skadaya alternatif varmı acaba...

Selam,
Madem beton santaline sahip patronlara Scada lisansı ağır gelmiş,
Sende bir adet operatör panel al orada yapsınlar herşeyi.
Hatta en son gördüğüm bir panel hem ucuz, hem de scada dan hiçbir fakı yok idi.

Panel İsveç malı "Beijer"

kolay gelsin.

not : tr_escape %100 katılıyorum.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Bence burada asıl önemli nokta, hazırlanacak çözümün (ister SCADA ister .Net ile özel çözüm) desteklenebilir olmasıdır. Kod yazan birisi olarak, özellikle yazarken notlar eklenmemişse programa, aradan 1-2 sene geçtikten sonra insan hiç bir şey hatırlamayabiliyor. Sonra oturup tekrar en baştan başlamak gerekiyor. Diğer bir değişle, uzun vadede daha pahalı oluyor. Diğer kullanıcıların da bahsettiği gibi, bugün çok ucuz fiyatlara SCADA programları var. Hem de sürücülerinin tamamı içinde olarak.

Scada da çok karmaşık işlemler yapmayacaksan bunu .net te yapman çok kazançlı olur.
Ama diğer arkadaşların da bahsettiği gibi tag sayıları arttıkca işin içinden çıkılmaz hal almaya başlar.Projenin tip,detaylar , IO sayısı,geliştirilebilir olması gibi şeyleri göz önünde bulundurulmalısın.

INFINITY ARKADAŞIM SELAMLAR visual basic, delphi, c# bunlarin hepsi isini gorur plc nin markasina gore baglanti protokolunu secersin istedigin gibi pc den plc yi kontrol edersin...
DEMİŞSİN. ORTALAMA 2004 DEN BERİ OTOMASYON PİYASASINDAYIM PLC HMI SERVO DRİVER FALAN UĞRAŞIYRUM VB E EPEYDİR NİYETLİYİM FAKAT ZAMAN BULUPTA GİREMEDİM ŞU AN BENİM İÇİN TAM FIRSATI.
ŞU VB VE PROTOCOL İŞİNİ Bİ AÇARMISINIZ BANA ISRARLA RİCA EDİYORUM.
ÖRNEK UYGULAMA FALAN VARSA Bİ ZAHMET.
ÇOK TEŞEKKÜRLER HAYIRLI İŞLER BOL KAZANÇLAR

selamlar bende otomasyon piyasası içindeyim hmi plc scada kullanıyorum yüzeysel olarakta macro yazarken hmi software in kullandığın dil c veya basiz azıcık adım attım ama bende basic ve stüdio duydum uğraşmaya başladım ŞİMDİ AKLIMA TAKILANLAR ŞUNLAR SCADAYI BASIC VEYA STUDIO İLE YAPTIM DİYELİM 1. MODBUS PROTOKOLU İLAVE ETMEYİ 2. Sİ İSE WEB SERVER UZAKTAN ERİŞMEK BUNLAR KAFAMI KURCALIYOR HIZLI BİR ŞEKİLDE ÖĞRENMEK İSTİYORUM. ÇOĞU HMI PLC PC PROG. VE SCADA SOFW. ÖRNEKLERLE ÇÖZDÜM AMA BASIC VE C,C+ STUDIO DA Bİ ÖĞRETİCİ BİRAZ DAHA ZAMAN GEREKLİ DİE DÜŞÜNÜYORUM. DESTEĞİNİZE ÇOK İHTİYACIM VAR. TEŞEKKÜRLER İYİ ÇALIŞMALAR

p.a.c. PROGRAM AUTOMATİC CONTROL UZUN ZAMANDIR BEN DE ARAYIŞ İÇİNDEYDİM AMA PAC DENİLEN SİSTEMLER COK GÜZEL KULLANIŞLI VE MALİYET OLARAK TA COK UYGUN PROGRAMLAMA DİLİ FONKSİYONEL BLOK MANTIĞI İLE

Forum istatistikleri

Konular
128,439
Kullanıcılar
450,366
Son üye
kerim13

Yeni konular

Geri