Yg Tesislerinde İşletme Sorumluluğu

İşin aslına bakarsanız her meslek dalının kendi işgüvenliği uzmanı olmalı. Mühendis + iş güvenliği eğitimi (sertifikalı) olması gerekir. Bu tamamen şahsi fikrim.
Başımıza birde o çıkarsa sorumluluğumuz iyice artar. Şu an aldığımız sorumluluk bile insanın uykusunu kaçırmaya yeter :)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Yok demek istediğim elektrik işlerinin işgüvenliği uzmanı iş güvenliği eğitimi almış elektrik mühendisi olmalı diyorum. İşi sadece iş güvenliği olmalı.

Yok demek istediğim elektrik işlerinin işgüvenliği uzmanı iş güvenliği eğitimi almış elektrik mühendisi olmalı diyorum. İşi sadece iş güvenliği olmalı.
Ama böyle bir iş güvenliği uzmanı bir tesiste neyi denetleyebilir ; sadece dışarıdan görünen aksaklıkları ; yok şu topraklama raporlarına bir bakayım ; ölçüm yapıp kontrol edeyim ; yok şu kesicinin açma ayarları doğru mu bir bakayım ; periyodik kontroller hiç yapılmış mı bir bakayım diyeceğini ben hiç sanmıyorum ; öyleyse varlığı neye yarar ki yokluğu keder olsun.

Tam tersi Mühendislik eğitimi almamış bir işgüvenlikçinin sana ve tesise ne derece faydası olur ki ?
Adam senin çeyreğin kadar yönetmelikleri bilmez işin tekniğini bilmez. Neden bunu bilmeyen birisiyle haybeye tartışma içine girip efor sarfedesinki olumlu bir neticede alamazsın.
Sıradan bir iş güvenlikçi risk analizi yaparken oluşabilecek elektriksel riskleri senin kadar bilebilir mi? Bu mümkün mü?
Bu aynı şekilde makinacı için de geçerli inşaatçı içinde geçerli. Bir yerde çökme tehlikesi var iksa yapılması gerekecek nasıl yapılacağını yada yapılan iksanın ne derece güvenliği olduğunu inşaat mühendisi kadar bilebilmesi mümkün mü?
Yada adam yüksekte çalışıyor paraşüt tipi kemeri var, kemeri bağladığı noktanın taşıma kuvvetini güvenilirliğini nasıl teyit edebilir ki !
Olayı çok yönlü düşündüğünüzde her meslek dalının kendi iş güvenlikçisi olması gerektiği ortaya çıkıyor.
Konu tartışmaya açıktır !

Tam tersi Mühendislik eğitimi almamış bir işgüvenlikçinin sana ve tesise ne derece faydası olur ki ?
Adam senin çeyreğin kadar yönetmelikleri bilmez işin tekniğini bilmez. Neden bunu bilmeyen birisiyle haybeye tartışma içine girip efor sarfedesinki olumlu bir neticede alamazsın.
Sıradan bir iş güvenlikçi risk analizi yaparken oluşabilecek elektriksel riskleri senin kadar bilebilir mi? Bu mümkün mü?
Bu aynı şekilde makinacı için de geçerli inşaatçı içinde geçerli. Bir yerde çökme tehlikesi var iksa yapılması gerekecek nasıl yapılacağını yada yapılan iksanın ne derece güvenliği olduğunu inşaat mühendisi kadar bilebilmesi mümkün mü?
Olayı çok yönlü düşündüğünüzde her meslek dalının kendi iş güvenlikçisi olması gerektiği ortaya çıkıyor.
Konu tartışmaya açıktır !
Seni çok seviyorum abi ama bu konuda aynı düşünmüyorum :) Aslında bu işlerin altında başka işlerde yatıyor ama bu olayın başkalarının da farkettiğini düşündüğüm boyutunu burada yazmayacağım ; özelde konuşuruz bir ara.

işletme sorumluluğundan iş güvenliğine getirdik konuyu :)
düşündükçe insan hak veriyor her daldan iş güvenlikçi olması gerektiğine.
olayı biraz daha değiştirelim, bir iş yeri ya kendi bünyesinde çalıştırmak kaidesiyle ya da dışarıdan destek alarak, risk oluşturabilecek her daldan mühendisle çalışmalı. makine mühendisi arkadaşım periyodik kontrol yapıyor, çoğu zaman eşlik ediyorum ona ve makinelerdeki riskleri öğreniyorum. bu konu ile ilgili olmayan bir elektrik mühendisi bir çevre mühendisi vs bu riskleri bilemez. ben de çalışma koşulları gereği az çok öğrendim ama hiç bir zaman o işin eğitimini almış bir makine mühendisi gözüyle bakmam mümkün değil olaya. aynı yg işletme sorumluluğu gibi elektriksel iş güvenliği de verilmesi çok mantıklı. tabi diğer riskler için de geçerli. makine çevre vs için. tek bir insan dan tüm riskleri anlayabilmesini beklemek mantıklı değil ama sistem bu şekilde oturtulmaya çalışılıyor.

Bu konuda fikir ayrıcalıkları olabilir gayet normal artı ve eksilerini konuşalım diye konuyu açtım zaten. Neticede iş güvenlikçilerde işletmenin elemanı kimse kendi yoğurduna ekşi demez. Bu konuda uygulamada ciddi sıkıntılar var.
Atıyorum iş güvenlikçi duymuş bir yerden tüm makina prizleri 5 kutuplu olacak diye motor beslemesinde 3P+E yani üçfaz+topraklı fiş prizi kabul etmiyor. Gelde anlat adama nasıl anlatacaksan artık. Bu yine birçok kişi tarafından bilinen bir konu bunun gibi milyonlarca teknik detay içeren konular var.
İş güvenliği bir çok işveren tarafından angarya görüldüğünden aynı zihniyet iş güvenlikçiyede yönetmeliklerce olması gereken eleman gözüyle bakıyor ve bu kişilere asli görevinden çok ekstra işler yıkıyor.
Denetim ve yaptırım mekanizması düzelmedikçe bu konudaki sıkıntılar da bitmeyecek diyorum.

Bu konuda fikir ayrıcalıkları olabilir gayet normal artı ve eksilerini konuşalım diye konuyu açtım zaten. Neticede iş güvenlikçilerde işletmenin elemanı kimse kendi yoğurduna ekşi demez. Bu konuda uygulamada ciddi sıkıntılar var.
Atıyorum iş güvenlikçi duymuş bir yerden tüm makina prizleri 5 kutuplu olacak diye motor beslemesinde 3P+E yani üçfaz+topraklı fiş prizi kabul etmiyor. Gelde anlat adama nasıl anlatacaksan artık. Bu yine birçok kişi tarafından bilinen bir konu bunun gibi milyonlarca teknik detay içeren konular var.
İş güvenliği bir çok işveren tarafından angarya görüldüğünden aynı zihniyet iş güvenlikçiyede yönetmeliklerce olması gereken eleman gözüyle bakıyor ve bu kişilere asli görevinden çok ekstra işler yıkıyor.
Denetim ve yaptırım mekanizması düzelmedikçe bu konudaki sıkıntılar da bitmeyecek diyorum.
elektrik tesisatı konusunda iş güvenliği için elektrik mühendisliğinden emekli olma şartı getirsinler :)
hem emekli olunca da iş kapısı açılır hem de o tecrübe ile işler yürür gider.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri