Pil yardım

iyi günler arkadaşlar bir proje için bir şey sormak istiyorum üç voltluk bir led ampulü her biri bir buçuk voltluk iki pille sürekli yanması için açık bırakırsak kaç günde piller biter yarımcı olursanız sevinirim teşekkürler

iyi günler arkadaşlar bir proje için bir şey sormak istiyorum 2100 mAh lik şarjlı iki tane 1,5 voltluk pil 3 voltluk bir ledi en fazla kaç saat yakabilir yarımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
çektiğiniz akımı pillerin üzerinde yazan amper saat değerine bölerseniz kaç saat çalıştıracağını bulabilirsiniz.
seri bağlantıda tek bir pilin amper saati, paralel bağlantıda pillerin toplam amper saati üzerinden hesap edilir.

3 voltluk led kaç ma ile çalışacak veya watt değeri ne kadar.

1.5 volt
2 pil seri bağlanırsa ki mecburen seri bağlanacak. Çünkü led 3 volt demişsiniz. ( Sanırım mavi yada yeşil led)
Standart 5mm plastik kılıf Led normalde 20ma ortalama akım çeker. Piller tam randımanlı ve eşdeğer ise, 100 saat yanar.

Basit bir hesapla boyle gozukuyor ama gercek hayatta boyle mi acaba? Led isinmaya bagli olarak daha fazla akim cekmez mi veya farkli etmenler de var midir?
Merakimdan sordum sadece.

1.5V luk şarjlı pil yoktur,
3V luk led yoktur.

Ledin iletim gerilimine düşene kadar
ki gücü hesaplamalısınız.
ledin iletim gerilimi en fazla 100 saate kadar düşmezmi bana ortalama bir saat lazım en fazla 100 saat diye kabul edebilir miyiz sonuçta bu led 3 volt ile de çalışıyor 4 veya 6 volta kadar da dayanıyor o zaman zaten 100 saatten az olmuyor mu

1.5 volt
2 pil seri bağlanırsa ki mecburen seri bağlanacak. Çünkü led 3 volt demişsiniz. ( Sanırım mavi yada yeşil led)
Standart 5mm plastik kılıf Led normalde 20ma ortalama akım çeker. Piller tam randımanlı ve eşdeğer ise, 100 saat yanar.
iyi günler verdiğiniz cevaptan şunu anlıyorum en fazla 100 saat yanar demek mi istediniz yani led 3 volttan daha fazla akım çekerse bu süre 100 saatin altına da inebilir mi anlamına geliyor yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

Bağla 2 pile ledi dene en fazla 3-5 gün bekleyeceksin.

Verdiğin değerler yanlış olsada 100 saat yanar diyebiliriz kabaca.

Bazı yöntemlerle aynı pillerle 500 saat dahi aynı parlaklıkta yanması sağlanıyor.
Teoriye girmeden anlatmak gerekirse,
ledi insan gözünün algılayamayacağı hızda aç kapat yapıyoruz,
yani led bir müddet kapalı kalıyor ama göz bunu algılayamıyor,
bu sayede aynı pille daha uzun müddet çalıştırabiliyoruz.
Bu kamera ile algılanabilir ve gözü yorabilir yinede
artık led el fenerlerinde sıklıkla kullanılıyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,603
Son üye
devrim25

Yeni konular

Geri