-03-20 at 12.46.27.jpeg
WhatsApp Image 2024-03-20 at 12.46.27(1).jpeg

15000 Hz'e kadar çıkıyor. fakat eğer 2000
1. Rakamlardada 0r hatası varmı?

2. Dipswiçlerin yandan fotoğrafını çekin.

3. Kaç volt ile besledinizz.

4. .Bir yöne dönerken, motor stop etmeden geriye çevirmeye kalkarsamnız, stepper motor dönemez, .
Keza yüksek hızlarda hemen dönmeye başlamasını isterseniz de aynu durum ortaya çıkar.
Bunlar için Akselerasyon ve Deselerasyon uygulanması şarttır.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri