Hareket sensörü yardım

canozkan34

Üye
Arkadaşlar haftalardır işin içinden çıkamadığım bi problemim artık kafayı yemek üzereyim.
Bina girişimizdeki led ışıklara istediğim saat aralığında aktif olacak şekilde timer ve hareket sensörü bağladım. Yalnız garip bir şekilde bazen 1 saat sonra bazen 1 gün sonra sigortayı attırıyor.
Resimdeki timer ı direk tek başına 18A sigortaya bağladım. Sensörlerin faz ve nötr ünü timerın çıkışına bağladım. Karşılıklı 2 tane hareket sensörününün devreye girdiğinde güç veren uçlarını birleştirip led trafolarının + güç girişine bağladım. Çalışmasında hiçbir problem yok ama dediğim gibi alakasız bi sekilde sigorta atıyor ve ne zaman atacağı belli olmuyor. Kontaktör takmamı önerdiler kontaktörü timerın güç çıkışına taktım yani ayarladığım saat timer devreye girince kontaktörü çekiyor kontaktörde sensörlere gücü iletiyor. Ama çözüm olmadı. Gerçekten işin içinden çıkamadım yardımcı olursanız cok sevinirim..

Ekli dosyalar

• A7AB2B46-BD12-4C79-B80D-54917F66346D.png
    A7AB2B46-BD12-4C79-B80D-54917F66346D.png
    120.9 KB · Görüntüleme: 17
  • EDC16EB4-EBEE-4916-B21D-4E8ADC547956.png
    EDC16EB4-EBEE-4916-B21D-4E8ADC547956.png
    314.1 KB · Görüntüleme: 17
Arkadaşlar haftalardır işin içinden çıkamadığım bi problemim artık kafayı yemek üzereyim.
Bina girişimizdeki led ışıklara istediğim saat aralığında aktif olacak şekilde timer ve hareket sensörü bağladım. Yalnız garip bir şekilde bazen 1 saat sonra bazen 1 gün sonra sigortayı attırıyor.
Resimdeki timer ı direk tek başına 18A sigortaya bağladım. Sensörlerin faz ve nötr ünü timerın çıkışına bağladım. Karşılıklı 2 tane hareket sensörününün devreye girdiğinde güç veren uçlarını birleştirip led trafolarının + güç girişine bağladım. Çalışmasında hiçbir problem yok ama dediğim gibi alakasız bi sekilde sigorta atıyor ve ne zaman atacağı belli olmuyor. Kontaktör takmamı önerdiler kontaktörü timerın güç çıkışına taktım yani ayarladığım saat timer devreye girince kontaktörü çekiyor kontaktörde sensörlere gücü iletiyor. Ama çözüm olmadı. Gerçekten işin içinden çıkamadım yardımcı olursanız cok sevinirim..
Sigorta arızalı olabilir. Değiştirip deneyin.

Ölçümler yapamanız ve Ürünlerin kontrolu ?
Çeşitli denemeler .

Kontaktòr taktım çözüm olmadı noktasında bir soru sormak gerekir ?
Atan sigorta kumanda devresine mı ait güç devresine mı?

Hareket sensörünün bazen faz nötr girişleri yanlış yazılabiliyor. Hareket sensörünün giriş kablolarını(faz-nötr) değiştirip dene.

Hareket sensörünün bazen faz nötr girişleri yanlış yazılabiliyor. Hareket sensörünün giriş kablolarını(faz-nötr) değiştirip dene.
Onuda denedim çözüm olmadı
Kontaktòr taktım çözüm olmadı noktasında bir soru sormak gerekir ?
Atan sigorta kumanda devresine mı ait güç devresine mı?
Güç devresine ait. Yani sigortadan cıkan faz direk timer a giriyor. Timer dan hareket sensörlerine. Hareket sensörlerinden led trafosuna
Sigorta arızalı olabilir. Değiştirip deneyin.
Sigortayıda değiştirdim. 2 sensörün çıkışlarını birleştirip trafoya girdiğim için olabilirmi diye ayırıp denedim tek sensörlede atıyor belli bi zaman sonra

sensör 2 adet.png
sensör.png

https://pani-mama.ru/tr/kak-podklyuchit-infrakrasnyi-datchik-dvizheniya-k-svetilniku-kak/

https://travelerscoffee.ru/tr/tykva...e-datchika-dvizheniya-bez-shemy-kak-pravilno/

Son düzenleme:

Güç devresine ait. Yani sigortadan cıkan faz direk timer a giriyor. Timer dan hareket sensörlerine. Hareket sensörlerinden led trafosuna

Sigortayıda değiştirdim. 2 sensörün çıkışlarını birleştirip trafoya girdiğim için olabilirmi diye ayırıp denedim tek sensörlede atıyor belli bi zaman sonra
Arkadaşım ne yaptigini yazmak yerine kurdugun devrenin şemasını çizip versen cok daha iyi olur. "Sensörlerin faz ve Nötr'ünü timer çıkışına bağladım." demişsiniz mesela.. Devre şemasını verirseniz daha anlaşılır olacaktır.

Güç devresine bağlı diyorsun cümlenin devamını okuyorum kumanda devresi olduğunu anlıyorum.
Sen bize uyguladığın şemayı çiz ve atan sigorta hangisi onu göster !
Bir kumanda devresinde röle veya kontaktör bobin devresi ve ona bağlı tüm sisteme kumanda devresi denir, sensörler kumanda devre elemanıdır. Kontaktör veya rölenin ana kontaklarından yük (Ledler) beslenir, ana kontaklara bağlı olan bu sisteme de güç devresi denir.

sayın abilerim yapmaya çalıştığım proje şu. Ayarladığım zaman ve saat aralığında hareket sensörleri devreye girecek ve hareketi algıladığında ledleri yakacak. devre şeması ve kullandığım ürünler bunlar;

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-05-09 at 00.52.49.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-09 at 00.52.49.jpeg
    183.2 KB · Görüntüleme: 36
  • A7AB2B46-BD12-4C79-B80D-54917F66346D.png
    A7AB2B46-BD12-4C79-B80D-54917F66346D.png
    120.9 KB · Görüntüleme: 23
  • EDC16EB4-EBEE-4916-B21D-4E8ADC547956.png
    EDC16EB4-EBEE-4916-B21D-4E8ADC547956.png
    314.1 KB · Görüntüleme: 22

Forum istatistikleri

Konular