Hotpoint Çamaşır Makinesi Motor takılıyor ve ark sesi yapıyor.

Mavi Lotus

Üye
Merhaba, Hotpoint Ariston WMG 621sc TK çamaşır makinam var. Bir süre önce başlat düğmesine basınca kaçak akım rölesini attırmaya başladı. Motor soketini çekip bastığımda şalter atmadığını görünce motoru söktüm içini dışını temizledim alkol ile ve yeniden taktım. Şuan şalter attırmıyor ve çalışıyor ancak;

-Motor bazen hiç kalkamıyor ark sesi yapıyor ve motorda hafif hareket oluyor,
-Bazen kalkış yapabiliyor dönmeye başlıyor sorunsuz, ancak sıkmaya geçince yani devir sayısı artıp hızlanınca ark sesi yapıp duruyor ve kömürlerden kıvılcım atıyor.

-Kömürleri değiştirdim sıfır kömür taktım aynı sorun halen devam.
-Kollektörü ince zımparayla tornaladım kaymak gibi kaygan,
-Kömürü iyi basacak şekilde ayarladım onda sorun yok,
-Kollektör rulmanlarını yağladım. Rulmanın biri ses yapıyor ama dönmeye engeli yok. Boşta el ile kaymak gibi dönüyor.
-Dışardan 220 v ile denediğimde de aynı sorun var. Özellikle yüksek devirde ark sesi yapıp duruyor.
-Elektronik kartlar sağlam kontrol ettim. Aynı zamanda dışardan 220v ile bağladığımda da aynı sorun olduğu için başka parçalara bakmaya pek gerek yok sanıyorum.

Motor bozuk olsa hiç dönmezdi diye düşünüyorum. İçini temizlerken herhangi bir yanığa rastlamadım. Kısa devre lambasıyla da kontrol ettim iletim iyi. Rulmanın biri ses yapıyor ama boşta çok rahat döndüğü için ondan olacağını düşünmüyorum. Kayışı kazana takıp dönderdiğimde de rahat dönüyor.

Tıkandım kaldım, tako'dan olabilir diyenler oldu ama takoyu bağlamadan dışardan 220v ile de aynı sorun olduğu için takoyu eledim. Birkaç servise gösterdim hepsi motor değişelim diyor o kadar bütçem yok. Bobinajcılara götürdüm ilgilenmediler. Bu arıza neden olabilir yardımlarınızı bekliyorum. Motorun çalışma videosu aşağıda;

https://streamable.com/i6m9b3

Foruma video yüklenmediği için bu siteye yükledim.
Kod:
<div style="width: 100%; height: 0px; position: relative; padding-bottom: 181.818%;"><iframe src="https://streamable.com/e/i6m9b3" frameborder="0" width="100%" height="100%" allowfullscreen style="width: 100%; height: 100%; position: absolute;"></iframe></div>

motor kollektörünün aralarını güzelce temizlediğine emin misin?

motor kollektörünün aralarını güzelce temizlediğine emin misin?
İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Kollektör dilimlerinin arasını ince bir demir parçası yardımıyla temizledim. Ancak şüphe ettiğim şey her bir kollektör dilimi ile diğer dilimler arasında elektrik bağlantısı var. Yani kısa devre lambası ile kontrol ettim hangi dilime değdirsem kablo uçlarını lamba yanıyordu. Ama video da göründüğü gibi düşük devirlerde motor dönüyor o yüzden kollektörün normal olduğunu varsaydım, sadece hızlandığında ark yapıyor. O sırada evdeki lambalarda göz kırpıyor yani fazla akım çekiyor. Acemi mantığı da yürüterek aşınan kömür tozları zaten bu dilimler arasına girip zamanla birbirlerine elektrik iletmesine neden oluyorlardır. Yanılıyormuyum acaba?

eğer ark yapıyorsa sağlıklı değil, zaten bende iyi değilim

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri