Step motor sürücü

ferhtt21

Üye
merhabalar kolay gelsin uzun zamandır step motorlar ve sürücüleri ile ilgili araştırma yapıyordum.
iki çeşit bağlantı gördüm ve bunları sormak istiyorum.

1- pul+ ve dir + yi direk 24v pul- ve dir - yi plc ye bağlıyorlar. bu bağlantıda plc den - çıkış mı alınıyor.
2- pul+ ve dir + plc ye bağlanıyor. pul- ve dir- ise direk güc kaynagı - sine bağlanıyor.

hangi bağlantı şekli doğrudur bilgi verirseniz sevinirimç

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
merhabalar kolay gelsin uzun zamandır step motorlar ve sürücüleri ile ilgili araştırma yapıyordum.

1- pul+ ve dir + yi direk 24v pul- ve dir - yi plc ye bağlıyorlar. bu bağlantıda plc den - çıkış mı alınıyor.
2- pul+ ve dir + plc ye bağlanıyor. pul- ve dir- ise direk güc kaynagı - sine bağlanıyor.

Plc'nin çıkışı + ise 2, - ise 1 doğru

Merhaba

Bağlantı şekilleri tamamen plc çıkışı ile orantılıdır.Kimi plc ler output larından - çıkış verirken kimi plcler + çıkış verir.Bağlantı şekilleri tamamen bu çıkışlar ile orantılıdır.

Mesela sen plc çıkışından + çıkarıyorsan Step motorda pul+ ve dir + ya bağlaman. sürücüdeki pul- ve dir - yi de 24 volt güç kaynağının - ucuna bağlaman gereklidir.

Eğerli plc çıkışından - alıyorsan çıkışı pul- ve dir - uçlarına bağlaman lazım bu seferde 24 voltun + ucunu pul+ ve dir + ya bağlaman gerekiyor.

Plc çıkışlarında com denen ortak uç bulunur genelde piyasadaki çoğu plc com uçlarına + ve - girişlerini destekler. Sen A numara plc nin com uçlarına + bağlarsan çıkışlardan da + alırsın. Tam tersi - bağlarsan çıkışlardan - alırsın. Bu bağlantı şemasına görede step motorları bağlarsın.

Son düzenleme:
teşekkürler üstadlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri