380V Prizden 220V Almak

Merhabalar;

Bir otomasyon panosu tasarlayacağım pano içinde 380v ve 220v dağıtım yapacağım cihazlar var. Sanayideki 380v prizler 4 uçlu 3 faz ve 1 toprak oluyor diye biliyorum. 220v cihazlara dağıtım yaparken panoya giren 1 faz ve nötr olmadığı için nötr olarak toprak ucunu mu kullanmam lazım ? Eğer öyle yaparsam herhangi bir sorun teşkil eder mi ?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bu tip uygulamalarda,besleme/kumanda ge-
rilimi olarak, izole gerilim kullanmak daha uy-
gundur.220 gerilim için,ihtiyaç kadar 380/220 izole trafo seçseniz daha iyi olur.

Çok teşekkür ederim peki hocam bağlantıları nasıl yapılmalı ? Primer tarafta 2 giriş ve sekonder tarafta 2 çıkış var olarak gördüm. Girişe 1 faz ve toprak verip çıkışta 1 faz ve nötr mu alıyoruz ?

Arkadaşın bahsettiği trafoya faz-faz 380 girip faz-nötr 220 alacaksınız. Ama burada benim anlamadığım siz 220 volt gerilimi sadece kumandada mı kullanacaksınız yoksa 220V ile çalışan cihazlar mı olacak? Kumanda içinse düşük güçteki trafolar kurtarır da diğer türlü cihazların gücüne göre baya büyük trafo gerekebilir.

Şöyle düzelteyim; 220V sahaya çıkış olarak verilecek mi panodan? Genelde sahadaki cihazlar da otomasyon panelindeki gerilimi kullanabiliyor bazen. Düşük ihtimal ama dikkat etmekte fayda var.

Arkadaşın bahsettiği trafoya faz-faz 380 girip faz-nötr 220 alacaksınız. Ama burada benim anlamadığım siz 220 volt gerilimi sadece kumandada mı kullanacaksınız yoksa 220V ile çalışan cihazlar mı olacak? Kumanda içinse düşük güçteki trafolar kurtarır da diğer türlü cihazların gücüne göre baya büyük trafo gerekebilir.

Şöyle düzelteyim; 220V sahaya çıkış olarak verilecek mi panodan? Genelde sahadaki cihazlar da otomasyon panelindeki gerilimi kullanabiliyor bazen. Düşük ihtimal ama dikkat etmekte fayda var.

Evet dediğiniz gibi 220v u kumanda da kullanacağım 24v 2,5a dc güç kaynağı ile plc, hmi, röle, kontaktör vs. o zaman 380/220 100va trafo yeterli olur değil mi ? 380 ise sistemde 2 adet pompa var onlar için. Teşekkür ederim cevabınız için.

Evet dediğiniz gibi 220v u kumanda da kullanacağım 24v 2,5a dc güç kaynağı ile plc, hmi, röle, kontaktör vs. o zaman 380/220 100va trafo yeterli olur değil mi ? 380 ise sistemde 2 adet pompa var onlar için. Teşekkür ederim cevabınız için.
Kacak akim varsa trafo ile kullanimda kacak akim tutmaz seramik direnc ile kandirma iz gerekir kacak akim yoksa

Yazdiklariniz yeterlidir

0,37 kW asenkron motoru tek faz girişli sürücü ile süreceğim (niye 3 faz girişli sürücü almıyorsun diyorsanız elimde bu var değerlendirmeliyim) ve 24v dc 2,5 amper güç kaynağım olacak.

0,37 kW asenkron motor ve 24v dc 2,5 amper güç kaynağım için 380/220 100va trafo yeterli olur değil mi ?

Yukarıda söylemiştim yine de söyleyeyim 380 ise sistemde 2 adet 4kW pompa var onlar için.

Teşekkür ederim herkese.

hesap hatanız var.

Orda 0.37 kW motor var diyorsunuz ama trafoyu 0.10 kW yetermi diyorsunuz.

trafo ile bu işi çözecekseniz en az 500 watt yani 0.5 kW olmalı.

Merak ettiğim bu nasıl bir pano burada neden nötr yok yada siz olup olmadığından emin değilsiniz anladığım kadarıyla. Bence emin olun nötr varmı yokmu?

Panonun resmi v.s. yokmu bizde görelim. Trifaze pirizlerde 5 uç olur. 3 faz 1 nötr 1 toprak.

hesap hatanız var.

Orda 0.37 kW motor var diyorsunuz ama trafoyu 0.10 kW yetermi diyorsunuz.

trafo ile bu işi çözecekseniz en az 500 watt yani 0.5 kW olmalı.

Merak ettiğim bu nasıl bir pano burada neden nötr yok yada siz olup olmadığından emin değilsiniz anladığım kadarıyla. Bence emin olun nötr varmı yokmu?

Panonun resmi v.s. yokmu bizde görelim. Trifaze pirizlerde 5 uç olur. 3 faz 1 nötr 1 toprak.
Va nın ne olduğunu bilmiyordum watt ile çok farkı yokmuş.

Panoyu ben kendim yapacağım otomasyon panosu. Konulacak yerde 4 uçlu 380 priz var.

Teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri