Schmitt tetikleyici ile SR mandal tetiklemek

Erdem⁣

Paylaşımcı üye
Arkadaşlar şimdi bir tane Schmitt tetikleyicimiz var.
comp1.png

V3 girişinden rastgele bir işaret üretiyoruz.
comp2.png

Görüleceği üzere karşılaştırıcı giriş sinyali 4.2 voltun altında olduğu sürece mantıksal "1" üretiyor. Eğer 4.2 voltun üzerine çıktıysa mantıksal "0" üretiyor. Giriş sinyali 3 voltun altına inmeye başladığında tekrardan mantıksal "1" üretmeye başlıyor.

Buraya kadar tamam ama karşılaştırıcının çıkışını S-R mandal girişine bağlayalım.

İşaretin 1 volt seviyesine düştüğünü görüyoruz.

comp3.png

S-R mandalın Q ve Q_DEĞİL çıkışları şu şekilde.

comp4.png

Karşılaştırıcının çıkışını tekrar bir ön bellek ("buffer") kullanarak yükseltmek mi gerekiyor.

Bir yerlerde hata yapıyorum herhalde ama bir türlü çözemedim.

comparatör çıkışı open kollektör olabilir. pull up direnci takıp dene. veya komp. çıkış akımı çok düşük de olabilir.

Teşekkürler.

Şu şekilde çalıştı.

Sorun TTL ve CMOS mantık kapıları arasındaki işaret seviyeleri arasındaki uyumsuzluktan mı kaynaklandı. Emin değilim.

Aslında bu S-R mandal da tam bir TTL mantık kapısı da değil aslında.

Ya da en başta S-R mandal kullanan devrede bir yap ("set") ve sıfırla ("reset") düğmelerini karıştırmış olabilirim.

Benim mantığıma göre burada biryap çıkışını değil, birdegil çıkışını bağlayınca bu durumu elde etmeli idik.

pil1.png

S-R mandalda sıfırla giriş gerilimini 0 yaptım.

S-R mandala bağlı değil iken biryap ve birdegil mosfet çıkışları aşağıdaki gibi.

pil2.png

Giriş gerilimi yaklaşık 4.2 volt olduğunda Q_degil çıkışı 0 oluyor.
pil3.png

Aslında ilk planda LM339 kullanmayı düşünüyordum. Ama LM339'un besleme akımı 1mA, TLC339'un ki ise 50μA civarında imiş. Yani pil izlemek için daha iyi bir çözüm olduğunu söylediler.

Bu örnekte TLV301 kullandım.

Sanırım bu devre pil doldurmak için kullanılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri