sorun ne anlamadm!!!

ice_man374

Üye
Arkadaşlar bugün taktığım tense-rgt12 röleyle ilgili bir sorunum var...

bütün bağlantıları kontrol ettim ve hiç bir yerde sorun göremedm..ama..röle sürekli endüktif gösteriyor...ve normale geçmek için kademeleri çok nadir alıyorr ama aldığı kademeler le normale geçmiyor hiç veya kapasitife....bazen büyük kademeleri alınca endüktif ışığı sönüyor ama normal veya kapasitif ışığı yanmıyor....

akımtrafosu oranı........150/5
1.kademe....1
2.kademe....2,5
3.kademe....2,5
4.kademe....5
5.kademe....10
6.kademe....20
7.kademe....20
8.kademe....20
belki ilk kademenin yüksek olmazı gerekir diyee arada 5kvar,10kvar ve 20kvar lada değiştirdm ama sonuç değişmedi....
sizce sorun nerde??? (beynim yoruldu artık):confused:

bana kimse kademe dizilişinz doğru değil veya monofaze kapasite ekleyn gibi önerilerde bulunmasn çünkü bence sorun kesinlikle farklı....ama ne çözemedm....
benim aklıma sadece akım trafosunu 100/5 e düşürmek geliyor....yada sıfır taktığım rölenin bozuk olma ihtimali..:(

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kurulu gücün kaç ona göre akım trafosunu değiştir eğer yeterli geliyorsa 75/5 taksan daha iyi olur çünkü reaktif rölelerin algılaması daha hassas olur ozamanda bir çare bulamazsan röleyi değiştir. başka yapacak bir şey yok

kurulu gücün kaç ona göre akım trafosunu değiştir eğer yeterli geliyorsa 75/5 taksan daha iyi olur çünkü reaktif rölelerin algılaması daha hassas olur ozamanda bir çare bulamazsan röleyi değiştir. başka yapacak bir şey yok

kurulu güç 90 kw ve buna uygun akım trafosuda 150/5....zaten sayac için takılan akım trafo oranlarıda 150/5 A ....fakat akım göstergesine baktığımda maksimum yükte 50-55 A gösteriyor genelde....
şimdi ben kurulu gücemi bakcam akım trafosunu secerken ....(ki öle teorik olarak)
yoksa maksimum yukte (normal yukte) iken çekilen akıma mı?
hangisi daha sağlıklı sizce??

akım trafosu yeterli 1.5 A e kadar görebiliyor bu da 1 kvara nerdeyese denk.Bizdede benzer sorunlar çıkardı entes rg312cs değiştirdik sorun çözülmüştü

Rölenin kullanıcı menüsündeki kondansatör güç değerlerine baktığınızda doğru öğrenmiş ise, problem rölededir diye tahmin ediyorum

Selam. Eğer ölçüm yaptığın akım trafolarından röleye de bağlantı varsa röle hatalı ayarlama yapabilir. Kompanze için ayrı bir akım trafosu gereklidir. Kolay gelsin.

kademelri doğru okuyor....sadece 1kvar lık kademede hata verdi ama ben ölçüm yaptığımda kondansatörde sorun yoktu normal akımını çekiyordu....

ayrıca ölçü aletlerine bağlı akım trafolarını kullanıyorum ama ölçü aletlerini zaten iptal ettim...

bugün röleyi tekrar değiştirdim ve aynı marka ve özellikte gene sıfır tense röle taktm...bu sefer de röle kademe aldığında hem endüktif hemde kapasitif ışığı yanıyordu aynı anda...ve oranlara baktığımda endüktif %38 kapasitif %18 lerdeydi....bende normal ışığı yancakmı acaba diye deneme yaptm...ve mevcut röledeki endüktif oranı %38, kapasitif,%18 yanınca röle normal ışığı yandı....

bu durumda benm tahminim sorunun dengesiz fazlardan kaynaklı olabileceği..
monofaz kapasite sparişi verdk gelince 10kvar lık monofaz takmayı düşünüyrm çok çeken fazlara......bakalım artık umarım düzelr.....

kademelri doğru okuyor....sadece 1kvar lık kademede hata verdi ama ben ölçüm yaptığımda kondansatörde sorun yoktu normal akımını çekiyordu....

ayrıca ölçü aletlerine bağlı akım trafolarını kullanıyorum ama ölçü aletlerini zaten iptal ettim...

bugün röleyi tekrar değiştirdim ve aynı marka ve özellikte gene sıfır tense röle taktm...bu sefer de röle kademe aldığında hem endüktif hemde kapasitif ışığı yanıyordu aynı anda...ve oranlara baktığımda endüktif %38 kapasitif %18 lerdeydi....bende normal ışığı yancakmı acaba diye deneme yaptm...ve mevcut röledeki endüktif oranı %38, kapasitif,%18 yanınca röle normal ışığı yandı....

monofaz kapasite sparişi verdk gelince 10kvar lık monofaz takmayı düşünüyrm çok çeken fazlara......bakalım artık umarım düzelr.....

arkadaşım tahminen durumu bu şekilde dzeltemezsin dengesiz yüklenme ve monefaze yükün varsa röleni bencede rg3 12c ile degiştirip son 6 kademene monefaze (0.83ve1,38 kvar degerinde) kondansatör bagla
yok ısrarla bu röle ile çözecem diyorsan o ayrı dengesiz yükler sana hem reaktif hem kapastif yazdırır uygun kdemede röle kondansatör bulamazsa sık sık devreye girip çıkar
işletmenle ilgili daha bir detaylı yazarsan kullanılan makinalar çalışma periyotları daha çok yardımcı oluruz

sayın ice_man374 siz zaten problemi çözmüşsünüz fazların dengezsizliğinden dolayı sistem hem endüktif hemde kapasitif yazmış

arkadasım sen ıstersen once bı orda akımtrafosu ıle fazlar rolede aynı yeremı baglı ıyıcebır kontrol et sonra polarıteye bak saatın oturmusmu en son da yapacagın arkadaslarımızında dedıgı gıbı 6 mono 6 trıfaze guruplar halınde kompanzasyonunu bı calsıtır ha bu arada benım tercıhım rolede erna 12 kademe yenı bır rolesı var kondansatorlerı kendı tanıyo devreye kendı alıyo ne gereklıyse bunu kullanırsa cozersı olayı tşkler

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri