Step motor kontrol devresi.

merhaba ~~
arkadaşlar elimde bir elektrikli bisikletten söktüğüm motor var. çıkışında 5tane ince kablo bir soket e çıkışyor. bu çıkış encoder çıkışıdır. diye kabul ediyorum. biger uçtan 3 tane kalın kablo çıkmıç uçları boşta hiç bir şey yazmıyor. renkleri, sarı, mavi, yeşil bu kablolara herhangi ikisine 12vdc verdiğimde motor bir adım atıyor. tekrar verdiğimde geri adım atıyor. amacımız bu motoru çalıştırmak. burdaki 3 uçtan hangisi + - ve tetik ucu veya nasıl bir bağlantısı vardır. bisiklet beyni almadan buna göre bir kart tasarlayacağım. benim düşüncem 2 ucac + - voltaj verip 3. uca frekans uygulamak ama o uçlar hangisi vaya doğru metod bu mudur.
bilgisi olan arkadaşlardan ricamdır.
teşekkürler.

bk ~~

Bu tip motorlar 3 sargılıdır 3 fazdır nette bunun için devreler var 1 F 3 F dönüştürücü bunlardan yapman gerek encoder olayını kullanmayabilir veya başka sensörle değiştirebilirsin.

motor 48v dc ile çalışıyor. ???

- - - Updated - - -

Bu tip motorlar 3 sargılıdır 3 fazdır nette bunun için devreler var 1 F 3 F dönüştürücü bunlardan yapman gerek encoder olayını kullanmayabilir veya başka sensörle değiştirebilirsin.
motor 48vdc ile çalışıyor.

evet 48 volt dc kart vasıtası ile ac ye dönüştürülüyor ve bu kart frekansı değiştirerek devir kontrolü sağlanıyor.

3 kutuplu dc step motor hiç görmedim. Ama olmayacak anlamınada gelmez.

Bu 3 kablonun ohm değerlerini ölçermisiniz. bana kalırsa ya yıldız yada üçgen bağlı ac motor bu ama emin olamayız sargı şeklini bilemediğimiz için. sargılara sıra ile 12 volt vererek motora tam tur attırabilirsek motor hakkında yada nasıl sürüleceği hakkında fikir edinebiliriz.

Motoru elle döndürdüğünüzde uçlardan nasıl voltaj alıyormusunuz voltaj dc mi ac mi denermisiniz?

Bende merak ettim nasıl bir motormuş nasıl süreriz.. Tecrübe edelim bakalım.

evet 48 volt dc kart vasıtası ile ac ye dönüştürülüyor ve bu kart frekansı değiştirerek devir kontrolü sağlanıyor.

3 kutuplu dc step motor hiç görmedim. Ama olmayacak anlamınada gelmez.

Bu 3 kablonun ohm değerlerini ölçermisiniz. bana kalırsa ya yıldız yada üçgen bağlı ac motor bu ama emin olamayız sargı şeklini bilemediğimiz için. sargılara sıra ile 12 volt vererek motora tam tur attırabilirsek motor hakkında yada nasıl sürüleceği hakkında fikir edinebiliriz.

Motoru elle döndürdüğünüzde uçlardan nasıl voltaj alıyormusunuz voltaj dc mi ac mi denermisiniz?

Bende merak ettim nasıl bir motormuş nasıl süreriz.. Tecrübe edelim bakalım.
.
akşam ölçüp cevap verecem.
teşekkurler..

WP_20140327_007.jpg
.
merhaba~
motorum resmini ekliyorum elinde 12v akü var ve bunu bi şekilde çalıştırmam lazım. kabloları arasında ölçüyorum motor dönünce 12 volr daha hızlı dönünce çıkışta voltaj veriyor.
teşekkürler... herhangi iki uca voltaj verince motor 1adım atıyor ve orda kalıyor 2. adımı atmıyor. elektrikli bisiklet motoru..

Elektronik bilginiz ve ing var diye bliyorum forum geçmişinizden, tarafsız olmak adına sadece yol gösteriyorum bi kaç tıkla ilgili örneklere ulaşabilir mantığını çözüp isterseniz pic ile yapabilirsiniz. Bir anahtar kelime daha BLDC motor driver

merhaba ~~
arkadaşlar elimde bir elektrikli bisikletten söktüğüm motor var. çıkışında 5tane ince kablo bir soket e çıkışyor. bu çıkış encoder çıkışıdır. diye kabul ediyorum. biger uçtan 3 tane kalın kablo çıkmıç uçları boşta hiç bir şey yazmıyor. renkleri, sarı, mavi, yeşil bu kablolara herhangi ikisine 12vdc verdiğimde motor bir adım atıyor. tekrar verdiğimde geri adım atıyor. amacımız bu motoru çalıştırmak. burdaki 3 uçtan hangisi + - ve tetik ucu veya nasıl bir bağlantısı vardır. bisiklet beyni almadan buna göre bir kart tasarlayacağım. benim düşüncem 2 ucac + - voltaj verip 3. uca frekans uygulamak ama o uçlar hangisi vaya doğru metod bu mudur.
bilgisi olan arkadaşlardan ricamdır.
teşekkürler.

bk ~~
Merhaba arkadaşlar.forumun devamın da açıklama varmı bilmiyorum .şimdi gördüm yazıyı ki eğer başka arkadaşların da açıklaması varsa ve mükerrer açıklama olursa özür dilerim.
beş ince uc hall sensör uclarıdır.kırmızı artı siyah eksi dir.diğer üç renkli uc ise sensörlerden sinyallerin geldiği uçlardır.artı ve eksi uçlar arası beş voltu geçmemelidir.Bu çok önemli.
hall sensörlerin çalışıp çalışmadığını kon trol etmeden işe başlamayın derim.artı ve eksi uçlara beş volt verme imkanınız varsa işiniz kolay .sinyal uçları sarı,mavi ve yeşile birer led bağlayıp diğer uçlarını eksi (siyah )uca bağlayıp motoru el ile hareket ettirirseniz ki çok yavaşça elbette.led ler yanıp sönerse sorun yok demektir.
ana motor uçlarına gelin ce tasarlayacağınız kart da dc ama mutlaka kare dalga olmalı.Motor orjinal kartı ile çalışırken 3 adet ana uç sıralı şekil de yani sensörlerden gelen sinyale bağlı olarak artı ve eksi pozisyon alıyor.bunlara daimi dc vererek çalıştırma imkanı yok diye biliyorum.ama olursa da öğrenmekden mutluluk duyarım.bildiklerim bu kadar .sağlık ve esenliklerle kalın.

Forum istatistikleri

Konular
128,319
Kullanıcılar
450,156
Son üye
oguz24

Yeni konular

Geri