İki uclu 380 volt rezistans ve kacak akim rolesi

srdrgltkn

Üye
Merhabalar herkese. foruma yeni katıldım. daha oncesinde de burdan cok faydali bilgiler edindim. Herkese çok teşekkür ederim.
Ben elektrikci degilim siradan bir vatandas kadar anliyorum elektrik islerinden.
380 volt trifaze olmasini isteyerek özel urettirdigim bir rezistansla ilgili suphelerim var. Oncelikle elime ulasan rezistans da 6 tane uc yerine yalnizca 2 tane baglanti ucu var. Saticiya bunu nasil 380 volt baglicam diye sordugumda cevap olarak: "380 volt prizdeki 3 fazdan birini bir uca, digerini de diger uca baglayacaksin ve ucuncu fazida korleyeceksin baglamayacaksin ve Nötr baglatisi da olmayacak" dedi.
1. Soru: nötr bağlantısı olmadan rezistans nasıl calisacak?
2. Soru: nötr olmadan rezistans çalıştı diyelim. Kacak akim rolesi nötr bağlantısı olmadan nasıl çalışacak?

Tesekkur ederim simdiden.

trifaze rezistans dendiğinde -genelde- rezistansın üç ucuna birer faz verilerek beslenir ve ve rezistansın çıkış uçlarına da yıldız köprüsü atılır.

sizin rezistansınız muhtemelen iki fazlı olarak dizayn edilmiş. eğer öyleyese çalışma gerilimi 380v' tur.

4 kutuplu kakş üzerinden nötrsüz besleme bi tehlike oluşturmaz.

bu arada rezistanslarda güç değeri önemlidir fakat bundan bahsetmemişsiniz.

trifaze rezistans dendiğinde -genelde- rezistansın üç ucuna birer faz verilerek beslenir ve ve rezistansın çıkış uçlarına da yıldız köprüsü atılır.

sizin rezistansınız muhtemelen iki fazlı olarak dizayn edilmiş. eğer öyleyese çalışma gerilimi 380v' tur.

4 kutuplu kakş üzerinden nötrsüz besleme bi tehlike oluşturmaz.

bu arada rezistanslarda güç değeri önemlidir fakat bundan bahsetmemişsiniz.
Evet deginiz gibi 380 volt olarak siparis vermistim. Ve 3000 watt olmasini istemiştim.
Özgür beyin ilettigi postu inceledim. Anladigim kadarıyla kacak akim rolesinden cikacak olan iki fazi rezistansin iki ucuna bagladigimda yeterli olacak.

Peki kalan bir fazi ve nötru kacak akim rolesine girmis olmam gereklimi yoksa girip girmemem bisey farkettirmez mi ?

kaçak akım koruma şalterini test edebilmeniz için üç fazı ve nötrü girişe bağlamanızı tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri