Servo motor kullanımı

Öncelikle ilgilenen herkese teşekkür ederim..
elimde resmini de yüklediğim servo motor mevcut. bunu arduino ile kullanmak istiyorum. Ama anlaıldığı üzere normal servdan farklı. İlk başta bir servo alıp iç devresini bu motora takmak vardı ama yönünü hesaplayabilmek için potuda düzgün yerleştirebilmem gerekiyor. Bunun yerine bu motoru bir servo motor gibi kullanabilmem için ne yapmam gerekiyor ? Ve bu motoru kullanmak istiyorum çünkü yerine tam oturuyor.
WhatsApp Image 2020-09-12 at 13.00.04 (1).jpeg
WhatsApp Image 2020-09-12 at 13.00.04.jpeg
WhatsApp Image 2020-09-12 at 13.00.05 (1).jpeg
WhatsApp Image 2020-09-12 at 13.00.05 (2).jpeg
WhatsApp Image 2020-09-12 at 13.00.05.jpeg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Hazır sg90 alıp uyarlamak , uyarlamak sizin için daha pratik olabilir. Fotodaki motoru söküp, o yere kendi motor uçarınızı kırmızı siyaha dikkat ederek bağlayabilirsiniz.
1599907223690.png

Servo demek ne kadar mantıklı bilemedim :confused:. Benim gördüğüm DC motor, dişli ve komutator. Bir yöne çevirerek komutatorden değişik çıkış alabilirsiniz fakat motor konum bilgisi yok ne zaman hangi çıkış alacağınız belirsiz, sanırım bunu zamanlamasi hareketleri tekrar eden oyuncaktan almışsınız.

Resimdeki sistem servo motor mu yoksa Encoderli dc motor mu?

Resimdeki sistem servo motor mu yoksa Encoderli dc motor mu?
servo motor sanıyorum bu normal 4çeker bir arabanın ön servo motoru muhtemelen kontrol kartı üzerinde servo olarak kullanabilme devresi vardı. Maalesef elimde değil onun yerine arduino ile kullanabilmek istiyorum ne çözüm önerirsiniz?
Yine en mantıklısı servo motorun iç yapısını bu sisteme göre monte etmek ilerleyen durumlarda olayları bildiririm ama farklı fikri olan varsa yazarsa sevinirim

Son düzenleme:
servo motor sanıyorum bu normal 4çeker bir arabanın ön servo motoru muhtemelen kontrol kartı üzerinde servo olarak kullanabilme devresi vardı. Maalesef elimde değil onun yerine arduino ile kullanabilmek istiyorum ne çözüm önerirsiniz?
Yine en mantıklısı servo motorun iç yapısını bu sisteme göre monte etmek ilerleyen durumlarda olayları bildiririm ama farklı fikri olan varsa yazarsa sevinirim
Fotorğrafta görülen motor bana hiçte servo motor gibi gelmedi.bildiğimiz DC motorun encoderli yada ileri geri komutatör barındırıyor gibi.

Eğer komütatör ise (ki encoderden daha büyük ihtimal) servo ile zaten bir alakası yok.sadece motoru sağa/sola çevirebilmek için kutup yönlerini değiştirme vazifesi görüyor.Bu durumda Arduinoya bir röle ile bağlayıp motoru istediğiniz zaman sağa/sola dönmesini sağlayabilirsiniz.

Edit: @by lent yazmış zaten komütatör olduğunu.Dolayısı ile motorunuz servo motor yada encoderli motor değil.Yukarıda yazılanlar gibi sadece kutupların değişmesini sağlayan bir düzenek var gibi geldi.Bunu da röle ile basitçe kontrol edip arduinoya röleyi bağlayabilirsiniz.

Son düzenleme:
Fotorğrafta görülen motor bana hiçte servo motor gibi gelmedi.bildiğimiz DC motorun encoderli yada ileri geri komutatör barındırıyor gibi.

Eğer komütatör ise (ki encoderden daha büyük ihtimal) servo ile zaten bir alakası yok.sadece motoru sağa/sola çevirebilmek için kutup yönlerini değiştirme vazifesi görüyor.Bu durumda Arduinoya bir röle ile bağlayıp motoru istediğiniz zaman sağa/sola dönmesini sağlayabilirsiniz.

Edit: @by lent yazmış zaten komütatör olduğunu.Dolayısı ile motorunuz servo motor yada encoderli motor değil.Yukarıda yazılanlar gibi sadece kutupların değişmesini sağlayan bir düzenek var gibi geldi.Bunu da röle ile basitçe kontrol edip arduinoya röleyi bağlayabilirsiniz.
cevabın için teşekkürler
Peki röle ile kontrol ettiğimde sağ sol ayarı yapamayacağım tam sol veya tam sağ olur ve bunda bile motor geri eski haline gelmesi gerekiyor çünkü dişlilerden dolayı tork arttığı için lastikler o konumda kalıyor.
Onun dışında röle ile tekerin açısını ayarlayamam sonuçta röle 1 veya 0.
Benim aklmda olan şimdilik 2 seçenek var.
1.si Sg90 servoyu yada daha yüksek torklu bir servoyu bu sisteme adapte etmek.
2.si hiç bir sistem bozmadan 298n sürücüsü ile motoru kontrol etmek. Kod ile de motoru eski orta konumuna geri almak bu bana daha kolay geliyor bunu yapabilirim)

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri