S7-300 veri kayıt etmek

Merhaba Arkadaşlar,

Ben s7-300 bulunan bir sistemde bir bit'in 08:00 ile16:00 da kaç defa 1 -0 olduğu kayıt altında tutmak istiyorum.

Örneğin 13:26 Durumu ''1'' oldu bunu kontrol panelinde görmek istiyorum. Nasıl bir yol izleyebilirim.24 saatin sonunda kayıtlar sıfırlanacak bir şekilde

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Harunyandex Merhabalar;
PLC tarih ve zamanı sizin tarih ve zamana senkron olarak set etmeniz gerek,daha sonra plc saatini okuyup sizin istediğiniz saatler içinde ise kayıt tutmak istediğiniz bit sinyalinin her yükselen kenarında bir sayacı bir artırın, bu sayede kaç defa 1 olduğunu bulursunuz.

Kolay Gelsin

Bir fc yazarsınız, istediğiniz flag her 0dan 1e ya da 1den 0a değiştiğinde plc zaman bilgisini bir db içine yazdırabilirsiniz.

Merhaba.Plc zaman saatini okuyarak,istediğiniz zamana aralığında kayıt tutun.Bir array oluşturun.Boyutunu siz karar verin.Kayıt altına almak istediğiniz bit değiştiğinde anlık saati ve bit durumunu array içerisine yazarsanız bir list şeklinde okuma yaparsınız.Aşağıda omron ile yaptığımız bir uygulamanın resimi var.Burada istenen saat aralığında gerçekleşen üretim miktarını kayıt ediyoruz.İşiniz yarayabilir.İyi çalışmalar dilerim
04.PNG
05.PNG

Teşekkürler uygulamaya çalışıyorum
Bir fc yazarsınız, istediğiniz flag her 0dan 1e ya da 1den 0a değiştiğinde plc zaman bilgisini bir db içine yazdırabilirsiniz.

Dediginiz şekilde yaptım. Ama yazdığım db ler tekrar sinyal gelince plc nin o anki saatini tekrar ayni db e yazicak. Benim tam olarak yapmak istediğim. Örneğin
13:38 16.02.19 sinyal alindi
13:55 16.02.19 sinyal alindi
14:44 16.02.19 sinyal alindi
Bu şekilde kontrol panelinde göstermek istiyorum.

Ekli dosyalar

• 15503200337061005651710.jpg
    15503200337061005651710.jpg
    395.9 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleme:
Yani sinyalin geldiği saati mi tutmak istiyorsunuz? Ya da belli zaman aralıklarında sinyalin kaç kez geldiğini mi? Tam anlayamadım.

Evet sinyallerin geldiği saatleri dakikaları tutmak istiyorum.

O zaman şu şekilde yapın:
Ob1 içinde sinyalin yükselen kenarı ile yazdığınız fc'ye bir kez gidin. Fc içinde de plc sisten saatini db içine yazın. Ama her defasında da db içindeki adresi bir ötemelisiniz. Böylelikle sinyalin her yükselen kenarında o anki zaman bilgisini almış olursunuz.

O zaman şu şekilde yapın:
Ob1 içinde sinyalin yükselen kenarı ile yazdığınız fc'ye bir kez gidin. Fc içinde de plc sisten saatini db içine yazın. Ama her defasında da db içindeki adresi bir ötemelisiniz. Böylelikle sinyalin her yükselen kenarında o anki zaman bilgisini almış olursunuz.

Merhabalar peki bu öteleme işlemini nasıl yapacağız

bunun için plc iye program yazmana gerek yok panelde data kayıt özelliği varsa zaten kendi kaydeder örneğin şu bit set olduğnda şunu kaydet dersin olur biter kullanıcağınız panelin özelliğine bakın

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri