Serbest Elektrik Elektronik Mühendisi İzmir

ibosau

Üye
Herkese merhaba,

Endüstriyel otomasyon sistemlerinde arıza Bakım onarım konularında 10 yıllık tecrübem oldu.

Çok iyi ingilizce biliyorum.

YG Tesislerinde İşletme Sorumluluğu belgem var.

Serbest olarak çalışıyorum.
Yardımcı olabileceğim birşeyler olursa elimden geleni yaparım.

Bakim onarim konusunda kafama takilan ve cevabini bulamadigim bazi soeularim var yardimci olursaniz sevinirim

DC motorlarin tercih edilme nedeni nedir,torklarimi daha yuksek,ayni gucteki ac motor ile dc motorun avantaj ve dezantajlarini kiyaslarmisiniz

DC motorlarda enerji kesildiginde durek durumu yoksa ac motordaki gibi yavaslayarak mi durur

Trafo ve jenerator bakimlarinin hassas noktalari nelerdir,ozellikle elinizde bir dokuman varsa paylasmaniz mumkunmudur

Merhaba,
1- Kaynaklarda DC motorların Torku AC motorlardan %30 daha fazla olduğu yazıyor. Fakat DC motorlu bir sistem daha maliyetli olduğundan tork avantajı göz önünde bulundurularak tercih edilebilir.

2. Motor üzerinde frenleme sistemi varsa aniden durur. Yoksa yavaşlayarak durur.

3. Trafo ve jeneratör bakımı ile ilgili dokümanların kralını internetten bulabilirsiniz. Şu kadarını söyleyeyim. Jeneratör için: yağ ve radyatör suyunun seviyesini periyodik olarak kontrol etmelisiniz. Kullanım sıklığına göre 1,5-2 yılda bir servis desteği almanızı öneririm. Trafo için: Yılda bir trafo yağından numune alıp analiz ettirmeniz gerekiyor. Bunun dışındaki detay bilgileri internetten bulabulabilirsiniz. Trafo konusu çok hassas ve riskli bir konu. Lütfen uzmanı olmayan kişilerin müdahale etmesine izin vermeyin.

Tesekkur ederim,bi sorum daha var musadenizle

Motor nasil secilir,yani hesabi kitabi nedir,ornegin 100 mtlik bir boru hattina pompa koyacam diyelim cikisinda 3 bar basinc olacak,buna gore motor secim hesabi nasil oluyor,ac dc yada servo secim formulleri mi mevcut,bide bunun hesabini makina muhendisimi yapior eem mi

Pompa hesaplarinı makineciler daha iyi bilir diye biliyorum. En ekonomik çözüm ac motorla olacaktır kanaatindeyim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri