Delta PLC ile çıkış almak

ozkanemr

Üye
Merhaba arkadaşlar elimizde 1adet indiktüf sensör ve döner mil var bu döner mil durduğunda PLC çıkış versin istiyoruz buzzer takılacak çıkışa. Bu işlerde yeniyim yardımcı olursanız çok sevinirim 🙏🏻 Parçaları görsele ekledim sensörün gördüğü kısım bu şekilde girinti çıkıntılı

Ekli dosyalar

• 070f5b51-90fd-4e06-a339-f2c2ff2e3009.jpeg
    070f5b51-90fd-4e06-a339-f2c2ff2e3009.jpeg
    176.2 KB · Görüntüleme: 17
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Plc ye bir x zamanlı timer ekleyin, mil her turunda bu sayıcıyı “0” lasın. Sıfırlayamadığı zaman bir çıkıştan alarm verdirirsiniz.

En düşük devir hızı belli mi? Belli ise o devir zamanını girelim.

Mil her zaman sabit hızda dönmeyecek ama onu nasıl ayarlayacağız ustam
resimdeki gibi mekanik parça yapabilirsiniz kollarını daha fazla da yapabilirsiniz 4 - 6 - 8 falan , belirli bir süre görmediği zaman arızaya geçecek şekilde ayarlarsınız. öncemli olan kısmı hem görürken hemde görmezken belirli bir süre değişim takibi yapılması gerekmektedir. yani gördüğü zaman 5 saniye içerisinde tekrardan görmemesi gerekiyor , görmediği zamanda tekradan 5 saniye içerisinde görmesi gerekiyor. bu şekilde basit bir devre tasarlayabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• sensör.png
    sensör.png
    4 KB · Görüntüleme: 3
resimdeki gibi mekanik parça yapabilirsiniz kollarını daha fazla da yapabilirsiniz 4 - 6 - 8 falan , belirli bir süre görmediği zaman arızaya geçecek şekilde ayarlarsınız. öncemli olan kısmı hem görürken hemde görmezken belirli bir süre değişim takibi yapılması gerekmektedir. yani gördüğü zaman 5 saniye içerisinde tekrardan görmemesi gerekiyor , görmediği zamanda tekradan 5 saniye içerisinde görmesi gerekiyor. bu şekilde basit bir devre tasarlayabilirsiniz.
Bu parça diğer firmalarımızda kullanılıyormuş ama program yok tabi nasıl yaparız diye onun araştırmasını yapıyorum düşünüyorum bir türlü mantıklı bişey bulamadım. Sensör görme ve görmeme aralıkları çok geniş timerlı bir program gerekiyor ama süre problem

Eğer milin dönüş hızını kama üzerinden ölçen tek sensor varsa evet, sıkıntı.
Mil üzerindeki kama dan değil de yine mil üzerine bir dişli gibi parça yapılır ve daha dar alanı algılayabilecek sensor uygulanırsa. Yani bir devirde 10-20 pals verecek bir uygulama ile düşük devir sorunu ortadan kalkar.
Burada sensor hızlı ( belkide Lazer ) seçilmelidir.

Bu hafta bir sonuç elde edeceğiz umarım yarın denemeye devam bişeyler yapacağım. Sonuç elde ettiğimizde sizinle paylaşacağım teşekkür ederim 🙏🏻
Eğer milin dönüş hızını kama üzerinden ölçen tek sensor varsa evet, sıkıntı.
Mil üzerindeki kama dan değil de yine mil üzerine bir dişli gibi parça yapılır ve daha dar alanı algılayabilecek sensor uygulanırsa. Yani bir devirde 10-20 pals verecek bir uygulama ile düşük devir sorunu ortadan kalkar.
Burada sensor hızlı ( belkide Lazer ) seçilmelidir.

Bu parça diğer firmalarımızda kullanılıyormuş ama program yok tabi nasıl yaparız diye onun araştırmasını yapıyorum düşünüyorum bir türlü mantıklı bişey bulamadım. Sensör görme ve görmeme aralıkları çok geniş timerlı bir program gerekiyor ama süre problem
dakikada kaç tur dönüyor sanki olayı anlamış değilim açıkçası

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri