rolesiz 220v ile pic

ricetyx

Üye
Arkadaslar selam,
220v varmi yokmu algilamam lazim,, bunu rolesiz en pratik nasil yaparim.. Sadece varmi yokmu 1 veya 0 olcak, tesekkurler

onla denedim... fakat ne hikmetse optonun çıkışı 1 olup kalıyor. sizin önereceğiniz şema var mı ?

Merhaba
Proteusta basit olarak böyle izah edebildim.

Merhaba
Direçlerin watt değerleri önemli değil.İsiste simulasyona uygun olsun diye koydum.Zaten siz sadece collectora seri bağlı direnci kullanacaksınız o da ledin datasına göre seçilir.İsterseniz konuyu biraz daha açıklayayım.Karton bir boru yapın(ışık sızmasın)bir tarafa fototransistoru diğer tarafa da 220 voltu gösteren neon bir minik sinyal lambası monte edin.(bu sinyal lambanında en açık renkli olanını seçin beyaza ne kadar yakın olursa foto transistoru etkilemesi(sürmesi) o kadar kolay olur.Bildiğiniz gibi ışık gelince(220 volt) transistor iletime geçer ve collektor şase arası sıfıra yaklaşır.Işık kesilirse(220 volt gelmezse)Transistor kesime gider ve collector şase arası 5 volt olur.Sistem oldukça basittir.Ayrıca da uygulamada(montajda) hata yapılmazsa çok ta güvenlidir.Kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,228
Kullanıcılar
450,019
Son üye
ivanko_100

Yeni konular

Geri