s7-1200 ile Alarm Oluşturma

gkhn_yldz

Üye
Merhaba s7-1200 ile ktp 600 hmı ekranı haberleştirip bir yazılım yaptım ama alarm sayfası oluşturamadım daha doğrusu hiç bir bilgim yok nasıl yapılıcağı hakkında yardım ederseniz sevinirim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Dop-b panel programını kullanabilirsin sanırım, onun hakkında tam bir bilgim yok fakat dene derim. Eğer denersen panelin ilk açılışında kontrol cihazı olacak, oradan s7-1200'ü seçip daha sonra program içindeki alarm setup bölümünde plc ile ilgili yani o s71200 ile ilgili alarm mesajını yazmak gerekiyor sanırım. Aktif alarm listesi tablosunu da element, alarm bölümünden eklenmesi gerekiyor. eğer bir sorun çıkarsa tekrar ilgilenmeye çalışırım. Öyle bir dene derim.

teşekür ederim ilgilendiğin için ben tia portal 11 programını kullanıyorum siemensin bu buprogramda aynı anda hem paneli yazabiliyorsun hemde plc programlayabiliyorsun hmı panel kısmında tag oluşturmak gerekiyor alar wiew sayfasına yönlendiremiyorum sizin bir bilginiz var mı tia portal ile ilgili

Tia portal v11'i biraz araştırdım ve inceledim. Siemens'in forumunda dolaşırken bir konu dikkatimi çekti. Şirkette olduğum için tam inceleme fırsatı bulamadım fakat vereceğim linki bir incele derim. Biraz karışık sanırım. Eve gittiğimde detaylı bir şekilde inceleyeceğim. Göz at istersen; !> Alarms and acknowledgements - TIA Basic V11.0 SP1 - Siemens Industry Online Support - Technical Forum (Guest) Bi soru takılırsa kafana yardımcı olmaya çalışırım, eğer sorunu halledersen beni de bilgilendir, memnun olurum, kolay gelsin. :)

merhaba yardımcı olmaya calıştığın için sağol baktım gönderdiğiniz linke fakat ingilizce olduğu için pek birşey anlamadım eğer birşeyler öğrenirsem sizinle paylaşırım

Umarım az da olsa yardımım dokunmuştur. Bende biraz üzerinde durayım o halde. Birşeyler öğrenirsem paylaşırım yine seninle.

merhaba arkadaşlar s7-1200 için TIA PORTAL V11 nereden ,nasıl elede edebilirim?

dostum sana bi örnek yapmaya çalışayim
plc tag a bi MW satırı ata data tipi word olsun örneğin MW100 adıda alarmlar olabilir
hmı tag a da bi satır ekle data tipi word olsun ona da alarmlar diyebilirsin bu satırı tamamlıyabilmek için sağ tarafta kırmızı işaretli plc tag bölümünde de daha önce plc tag da oluşturduğumuz MW100 alarmlar satırını seçin
daha sonra hmı alarms başlıklı listeyi açın 1. satıra alarm text e istediğin mesajı yazın örneğin: acil stop basılı daha sonra sağ taraftaki trigger tag dan hmı tag listesinden tanımladığımız alarmlar satırını seçin daha sonra sağ taraftaki trigger bit e de 8 ekleyin
daha sonra plc programında M100.0 'ı aktif yani 1 yaptığınızda acil stop basılı yazısı ekrana gelir
not:yukarıdaki 8 =0 yani m100.0 eğer m100.1 yapacaksanız trigger biti 9 m100.2 yapacaksanız biti 10 yapacaksınız bu sıralama 8-15 arasında yapılır

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,228
Kullanıcılar
450,019
Son üye
ivanko_100

Yeni konular

Geri