Tia Portal S7 1200 ile tank kontrolü

Jreo

Üye
Merhaba dostlar tia portal s7 1200 ile factory io da tank kontrolü yapıyorum.Yaptığım şey şu iki adet sensör var birisi tankın düşük seviyede olduğunu birisi de tankın dolu olduğunu gösteriyor bunlara göre otomatik olarak tank dolup boşalıyor buna counter ekleyip 3 kere dolum boşaltım yaptıktan sonra 15 saniye bekleyip tekrar dolum boşaltım yapmasını istiyorum. Fakat counter ve timer da kaldım bir türlü yapamadım yardım ederseniz sevinirim.
plc1.png
plc2.png
lpc3.png
factory.png

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Kurguyu biraz daha detaylandırabilirsen yardımcı olabilirim.

i/o'ları tam kestiremedim. Q0.1 Valf, Q0.2 Doldur komutu gibi görünüyor ama, bu işi tek çıkışta halletmek gerekiyor orada aslında. Birde i0.5 ile ilgili sorunun var, çift tanım girmişsin sanırım.

i/o'ları tam kestiremedim. Q0.1 Valf, Q0.2 Doldur komutu gibi görünüyor ama, bu işi tek çıkışta halletmek gerekiyor orada aslında. Birde i0.5 ile ilgili sorunun var, çift tanım girmişsin sanırım.
Merhaba mesajınızı geç gördüğüm için üzgünüm kurguda şöyle start butonu yani doldur a basıldığında tank dolmaya başlayacak ve tank full sensörüne kadar dolacak tank full sensörü bilgiyi ilettiği zaman doldurma valfi duracak ve boşaltma valfi otomatik olarak devreye girecek. Daha sonra tank seviyesi düşük sensörüne bilgi geldiği zaman boşaltma valfi otomatik olarak duracak ve doldurma valfi tekrar tankı doldurmaya başlayacak buraya kadar sanırım doğru yaptım fakat ben buna birde counter ve timer eklemek istiyorum yani tank 3 kere dolup boşaldıktan sonra 15 saniye veya 10 saniye duracak ve sistem tekrar başa dönüp bu döngü içinde devam edecek

NETWORK 2: i0.2 doldur yani start butonu M0.0 çıkışı kilitlemek için girişe geri beslenen "Doldur" Düğmesinin çıkışı.
NETWORK 3: I0.6 normalde kapalı durumda tank seviyesi buraya geldiği zaman 0 dan 1 durumuna geçer ve M0.3 e çıkış verir.I0.5 tank seviyesi full yani tank dolu sensörü normalde kapalı durumda
I0.6'nın çıktısı (Tank
Seviye Düşük) hemen çıkışa gider ve ayrıca “Tank Seviyesi
Dolu” elde edildiğinde, 1'den 0'a geçiş yapacak, bu da çıkışı kapalı konuma getirecek ve sonuçta doldurma valfi kapatılacak.
NETWORK 4: M0.0 çıkışı doldur butonun çıkışını kilitleme M0.3 çıkışı tank seviyesi düşük sensörü kilitledi Bu çıkışların ikisi birlikte (and gate) "Doldurma Valfini" açık duruma getirecektir.
M0.2, "Doldurma Valfini" Sıfırlamak için "Tank Seviyesi Dolu" sensöründen gelen çıktıdır.
normalde kapalı.
Q0.4 normalde kapalı durumda tutulur, boşaltma butonuna başladığında,
durumu 0 a gelir ve "Doldurma" gösterge ışığı kapanır
Network 5:
Bu logicte su seviyesi yükselir yükselmez boşaltma vanasını açmak içindir.
I0.5, "Tank Seviyesi Dolu" sensöründen gelen geri bildirimdir
Q0.1 normalde kapalı durumda tutulur, böylece "Doldurma Vanası" açıldığında durumunu değiştirir
"Deşarj" gösterge ışığının KAPALI duruma gelmesiyle 0 olur.

yardım eder misiniz hocam

Buraya kadar geldim hocam sayıcı ve zamanlayıcı çalışır durumda şuan tek yapmam gereken ctu 3 kere saydıktan sonra sistemi 15 saniye bekletip tekrar devreye girmesini sağlamak bunu nasıl yapacağımı çözemedim
Merhaba mesajınızı geç gördüğüm için üzgünüm kurguda şöyle start butonu yani doldur a basıldığında tank dolmaya başlayacak ve tank full sensörüne kadar dolacak tank full sensörü bilgiyi ilettiği zaman doldurma valfi duracak ve boşaltma valfi otomatik olarak devreye girecek. Daha sonra tank seviyesi düşük sensörüne bilgi geldiği zaman boşaltma valfi otomatik olarak duracak ve doldurma valfi tekrar tankı doldurmaya başlayacak buraya kadar sanırım doğru yaptım fakat ben buna birde counter ve timer eklemek istiyorum yani tank 3 kere dolup boşaldıktan sonra 15 saniye veya 10 saniye duracak ve sistem tekrar başa dönüp bu döngü içinde devam edecek

NETWORK 2: i0.2 doldur yani start butonu M0.0 çıkışı kilitlemek için girişe geri beslenen "Doldur" Düğmesinin çıkışı.
NETWORK 3: I0.6 normalde kapalı durumda tank seviyesi buraya geldiği zaman 0 dan 1 durumuna geçer ve M0.3 e çıkış verir.I0.5 tank seviyesi full yani tank dolu sensörü normalde kapalı durumda
I0.6'nın çıktısı (Tank
Seviye Düşük) hemen çıkışa gider ve ayrıca “Tank Seviyesi
Dolu” elde edildiğinde, 1'den 0'a geçiş yapacak, bu da çıkışı kapalı konuma getirecek ve sonuçta doldurma valfi kapatılacak.
NETWORK 4: M0.0 çıkışı doldur butonun çıkışını kilitleme M0.3 çıkışı tank seviyesi düşük sensörü kilitledi Bu çıkışların ikisi birlikte (and gate) "Doldurma Valfini" açık duruma getirecektir.
M0.2, "Doldurma Valfini" Sıfırlamak için "Tank Seviyesi Dolu" sensöründen gelen çıktıdır.
normalde kapalı.
Q0.4 normalde kapalı durumda tutulur, boşaltma butonuna başladığında,
durumu 0 a gelir ve "Doldurma" gösterge ışığı kapanır
Network 5:
Bu logicte su seviyesi yükselir yükselmez boşaltma vanasını açmak içindir.
I0.5, "Tank Seviyesi Dolu" sensöründen gelen geri bildirimdir
Q0.1 normalde kapalı durumda tutulur, böylece "Doldurma Vanası" açıldığında durumunu değiştirir
"Deşarj" gösterge ışığının KAPALI duruma gelmesiyle 0 olur.

plcc.png

bi inceleyin:

Ekli dosyalar

• su tanki seviye kontrolu.pdf
    67.1 KB · Görüntüleme: 37

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear