Step motor sürücü seçimi

Alternatif olarak sanırım biraz daha profesyonel LS7290 var; 80V 7A link'te paylaşılmış, üstadlar bu iki devre için ne der aceba.
80V 7A Drive Unipolar Micro CONTROLLER LS7290 - Page 2 - CNCzone.com-The Largest Machinist Community on the net!

80V 7A lik devreye bakamadım.. cnczone login falan istiyor.. 80V sözkonusu olduğunda Mosların nasıl sürüldüğü önemli..
LS7290 ise L297 nin hallicesi. Half step sürmede akımı p ile sınırlandırmasının dışında L297 nin aynısı.. Eğer akım sınırlama, chopping özellikleri L297 kadar kötü değil ise kullanılabilir. Öte yandan L297 veya bu chipin yaptığını üzerinde komparator olan bir mcu ile yapmak daha sağlıklı olur gibi geliyor.

LS7290-8290 , L297 ile kıyaslanmamalı.
Hatta TB6560 (aynı sınıfta değiller ama..) ve ya Allegro benzerleri ilede kıyaslanmayacak kadar iyidir.
1/32 microstep en belirgin özelliği.
İncelemek isterseniz :

http://www.lsicsi.com/pdfs/Data_Sheets/LS8290.pdf

Kötü yanı satıcının hıyarın teki olması.
200-300 gibi adetlerden söz ediyor.
Pek ucuzda değil.
Zaten TB6560 ve ya Allegro lar gibi bir şey değil.
Programlanabilir bir şey.
Bir mcu ya program yazmışlar.
Üstünü kendince kodlamış gibi gibi...

Edit :
Moslar kolay iş .
IR21xx ler sağolsun.
Önceki sayfada önerilen sürücülerde aynı şekilde sürülüyor.
İçlerindeki mcu Xilinx , sonrası IR21xx + power mos

Hocam LS7290 datashetine bakınca açıkca L297 ile aynı yapıda olduğu görülüyor. Hatta L297 ye alternatif olduğu datasheete yazıyor..

Moslar konusunda da söylemek istediğim, eğer bahsedilen devrede LS7290 datasheetinin en altındaki yüksek voltajlı referans devre örnek alındıysa bir kaç K lık pull-up dirençlerle high side mos sürmenin ne kadar performanslı olabileceği açık.. Hele de 120V gibi bir gerilim kontrol ediliyorsa.
Dolayısıyla chipinde referans olarak verilen devre kadar kaliteli olduğunu düşünüyorum.

LS8290'ın 32 microstep, decay kontrolü gibi özelliklerine bakınca TB6560 benzeri bir logic barındırıyor ve 7290 ile alakası yok..

8290 'ın güzel tarafı ise 6560 gibi çıkış birimi barındırmadığı için doğru bir uygulama ile yüksek voltajlı-akımlı tasarımlara olanak vermesi. Bu açıdan arkadaşın işini görebilir.
Gerçi biraz uğraşılırsa 6560 ile de yüksek voltajlı-akımlı mos sürmek belki mümkün olabilir.

Hocam senin gibi programcı biri için , 90 derece faz farklı iki pwm i azıcık gıdıklamak ve akımı kontrol etmek içinde bir başka pwm le dans ettirmek kolay tabii.
Başlığı açan arkadaş , bir heves ne bulsa saldırıyor.
Böyle böyle öğrenecek elbet.
Gerçi bir çoğu sorarken yaşadığı heyacanı , öğrendikden sonra, benzerleri ile pek paylaşmıyor ama olsun , canları sağolsun.

Kazımugur hocam haklısınız, aslında önceki sayfada paylaştığım L297+IRFZ44 sürücüyü yapmaktı niyetim çalışan derli toplu bir devredir yabancı sitelerden anladığım kadarıyla, uygun olup olmadığına karar veremedim nitekim buradan ustalara sormak istedim nedir ne değildir diye. Paylaşım konusunda aynı görüşteyim, illaki dosyaları ve sonuçları buraya eklemeyi düşünüyorum, hatta mekanik aksamıda bittiğinde paylaşabilirim. Ayrıyeten cevap veren herkese teşekkürlerimi sunarım...

İp uçlarına ve anahtar kelimelere dikkat et.
7290 çöp , 8290 ı incele .
Lakin her ikisinide bulman zor.
İlla kendin yapacaksan TB6560AHQ ile başlayabilirsin.
Allegro da güzel sürücüler var onlarıda incele.

Allegro MicroSystems - Bipolar Stepper Motor Drivers

Bunları inceledikten sonra , ilk sayfadaki hazırlardan birini kullanırken ileriye dönük çalışabilirsin.

Bu konuda her kes kendi çapında " uzmandır " , sen yinede her duyduğuna inanma.
En azından işin temelini öğren ki , paralel daha iyidir diyene pek itibar etme !
Doğruluk payı vardır ama belirli şartlarda.
Harcı borcunu ödemeyebilir çoğu zaman...

LS8290 iyi gerçekten, biraz araştırdım Türkiye'de satan yer bulamadım, hocam bizim motorlar 4.5Nm 6A o yüzden mosfetli sürücülere yönelmek zorunda kaldım. Irfz44'lü sürücüyü yapayım diyorum, acilen sonuca ulaştırmamız gerekiyor vaktimiz kalmadı, deneyip görelim artık sonuçları da buradan paylaşırım.

Vaktin kalmadıysa macera arama :) Küçük motorlar kullanacak olsaydınız her türlü işinizi görürdünüz ama 6A için yapmak risk bence.

HYQD90 H8600 for Driving 86 2 phase Stepping Motors 7A 70V

Bu sürücü nasıldır ben kendim için soruyorum...

Herkese teşekkür ederim, çaresine bakıcaz artık içinden çıkamazsak en uygunu M542 görünüyor veya ramertürk'ün önerdiği sürücü de olabilir uygun, 5 gün içerisinde kargoya verildiği yazıyor..
Link'i paylaşmak istedim, sürücüler ve lpt kontrol devreleri var;
Google Google Translate

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,983
Son üye
ardaxsm

Yeni konular

Geri