Samsung WW80H5400EW çamaşır makinesi 3E2 Motor arızası

Samsung WW80H5400EW çamaşır makinesi 3E2 Motor arızası

makinede sorun 1 yıl kadar önce başladı arada program sırasında duruyordu, başlat durdura basınca devam ediyordu.
bazen de hiç başlamıyor 10-15 kez başlat durdur yapınca motor dönmeye başlıyordu,

ekranda hata vermiyor görünürde sorun yok, test moda girince 3e2 arızası veriyor ve test mod sonlanıyor,
Spn test yapmak istediğimde yine 3e2 veriyor,
motor fırçasız, makine banyoda değil nem rutubet vs yok, ayak ayarı düzgün sarsıntı sıfıra yakın. makine 8 yıllık,

10 yıl motor garantisi var, acaba bu durum motor garantisine girer mi bilgisi olan var mı?

pcb yi kontrol ettim şeffaf silikon kaplı, benzer konuları inceledim karta vurarak çalıştıranlar olmuş ben de tıkladım karta ufak ufak hareket yok, kartta herhangi bir deformasyon görünmüyor,

makine su alıyor boşaltıyor ısıtıyor tüm fonksiyonlar faal, tek sıkıntı motor dönmüyor,
program başladığında kasnağa elle biraz hareket verdiğimde çalışmaya başlıyor, arada duruyor tekrar hareket veriyorum bu şekilde programı tamamlıyor, yıkıyor ısıtıyor sıkıyor duruluyor sorun yok,
düşük devirlerde yani yıkama sırasında sık sık duruyor, kasnağa ufak bir hareket veriyorum devam ediyor, sıkmaya geçtiğinde yüksek devirde sıkıntı yok, sıkma bitene kadar motor durmuyıor, eko kazan temizleme modunda kasnağa ilk hareketi elle verdiğimde motor durmadan programı tamamlıyor eko kazan temizleme modunda yüksek devirde dönüyor tambur,

rölede, kartta bir temassızlık olsa, kasnağı elle çevirince de motorun tsamsung washerhareket almaması gerekir diye düşünüyorum, yada örneğin yüksek devirde motor durmuyor, ilk hareketi verdikten sonra. program sırasında kartı epeyce sarstım herhangi bir değişiklik olmadı en azında bir iki kere motor hareketlenirdi diye düşündüm,

soketlerde kartta bir temassızlık olmadığını düşünüyorum, aklıma sensörlerle ilgili bir arıza olabileceği geliyor, yabancı bazı forumlarda tako sensörü (hall) kaynaklı olabileceği yazıyor, motor ilk harekete geçmeden önce bu sensörden bilgi almak istiyor gelmeyince harekete geçmiyor. starta sürekli basarak defalarca sensörün kontrol edilmesini sağlayıp bir sekilde çalışmasını sağlıyorduk büyük olasılıkla 1 yıl kadar.
sensör ara ara düzeliyor sonra yine taklıyor olabilir belki, veya elle hareket verince sensör aktif oluyor bir sonuca varamadım. bu makinenin arızası ne olabilir sensör kaynaklı olabilir mi? nasıl emin olabilirim,

emin olmadan youtube videolarındaki gibi kartı söküp lehimlerle oynamak istemiyorum.
IMG_20220909_230751.jpg

Son düzenleme:
Sorun tako dan kaynaklı tako döndüğünü algılayamadıgı için arza veriyor bazen motor kartı olan makineler de var onlarda da sorun yapabiliyor inverter makine degil mi yani fircasız motor motorun yanına aşagıda kart olur ona bakın hocam veya resetlemeyi deneyin

Takoyu sökün ölçüm yapın. Bende hangi bacakları arasında kaç kohm olduğu olması lazım. Birde kart üzerindeki kondansatörleri de kontrol etmek lazım

Merhaba
Bende ki sorun hala devam ediyor. Konu açmıştım. Siz çözüm buldunuz mu?

Yazdiklarinizdan anladığım kadar, motor üzerindeki tako sensoru sokup kontrol ettirmek çözüm sağlayabilir. Kolaylıklar.
Sorun tako dan kaynaklı tako döndüğünü algılayamadıgı için arza veriyor bazen motor kartı olan makineler de var onlarda da sorun yapabiliyor inverter makine degil mi yani fircasız motor motorun yanına aşagıda kart olur ona bakın hocam veya resetlemeyi deneyin
Takoyu sökün ölçüm yapın. Bende hangi bacakları arasında kaç kohm olduğu olması lazım. Birde kart üzerindeki kondansatörleri de kontrol etmek lazım
cevaplarınız için teşekkür ederim şehir dışındaydım bu sırada yedek makineyi kullandık,
şimdi uğraşmaya başladım tekrar, tako sensörü kontrol etmek için motoru söktüm ancak bu motor fırçasız ve tako mevcut değil,
motorun sadece 3 tane kablolu bir soketi var.
makine hiç arıza vermi,yor normalde. test modunda 3e2 arızası veriyor, suyu kademeli aldığı için daha önceden 5-10 kre start stop yapararak kullanıyorduk,
fakat artık bu gecerli değil,
sadece su alırken veya programa gectğinde kasnağa çok az elle hareket verince motor dönüyor böyle böyle programı bitirebiliyor sıkmaya gecince zaten durmuyor, ancak yıkarken her durduğunda kasnağı dürtüklemek gerekiyor. takosuz nasıl hız kontrolü yapıyor anlamadım. kart komple silikonlu tabanı da plastik kutuya yapışık gözle görünür bir deformasyon yok. ya soğuk lehim yada kondansatör röle vb arızası olabilir belki,
ön paneli sökmedim oradaki kartla ilgiili bir durum var mıdır bilmiyorum. ayrıca kapak swici arada bazen kilitlemiyor programa gecemesi için 3-5 defa kapağı açıp kapatıyorum. düşük olasılık ancak bir ihtimal kapak kilidinden olabilir diye düşündüm.
Merhaba
Bende ki sorun hala devam ediyor. Konu açmıştım. Siz çözüm buldunuz mu?
maalesef henüz bulamadım

Ben kart üzerindeki 3 tane röle ye vurarak çalıştırıyorum. 3 4 gün normal kendi çalışıyor sonra yine aynı vura vura çalıştırıyorum. Kart tamir edenlere sordum samsung marka kart lara bakamıyoruz diyorlar. Kart üstündeki silikon nedeni ile kimse yanaşmıyor. Bir şey farkettim bazen yıkama esnasında kazan bi tuhaf ses çıkıyor sanki boştaymış gibi sizin bilginiz var ise birde oraya baktın ben anlamıyorum çünkü :)
Çok can sıkmaya başladı

Ben kart üzerindeki 3 tane röle ye vurarak çalıştırıyorum. 3 4 gün normal kendi çalışıyor sonra yine aynı vura vura çalıştırıyorum. Kart tamir edenlere sordum samsung marka kart lara bakamıyoruz diyorlar. Kart üstündeki silikon nedeni ile kimse yanaşmıyor. Bir şey farkettim bazen yıkama esnasında kazan bi tuhaf ses çıkıyor sanki boştaymış gibi sizin bilginiz var ise birde oraya baktın ben anlamıyorum çünkü :)
Çok can sıkmaya başladı
ben de epey tıkladım karta ancak bir değişiklik olmuyor, kazandan anormal bir ses gelmiyor. sadece kasnağa biraz hareket verince motor dönüyor, tako sensörden şüphelendim ancak sensör de yok bu makinede. eğer karta tıklayınca çalışıyorsa rölelerin ayaklarında soğuk lehim var büyük olasılıkla yada röleler bozuk. değişmesi gerek. bendeki motor kömürsüz olduğu için kart yapısı ve çalışma mantığı farklı gibi. makinenin üst kapağını açıp programı başlattıktan sonra kasnağa su alma sırasında hafif hafif hareket verirseniz motor dönebilir bende bu şekilde oluyor çünkü, eğer dönmüyorsa röle kaynaklıdır. sizin motorun arkasında tako sensörü de olabilir onu da söküp kontrol edebilirsiniz, yada yenisiyle değiştirirsiniz, son olasılık ise kartın silikonlarını söküp lehimleri tazelemek yada röleleri değiştirmek olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri