S7-200 ve Easyview Hakkında Problemi Olanlar Buraya.

merhaba benım problemım s7-200 ıle tp170 mıcro yu haberlestırıyordum.artık tp170 mıcro yerıne mt6070 ih kullanıcam.programı yaptım,yukledım fakat panelde adresler farklı bır sekılde gelıyor veya *** bıcımınde gelıyor.bır numerıc ınputa sayı yazıyorum,alakasız bır numerıc dataya sayı yazıyor.bırde sıemens data type decımal.yardımcı olursanız sevınırım.

Merhaba..
Öncelikle daha önce tp170 ile çalışmadım. Ancak td-200 ile ucundan ilgilenmiştim. Sanıyorum PLC bu tip panellerle haberleşirken o panele özgü registerlar kullanıyor. Demek istediğim bu registerlardaki dataları HMI dan düzgün bir şekilde göremeyebilirsiniz.

2. olarak okuduğunuz alandaki sayı hane adedi HMI da belirlediğiniz numeric input daki sayı hane adedinden fazla ise *** şeklinde görüntü çıkar. örneğin PLC de 12345 sayısı olsun 5 haneli bu sayıyı HMI da 4 hane olarak belirlediğiniz data input da göremessiniz. Ayrıca bir sayı üzerinde değişşiklik yapmadan sadece görüntülemek istiyorsanız "numeric display object" fonksiyonunu kullanın. bu fonksiyonun numeric format sekmesinden hane sayısını azaltıp çoğaltabilirsiniz.

data type i HMI dan çeşitli formatlarda ayarlayabilirsiniz. yine numeric format sekmesinde "data format" bölümünden çeşitli formatlarda (BCD,HEX,BINARY vs.vs) ayarlama yapabilirsiniz.

HMI ın PLC ye yazdırma alanı olarak verdiğiniz alan dışında bi yere yazması çok anlamsız. DAha önce hiç böyle bi şeyle karşılaşmamıştım. Adresi kontrol edin. Eğer sorun yok dioyrsanız yaznın başındada belirttiğim durumu değerlendirin. Olmassa PLC deki projenizde bu gibi registerlerı ayrı bi alana kaydırın derim..

Kolay gelsin ..

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
easy monitör ile ilgili döküman lazım yardımcı olursan sevinirim.

easy monitörden kastınız easyview HMI ise aşağıdaki linkden her modelin her türlü bilgisini bulabilirsiniz.

Kod:
ftp://ftp.weintek.com/

Kolay gelsin ..

merhaba
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.2 yıl önce fabrikamızdaki gefanuc 90-30 ile haberleşen bir
MT-506S kullanmıştım şimdi kazan dairesi için S7-200 ile haberleşen bir MT-506TV programladım her ikiside düzgün çalışıyor.
Fabrika tarafındaki HMI dan kazan dairesindeki HMI ya bazı adresleri yazdırmak itiyorum yani kazandaki HMI da fabrikadaki ısı ve basınç değerlerini görmem gerkiyor iki HMI arasındaki haberleşmeyi nasıl sağlayabilirim.

HMI lar arası mesafe 60 metre,fabrika tarafındaki hmı 90-30 plc ile RS-485 4W ile haberleşiyor ve her ikiside master. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

SELAM arkadaşlar.
bende eb8000 hmı ve s7 200 bir plc var .oncelikle pc den ekrana program atacağım kaplo bağlantısı gerekli. daha sonrada eb8000 programında discreat alrm sayfası oluşturacam bunnunla ilgili bir örneğiniz varsa paylaşırsanız sevinirim.şimdiden teşekkürler

SELAM arkadaşlar.
bende eb8000 hmı ve s7 200 bir plc var .oncelikle pc den ekrana program atacağım kaplo bağlantısı gerekli. daha sonrada eb8000 programında discreat alrm sayfası oluşturacam bunnunla ilgili bir örneğiniz varsa paylaşırsanız sevinirim.şimdiden teşekkürler

Merhaba ..
EB8000 i sadece usb veya Ethernet üzerinden programlayabilirsiniz. Modeline göre ikisinden biri yada ikisi birden olabilir. Etnernet bağlantısı çapraz standart bağlantı ile sağlayabilirsiniz. USB için gerekli dirver EB8000 i kurduğunuz klasör içerisinde mevcut.

discreat alrm sayfası ne anlama geliyor anlayamadım. Ancak eğer tam oalrak ne yapmak istediğinizi anlatırsanız yardımcı olurum. Kolay gelsin ..

merhaba
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.2 yıl önce fabrikamızdaki gefanuc 90-30 ile haberleşen bir
MT-506S kullanmıştım şimdi kazan dairesi için S7-200 ile haberleşen bir MT-506TV programladım her ikiside düzgün çalışıyor.
Fabrika tarafındaki HMI dan kazan dairesindeki HMI ya bazı adresleri yazdırmak itiyorum yani kazandaki HMI da fabrikadaki ısı ve basınç değerlerini görmem gerkiyor iki HMI arasındaki haberleşmeyi nasıl sağlayabilirim.

HMI lar arası mesafe 60 metre,fabrika tarafındaki hmı 90-30 plc ile RS-485 4W ile haberleşiyor ve her ikiside master. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Merhaba.
Cevab geç oldu ancak bir süredir yurtdışındaydım farkedemedim.
İki HMI arasında bağlantı sağlamak mümkün. Bu RS232 üzerinde oluyor. Ancak önemli bir nokta master ve slave oalrak HMI ları programlamanız lazım. Ana HMI ın sistem ayarlarına girip master oalrak ayarlyın ve HMI-HMI link speed ayarını yapın. 115200 iyi bir değer. DAha sonra diğer HMI ı programlayın. Görüntülemek ve/veya yazmak istediğniiz adresleri hiç bir değişiklik yapmadan yazın. Ancak gene system ayarlarından slave olrak seçin ve aynı haberleşme hızı olmasına dikkat edin. ARadaki kablo bağlantısı RS-232 olacak. Bağlantı şeklini yarın verebilirim ancak eğer talep ederseniz. Şu an evdeyim çünkü.
ARadaki mesafe uzarsa sorun olacaktır. RS232 nin mesafesi sanırım 15 metreydi yanılıyor olabilrim. Bu sıkıntı yaratacaktır. Ancak tek çare masterdan rs232 çıkışını 485 e converter yardımı ile çevirip slave tarafından tekrar 485 den 232 ye dönme ile aabilirsiniz die teorik olarak tahmin ediyorum. Tanesi 30 dan 60 lira tutar. MAster slave arası rs232 den başka haberleşme mümkün değil.

Bu şekilde multi HMI modunda çalıştığınızda slave HMI haberleşmesinde belirgin bir yavaşlama olacaktır. Yapacak bi şey yok. Ancak rahatsız edeceğini sanmıyorum.

Umarım yardımcı olmuşumdur. Sorunuz varsa çekinmeden sorun. Bu kadar geç olamsada hemen cevablamaya çalışırım .

Kolay gelsin ..

MERHABA
alarm sayfası olusturmak istiyorum arızaları bu sayfaa gormek istiyorum.siemens ve diğer ekranlarda yapılan klasik alarm sayfası alarımın hangi saatte hangi tarihte olduğunu görecem.
bunun dısında da kabloların bağlantı seması elinizde varsa paylasırsanız sevinirim.bana sölenen bağlantı 4-7 3-8 seklinde .ekran yanımda olmadığı için tam net bişi bakamıyorum ve model söliyemiyorm .es8000 bir sof var alimde okadar ekranı tasarlayıp makinenin olduğu yerde yukleme yapmam gerekiyor

VE BUNUN yanında mesaj dısplayı olusturup buradan acıl stop basılı ,kapak acık tarzı bılgılerı okumak ıstıyorum.mesaj dısplayı nnasıl kullanıyoruz

Öncelikle weintek in sitesinden eb8000 ile ilgili inanılmaz fazla döküman ve örnek projeler olduğunu ve bunları indirmeniz gerektiğini belirtmek isterim.
Alarm sayfası oluşturma işi eb8000 de ben "event display" ile yapıyorum. Kayıt altına almak istediğim bütün olguları plc den gelen bir tetik ile (mesela v0.0) bu tetiğe bağlı HMI da yazdığın olgu (FAz koruma rölesi devrede gibi) kayıt altına alabilirsin. Bunları tarih e göre sıralaybilir hatta istersen HMI ın modeline göre USB-memory stick- HMI dan birisinde kayıt altına alabilirsin.
Bunun işin nasıl olacağını burada anlatmak ve anlaması çok zor olacaktır. Sana tavsiyem

Kod:
ftp://ftp.weintek.com/MT8000/

adresinden bulabildiğin bütün örnek projeleri incelemen. Hangisinde hatırlamıyorum ancak ben bu adresdeki örnek projelere bakarak çözdüm.

HMI ı programlamak için dediğim gibi 2 yolu var USB den veya Ethernet üzerinden. Bunun haricinde programlamak mümkün değil. Size verilen bağlantı numaraları sanırım PLC ile ekran arasındaki bağlantı. Tekrar ediyorum USB üzerinden veya Ethernet yolundan başka programlanmıyor. Eski MT500 serisi ile karıştırmayın. USB den dediğin basit standart bir USB kablosu ile HMI ın üzerinde programlama için bulunan porta bağlantı yapıyorsunuz bilgisayardan. Driver ı yüklenmemişse EB8000 i kurduğunuz klasörde bağlantı şeması var.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Gene sormak istediğin bir noktsa olursa çekinmeden sorabilirsin.

ben easyview ekranla pici rs485 üzeri haerleştirmek istiyorum..amacım şu ekran üzerinde olşturduğumuz butona basılınca pice bir karakter göndermek "a,12,0x012f,,gibi" buna benzer karakterlernasıl gönderilir.bunu nasıl yapabiliriz yardımcı olabilirseniz sevinirim..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri