sensörler hakkında ???

zaferce750

Üye
arkadaşlar sensörlerin çalışma sistemini kısaca anlatabilirmisiniz. bide bizim firmada kullanılnan sensörlerin 3 kablolu. 24v, gnd ,ve sensör out uçları var sensör out ucu neişe yarıyor.devreye nasıl bağlanır?? bu konuda yardımınızı bekliyorumm..

İlk 2 tel, sensörün çalışması için gereken 24V'u verebilmen için kullanılıyor. 24V'un + ve - uçlarını bağlıyorsun.

3. uçtan ise sensörün birşey algılayıp algılamadığını kontrol ediyorsun. Algılıyorsa 24V geliyor, algilamıyorsa 0V. Bu ucu, sensör durumunu kontrol edecek olan devrene bağlıyorsun. Devrenin ve sensörün - (eksi) uçları ortak olmalı.

Sensörler çok geniş bir konudur. Mesela ben bitirme projemde reflektörlü sensör kullandı. Karışısında reflektörü varı, önüne cisim gelince çıkışı kesiyordu. Bunun gibi yüzlerce sensör var yani sadece sensör alanında bile kendini geliştirmen yıllar alır :)

arkadasların dedıgı gıbı sensorler genıs bı konudur.ferrarı tr guzel yazmıs. :) ama olayın özü bence şudur.sensor ıngılızce sense yanı algılamaktan gelır.neyı algılıyosa onun onune gelır genelde.sıcaklık basınc sevıye .ama senın sorunun cevabı ıse cıhazın aktıf veya pasıf baglantı olup olmamamyısıdır.2 tellı ıse pasıf ıkıden cok tellı ıse bı bır aktıf sensordur.aktıf sensorler elektonık devresını beslemek ıcın ılave beslemye ıhtıyac duyar.

ARKADAŞLAR BEN KENDİM BİR PIR SENSÖR YAPMAK İSTİYORUM ŞEMASI OLAN VARSA LÜTFEN YARDIM

slm benim bitirme ödevim sensörler hakkında araştırma yapmak bana yardım edebilecek biri varmı acaba yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

slm benim bitirme ödevim sensörler hakkında araştırma yapmak bana yardım edebilecek biri varmı acaba yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

Bir takım dökümanları mail olarak ilettim yeterli yada yetersiz bildirirsen ve detay istediğin konuyu belirtirsen yardımcı olmaya çalışırım

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri