Step motor sürücü seçimi

Merhabalar tekrardan, ilk sayfada verdiğim linkteki IRFZ44'lü sürücülerden 'by LordFox' olanını yaptım 36V ile besledim güzel çaılışıyor, kontrol kartı olarakta linkteki Phonix LPT devresini yaptım onix
SCHEMI LOGICHE CNC

Ancak motorlar Mach3 ile sürekli aynı yönde dönüyor, manuel kontrolde ve işlem yaparken yönü sabit değişmiyor bunu düzeltemedim
resimler elimde olmadığı için ekleyemedim birkaç güne sizinle paylaşırım

Yapımında kullandığım resimleri ekliyorum buyrun;

fotoraf0152u.jpg
fotoraf0158z.jpg
fotoraf0159.jpg
fotoraf0189.jpg
fotoraf0190i.jpg
fotoraf0194k.jpg

İyi geceler cümleten,
arkadaşlar hocalarım yardımınıza ihtiyacım var; yapmayı düşünenler için öncelikle devreler güzel çaılışıyor motorlarda ve sürücülerde herhangi bir ısınma yok veya başka bir problem gözlemlemedim. L297'nin half/full hangi modda olduğunu nasıl anlayabilirim ve buna göre motor turing ayarları nasıl olmalıdır, ben setting kısmından ölçerek yaptım ama istediğim hassasiyette olmadı sanırım bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Neyse kendim sorup kendim cevaplıyorum galiba biraz komik oldu bu arada düşünmeden edemedim yanlış bir şey mi yazdım diye
(olduysa affola) fakat hallettim 86 sayfalık formu sonuna kadar okuyunca :) İlk denememiz olduğundan biraz eksikleri var haliyle, deneme aşamasından bir video ekledim
Mıdı ekranından G00 X20 Y20 Z20 (örnek) girdiğimde eksenler doğru konumlanıyor. step per 80 olarak ayarladım formüle göre diğer ayaralarıda deneyerek ideal durumda bıraktım.

...(olduysa affola) ...fakat hallettim 86 sayfalık formu sonuna kadar ...

Eminim ki o 86 sayfayı okurken henüz sormadığın ama eninde sonunda soracağın ama artık sormayacağın çünki öğrendiğin soru ve cevaplarda olmuştur ...:rolleyes:

İşte tam olarak bu sebepden dolayı cevap alamamış olmalısın.

Dandikde olsa sürücüler dahil tümü el emeğiniz olduğu için çok başarılı bir çalışma , tebrik ederim.

Hocam teşekkür ederim, dediğiniz gibi oldu 86 sayfa içerisinden kısa kısa notlar alıp tezgazın başına geçtim su gibi aktu gitti herşey sıkıntı çıkarmadı pek ben bile şaşırdım, sormak istediğim bazı konularda da cevaplar buldum, sorulan bir soru bile bazen cevap olabiyor başkaları için, emeği geçen herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum

Emeğine sağlık. Yalnız monitörü de kendin yapsaydın 10 numara olurmuş :)

:) sağolun teşekkür ederim, darısı yapmaya niyetlenenlerin başına

Teşekkürler, doğrudur baskı devreleri ütüleme yöntemi ile hazırladım.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri