Simulink- Kurşun Asit Batarya Şarjı

Akdeniz31

Üye
Merhaba,
Matlab Simulink üzerinden kurşun-asit baatryanın simulasyon çalışmasını yapıyorum. Batarya bilgileri 12 V ve 100 Ah. Batarya şarj devresine 14.4 V uygulayarak bidirectional konverter kullanarak akü ve yük beslemesini gerçekleştirdim. PID kontrolcüler ile yük akımını ve akü şarj akımını ayarlamak istiyorum. Deşarj akımında sorun yoktur. Akü şarj akımını PID ile kontrol ederken başlangıç akımını 20 A ayarlayıp akü şarjı %90 seviyelerine çıktığında sabit akım modundan çıkmasını istiyorum. Batarya %10luk kısımda ilk 20A çekiyor ama sonrasında sürekli çektiği akım azalıyor. %50 şarj durumuna geldiğinde 9-10 ampere kadar azalıyor. Sabit akımla şarj edemiyorum. Bu neden kaynaklı. Simulink / battery bloğundan mı kaynaklı yoksa benim düşündüğüm olaydan mı kaynaklı ?,

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/12v-akü-Şarjı-ile-ilgili.70405/ Burada binbası beyin yazdıklarını ve birçok yerde akülerin şarjı için bilgiler okudum. Kurşun asit akülerin sabit akımla şarj olabileceğini biliyorum.

NOT: Devreye uyguladığım 14.4 V gerilimi 18V-20V ayarladığımda istediğim akım seviyesine ulaşıyorum ve akımda düşme olmuyor. Ama bu değerler aküye zarar vereceğini biliyorum. Simulink kullanan, konuya hakim olanların yardımını bekliyorum. Teşekkür ederim.

simülink kullanmadım fakat sizin programmın batarya blogu daha düşük akımlı olabilir veya tipi farklıdır.
batarya yerine yüksek kapasiteli bir kapasitör ve 10 mohm gibi seri bir direnç bağlayıp deneyebilirsiniz.
ben ltspice da öyle yapıyorum.

simülink kullanmadım fakat sizin programmın batarya blogu daha düşük akımlı olabilir veya tipi farklıdır.
batarya yerine yüksek kapasiteli bir kapasitör ve 10 mohm gibi seri bir direnç bağlayıp deneyebilirsiniz.
Kesmez Bey cevabınız için teşekkür ederim. Simulink'te batarya bloğunda şarj yüzdelerine göre ve akünün gerilimine göre işlem yaptırıyorum. Dediğiniz yöntemi denedim fakat kapasitörler hızlı şarj oluyorlar. Akım, gerilim ve yüzdelik grafiğini okuyabilmem şuan mümkün değil. Algoritmayı komple değiştirmem gerekiyor.
Benim de düşüncem batarya bloğu parametreleriyle alakalı lakin çözemedim. Uğraşmaya devam ediyorum

Kezmez Bey sizden bir konuda yardım alabilir miyim? Kurşun asit bataryaların şarj yöntemlerinden olan sabit akımla şarj işleminde bataryaya uygulanan gerilimin sınırı var mıdır sonuçta gerilimi değil akımı sabitliyoruz. Yani ben batarya devresine %70 şarj olana kadar 20 V gerilim uygulasam sabit 20 A geçirsem ve sonrasında uygulanan gerilimi düşürüp akımı serbest moda alsam olur mu? Bataryayı bu şekilde sabit akım yöntemi ile şarj edebilir miyim?

pratikte bu dediğiniz olmaz. düşünün bir arabanın şarz esnasında akü geriliminin 20 volt olduğunu. arabanın lambaları patlar elektronik devreleri bozulur.
pratikte akü şarz gerilimi 15 voltu aşmışsa iç direnci artmış ve akü bitmiş demektir. o akü artık şarz olmayacaktır.. konjektör şarzı kesecektir.
Battery-Chargers-2.jpg

https://i.kontrolkalemi.com/4/sae-2...ad-acid-battery-for-stop-start-technology.pdf

pratikte bu dediğiniz olmaz. düşünün bir arabanın şarz esnasında akü geriliminin 20 volt olduğunu. arabanın lambaları patlar elektronik devreleri bozulur.
pratikte akü şarz gerilimi 15 voltu aşmışsa iç direnci artmış ve akü bitmiş demektir. o akü artık şarz olmayacaktır.. konjektör şarzı kesecektir.
Battery-Chargers-2.jpg

https://i.kontrolkalemi.com/4/sae-2...ad-acid-battery-for-stop-start-technology.pdf
Kezmez Bey ben de dediğiniz gibi biliyorum sadece kafa karışıklığı yaşadım. Attığınız pdf'i inceledim, teşekkür ederim.
Ekte görüldüğü gibi battery bloğunun parametreleri var. Burada exponantiel voltage dediği olay nedir anlayamadım. Bu parametreler ile battery bloğunu plot ettiğim zaman grafik çıkıyor. Orada da exponantiel area'nın grafik üzerinde gösterimi mevcut. Bilginiz varsa yardımcı olur musunuz ? Yani üstel bölge nedir
Ekran Alıntısı.PNG

üstel bölge eşdeğer devredeki paralel bağlı kapasitör ve dirençleri etkisiyle oluşan deşarz halinde gerilim düşümü olmalı. kapasitörlere paralel bağlı dirençlerin etkisiyle daha hızlı bir düşüş var. kapasitörü dirençle deşarz ettiğinizde kapasitör üzerindeki gerilim dalga şekli gibi.

üstel bölge eşdeğer devredeki paralel bağlı kapasitör ve dirençleri etkisiyle oluşan deşarz halinde gerilim düşümü olmalı. kapasitörlere paralel bağlı dirençlerin etkisiyle daha hızlı bir düşüş var. kapasitörü dirençle deşarz ettiğinizde kapasitör üzerindeki gerilim dalga şekli gibi.
Bu parametre deşarj halinde gerilim düşümü ise şarj durumunu neden etkiliyor

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri