Sigortadan elektrik alamıyoruz

Fakat ev tesisatlarında C tipi kullanılması önerilmemekte. Bahçede hidrofor falan varsa tamam diyeceğim de onda da artık sigorta yerine motorlar da motor koruma şalteri ile korunmalı.

Bende sizin gibi düşünüyorum .

Motor ve klima varsa . ( ilk kalkış akımı !!! )

Schneider Electric broşürünü internette görmüştüm çamaşır makinasına C diyordu .
Bende B tipi taktım sorun yok .

https://download.schneider-electric...enDocType=Catalog&p_File_Name=EZ9+Catalog.pdf

siğorta tipi.png

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Video 5 adım i .

2023-01-30 08.09.17.png

Son düzenleme:
Sanırım diğer aydınlatma ( kakr ) , aydınlatma adını koydum
Bu kakr ın nötründen alınacak ( foto ile gösterildi .)

C tipi tekli siğortalar B tipi ile değiştirilmesi !!!

Siğortaların içinde klimaya ve motora ait varsa C tipi kalabilir .
!!

Ekli dosyayı görüntüle 95231

Konu sahibinin fotosu ( orj hali )

Ekli dosyayı görüntüle 95232
Ek bilgi olarak;
Eğer klima inverter ise B tipi yeterli olur çünkü çok yavaş kalkış yapıyorlar, ani akım çekilmiyor.

On Off klima ise C tipi ancak 10a sigorta yeterli olacak klimaya 16-20a sigorta takildiysa yine B tipi yeterlidir. Schneider klimalar için sigorta değerlerini yüksek vermiş bence.

Bendeki 9binlik mobil klima soğutmada 4,2a ısıtmada 3,6a etiket değeri var. Kalkış akımı ise 15a. Yani 6 amper sigorta termik olarak yeterli. Şimdi buna 6a B tipi taktigimizda manyetik açma akımı 18a olmasına rağmen, bunu aşma ihtimali çok yüksek, en ufak zorlanmada veya voltaj düştüğünde bunu aşacaktir. Bu durumda tabiki C tipi 6a kullanılmalı. Eğer 10a takilacaksa yine B tipi yeterli olur. 3x10 30a yapar okadar akım çekme ihtimali yok.

Çamaşır makinasının motorunun da gücü (300-400w) düşük olduğundan, kalkışta maks 4-5a civarı çektiğinden ve genelde de 16a sigortaya bağlı olduklarından B tipi yeterli olacaktır.

Evlerde B tipi sigortalar gayet yeterli görünüyor. Güçlü bir motor varsa ona C tipi sigorta takılabilir.

Ben ustaların C tipi sigorta sevdasını bir türlü anlayamadım, anlayamayacağım da sanırım.

Ek bilgi olarak;
Eğer klima inverter ise B tipi yeterli olur çünkü çok yavaş kalkış yapıyorlar, ani akım çekilmiyor.

On Off klima ise C tipi ancak 10a sigorta yeterli olacak klimaya 16-20a sigorta takildiysa yine B tipi yeterlidir. Schneider klimalar için sigorta değerlerini yüksek vermiş bence.

Bendeki 9binlik mobil klima soğutmada 4,2a ısıtmada 3,6a etiket değeri var. Kalkış akımı ise 15a. Yani 6 amper sigorta termik olarak yeterli. Şimdi buna 6a B tipi taktigimizda manyetik açma akımı 18a olmasına rağmen, bunu aşma ihtimali çok yüksek, en ufak zorlanmada veya voltaj düştüğünde bunu aşacaktir. Bu durumda tabiki C tipi 6a kullanılmalı. Eğer 10a takilacaksa yine B tipi yeterli olur. 3x10 30a yapar okadar akım çekme ihtimali yok.

Çamaşır makinasının motorunun da gücü (300-400w) düşük olduğundan, kalkışta maks 4-5a civarı çektiğinden ve genelde de 16a sigortaya bağlı olduklarından B tipi yeterli olacaktır.

Evlerde B tipi sigortalar gayet yeterli görünüyor. Güçlü bir motor varsa ona C tipi sigorta takılabilir.

Ben ustaların C tipi sigorta sevdasını bir türlü anlayamadım, anlayamayacağım da sanırım.

Benim düşüncem B tipi siğorta tutuyorsa sistemde sorun yok ise ( ilk tercih ) C tipine gerek yok .

Forum istatistikleri

Konular
128,259
Kullanıcılar
450,082
Son üye
halefly

Yeni konular

Geri