Sürekli yanan motorlar

Lasgart

Üye
Ben bu motorları sartım 6 adet bunlar yine bu şekilde yandı ilk yandığı şeklindeki gibi

Bu motorlar yangın valtılatörleri diye geçiyo

Selam

Bunlar neden yanıyor. 30kw 1400 devir motor

Ekli dosyalar

• IMG_0298.jpg
    IMG_0298.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 45
  • IMG_0299.jpg
    IMG_0299.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 37
  • IMG_0284.jpg
    IMG_0284.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 33
Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yandığında rulmanların ve kapakların durumu nasıldı?
Sarımdan sonra ne kadar sürede yanıyor?
Sarım ve klemens bağlantısı doğru mu?

Bu motor ilk takıltığı gün 1 saat çalıştıktan sonra yanmış bana söylenen aradan 2 yıl geçmiş bendede aynı oldu yarım saate yantı aynı şekilde ben bu motorları takan firmayı aradım konuyu anlatım bana dene şu bu motorlar sarılmazmış bu motorların çalışma prenspi tel faktörü presbant çalışma saati en az bir saattir yangın çıktığında çalışırmış aradığım firma biz bu motorları sarmayız yenisini takılır

Sıkıntılı bir durum. Motorun sarilmama nedenini pek anlamadım. Yanılıyorsam düzeltin. 250 dereceye yani kısmen yangına dayanıklı motor, normal 3 fazlı asenkron motor gibi sarilsa tamam yüksek sıcaklıklara dayanmaz ama durduk yere de yanmaz. Zaten sıkıntı en baştan beri var anlaşılan. Öyle ki sıfır motor ilk çalışmada yanmış. Bu durumda motor garanti kapsamında değişmiş olması gerekir diye düşünüyorum. Değişmediyse sarima gitmiştir ve yine yandiysa sıkıntı tesisatta yada mekanik aksam da olabilir
Termik ayarının da motora uygun yapılması gerekir

Bunlar neden yanıyor. 30kw 1400 devir motor
Fan motorlarının yanma nedenleri. Faydalı olabilir
http://docplayer.biz.tr/8633284-Fan-motorlarinda-yanma-nedenleri-nurettin-ozceviz.html

Moderatör tarafında düzenlendi:
Rotor stator sürtmesi var.Rulman arıza-
sından kaynaklanmış olmalı.Uygun mal-
zeme kullanılması halinde,250 derece ol-
masa bile 180 sağlanabilir.Sürekli çalış-
mayan bir motor ise,bağlı olduğu yerde
rutubete maruz kalmış olabilir.Bu durum
için,stator koruma devreside yapılmalı.
Motor,bloke olma şeklinde bir olay geçir-
miş ise,rotor çubuklarındaki erime nede-
niylede sorun devam eder.İyi ve bilinçli
bir koruma yapılırsa," sargı patlaması "
dışındaki arızalar,yanma olmadan önce
önlenir.

Son düzenleme:
sami hocnın söylediğ gibi rulmanlarda yada rotorda rotor (dönen kısım) kısa devre cubukları kopmuş ise üzerindeki yükü karşılayamaz motor boşta gayet güzel çalışır fakat yüke bindiğinde ıkar fazla akım çeker ve yanar ayrıca faz sırası rolesi aşırı ve düşük gerilim rolesi termik aşırı akım rolesi takıldıgında motorun yanma gibi bir lüksü olamaz diye biliyoruz acizane saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,992
Son üye
plaxo

Yeni konular

Geri