Saat Pili İle Led Yakma Yardım.

tzmaniak

Üye
Merhabalar.
Öncelikle elektrik-elektronik eğitimim ve bilgim yoktur :)

Saat pili ile şerit led çalıştırmak mümkün müdür?
Led Uzunlğu 40 cm
Pil Cr2477

Çalışırsa günde max 5 dk yanma kaydı ile pil ömrü kaç gün olur?

http://www.pilistan.com/panasonic-cr2477-3v-lityum-pil-urun1705.html

Merhaba.Daha şerit ledin kaç voltla çalıştığını bilmeden bu hobi işine tam olarak da girmek istiyorsunuz.Bence hazır Çin malı ucuz bir ledli şarjlı ışıldağı hazır olarak başlangıç için satın alın.Tüm parçalarını internet yardımıyla detaylı inceleyin.Bu ledler kaç voltla çalışıyor,akü kaç voltla şarj olup bu ledlere anahtardan kaç volt,kaç amper gidiyor,iyice araştırarak öğrenmeye de çalışırsınız.

Şerit ledler tek CR2477 ile yanamaz,çünkü bu lityum pillerin voltajı çok düşük gelir.CR 2477 1000 mA ve 3 voltluk lityum pildir.Yani 40 cm.lik bu şerit led için 12 voltluk bir dc kaynağı gerekir. Ancak 4 adedini seri bağlayıp (4’ünü üst üste 6 voltluk uzaktan kumandalarda olduğu gibi bir pil yuvasında +-+-+-+- şeklinde üst üste dizerek) yakılabilir.

Elektrik-elektronik bilginiz biraz düşük seviyede olsa bile eski okul elektrik bilgilerinizden yararlanıp,bu dördünü seri bağlayıp anahtarla seri olarak bu ledlere verirseniz,bu 40 cm.lik şerit ledi yakar ve çalıştırabilirsiniz.El marifeti ve tecrübesi de bir miktar kadar istiyor,tüm bu yapılan işlemler.Pillerin 20 tl.’den 80 tl olur toplam maliyetleri.Bir de küçük bir açma-kapama anahtarını bu devre için satın almanız lazımdır.

12 volt 1000 mA 4 seri pil yaklaşık 0.4 amper çeken 40 cm.lik şerid ledi yaklaşık olarak 2.5 saat çalıştırır.(4 adet CR2477 pil satın alıp da çalıştırmak isterseniz eğer) Günde 5 dk. dan 2.5 * 60 / 5 dk = 30 gün demektir.Ancak 220/12 volt çıkışlı,1 amper veren bir ac/dc adaptörle (Fişe bağımlı,seyyar olmadan) bu şerit led başka bir alternatifle sürekli olarak yakılabilir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Maile duser zannediyordum cevaplar dusmuyor sanirim.Tesekkur ederim bilgiler icin.Bir uygulama deneyecektim fakat sure cok az.Arastirmam gereken seylerde var tamamlandiginda fikir almak icin mj atabilirim dimi? Tekrar tesekkurler.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri