s7 200 NPN çıkış

geforce18

Üye
Arkadaşlar S7 200'ün NPN çıkışlı olanı varmı. Yada PNP çıkış NPN'e dünüştürülebilirmi?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
npn cıkıs pnp dönüstürmek için transistor kullanmalısınız. yapacagınız uygulama hakkında bilgi verirseniz daha detaylı yardımcı olabilirim

Kessinlikle pnp çıkışı npn olarak dönüştürülebilir. Bunun için yapman gereken Digital input mudülündeki M ucuna - uç yerine + bağlaman gerekir bu şekilde modulde + olduğundan inputlardan - döndürdüğünde devre tamamlanacaktır.

acaba röle tabanlı bir çözüm olabilirmi.İnternette bu yönde bir çözüm var.

Arkadaşlar uygulama şu şekilde
s7 200 ile servo motor sürmek istiyorum. kullanacağımız servo sürücüde harici pozisyonlama için npn çıkışa ihtiyac var.

Olmaz çünkü yapmayı düşündüğüm uygulama s7 200 ile servo motor sürme transistör çıkışlı olmalı
acaba röle tabanlı bir çözüm olabilirmi.İnternette bu yönde bir çözüm var.

Hocam biraz daha açıklarsan sevinirim.Bu dediğin benim uygulamamda olurmu. Servo motora pls göndermek için düşünüyorum.

Kessinlikle pnp çıkışı npn olarak dönüştürülebilir. Bunun için yapman gereken Digital input mudülündeki M ucuna - uç yerine + bağlaman gerekir bu şekilde modulde + olduğundan inputlardan - döndürdüğünde devre tamamlanacaktır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
plc den pals göndermekten bahsediyorsun röle çıkışını kafandan sil transistör çıkışlı plc yi ise npn olaran seçerek kullanabilirsin

Arkadaşlar uygulama şu şekilde
s7 200 ile servo motor sürmek istiyorum. kullanacağımız servo sürücüde harici pozisyonlama için npn çıkışa ihtiyac var.

Olmaz çünkü yapmayı düşündüğüm uygulama s7 200 ile servo motor sürme transistör çıkışlı olmalı

Hocam biraz daha açıklarsan sevinirim.Bu dediğin benim uygulamamda olurmu. Servo motora pls göndermek için düşünüyorum.
şimdi bana servo markasını veya sürme bağlantınızı sema olarak eklerseniz yada benim ekledigim şemayı incelerseniz bu sorununuzu kolayca ortadan kaldırırırsınız kolay gelsin.
ayrıca panasonic servo sistemin benzer şekilde kumandası ile ilgili dosyayıda ekledim.

Ekli dosyalar

• SERVOSÜRME.rar
    54.2 KB · Görüntüleme: 106
  • PNP VE NPN PLC ICIN BAGLANTI SEKLI.rar
    22.5 KB · Görüntüleme: 150
Son düzenleme:
konu hakkında biraz daha detaylı araştırma yaptıktan sonra internet üzerinde bulunan bir çok forum da bu konu sorulmş ve ortak nokta sizinde belitriğiniz gibi transistör fakat siemen automation sitesinde şöyle bir yazı var eğer vaktiniz varsa bir deneyin yada araştırın derim.Sonuçları paylaşırsanız sevinirim.
How to input NPN of the S7-200 PLC - Siemens Industry IA/DT/BT Service & Support - Technical Forum (Guest)
Siemens Industry IA/DT/BT Service&Support - Automation Service, Automation Support, Simatic Service, Simatic Support, Technical Support, Technical Consulting

Selamlar;
Benim problemim de geforce18 isimli arkadaşımın ki ne çok benziyor. S7 1200 Siemens transistör çıkışlı PLC ile panasoniz marka servo motoru sürmek istiyoruz. PLC pnp çıkışlı, servo sürücü npn girişli. Servo sürücüsüne ters bağlantı yaptım olmadı. pnp'yi NPN'e optokuplörlerle dönüşüm yapıp bağlantıyı gerçekleştirdik bu seferede motorda sadece bir yönde dönme oluyor. Yani ters dönmeyi sağlayamıyoruz.Biraz daha açıklama gerekirse pozisyonlama da ters döndüğünü zannediyor ancak fiziksel olarak motor aynı yönde dönüyor. Ve de çok sağlıklı dönme hareketi olmuyor. Sorum şu MACIX adlı arkadaş PLC de ters bağlantı yaparak olur demiş. Bu bağlantıyı yapmaya ben cesaret edemedim. Ama çok ta merak ediyorum.Gerçekten M yerine + Lyerine - versem problem çözülür mü? Yada bu problemi daha başka nasıl çözebilirim?
Saygılarımla.

# CPU 224XPsi DC/DC/DC 12/16 Kbyte 14DI / 10DO 6ES7 214-2AS23-0XB0​

CPU 224XPsi Modelinde transistör ç›k›fllar› NPN (sink) tir.

Forum istatistikleri

Konular
128,419
Kullanıcılar
450,329
Son üye
tawfekalmstf
Geri