robot göz

eyup43100

Üye
Arkadaşlar baya süredir image processing hakkında araştırma yapıyorum.Fakat üstesinden gelemedim.Bir robot bir insanı nasıl tanıyabilir???? Belgesel izliyorum adamlar en basit robota bile bu sistemi yerleştirmiş...Hocalarımızdan birisi telefon kamerasıyla bile rahatlıkla yapılabilir dedi adam başka ülkeye gitti ne haber var ne ses.Fikirlerinizi paylaşmayı bekliyorum...

bir site buldum yüz tanımlamayla alakalı...Hala fikri olan yok mu?

-------------------------------------------------

http://visl.technion.ac.il/projects/2005s16/ pardon adresi yazmayı unutmuşum Sırıtan

[size=10pt][size=10pt]Arka Arkaya mesaj atmak yasaktır.Lütfen yukarıdan DEĞİŞTİR seçeneğini kullanınız.[/size][/size]

Bu mesaj en son " 22 temmuz 2008 " tarihinde, saat " 20:54 " itibariyle görkem tarafından düzenlenmiştir.

Sn. eyup43100,

Bahsetmiş olduğunuz "Image Processing" uygulaması aslında "Image-to-Image Comparison" olarak geçen bir kıyaslama uygulamasıdır. Google dan aratırsanız karşınıza birçok döküman ve bilgi çıkacaktır. Ben de benzer bir araştırma yaptım. Teorik olarak çalışmak isterseniz ise "SIFT (Scale Invariant Feature Transform)" en çok kullanılan ve kullanışlı algoritmalardandır. Saygılarımı sunar, iyi çalışmalar dilerim..

bilgisayarlarda yüz taraması olarak geçen bir şifreleme yapısı vardı.  ilgimi çekmişti -Yüzün elmacık kemiği ve çene yapısına göre tanıma yaptığını öğrenmiştim. Basit bir webcam le bile bu sitemi kurabilirsin.

merhabalar..
sn eyup43100 yüz tanıma sisteminde öncelikle görüntü alınır, alınan görüntüde tanınması gereken insanın görüntüsünün yanında birçok farklı nesne de görüntde mevcuttur ilk olarak bu görüntüdeki tüm nesneler tesbit edilir ve bunlar incelenrek insan yüzü olma ihtimali yüksek olan nesneler secilerek diğerleri atılır. eldeki bu nesneler muhtemel yüz nesnelridir. bunlarda kendi içinde incelenerek insan yüzü ya da yüzleri bulunur burda insan yüzünün sabit özellikleri kullanılır mesala her insanda 2 adet aynı boyutlarda göz, hemen altında burun ve onun altında ağız ve onun altında çene mevcut bir de gözlerin hemen üstünde alın bolgesi ve de komple kafa yapısı var. bunların biri yada birkaçı incelenrek insan yüzü tespit edilir. ve sonra demin söylediğim göz kulak burun çene alın v.b. bolgeler tespit edilir ve bu robotun veri tabanındaki bilgilerle karşılaştırılır bunda değişik yöntemler vardır bunlardan bir tanesi sn etuzunerin dediği image to image comparation dır bunun yanında ağırlık merkezini bulma v.b. bikaç yöntem daha mevcuttur bu yöntemlere göre tespit edilen özellikler veri tabanında kayıtlı verilerle karşılaştırılarak robotun insanı tanıması sağlanır ama tanıması için o insana ait veriler daha önce robotun veri tabanına kayıt edilmeli.

Matlab da kamera kullanmayı buldum denedim ve oldu. Şimdi verdiğiniz bilgiler doğrultusunda araştırma yapmaya başladım. Hepinize ilginizden dolayı çooooooook teşekkür ederim...

peki bu donanım olarak ne kullanır normal bir pc nin yerine örneğin pic micro lar la yapılabilinirmi. ama bir yüzü kaydedeceği için baya büyük hafızaya ihtiyaç duyacak sanırım. Bu pic de biraz zor olur heralde

2. olarak tenebres arkadaşın vermiş olduu site site açılmıyor

http://www2.cs.cmu.edu/~cmucam

tekrardan herkese merhaba! Gecen gun CCD bir kamerayi pic16f877 ye bagladim adc ile bazi sonuclar aldim ama daha tam netlesmedi.Fakat anladigim kadariyla bir matris olusturabilirim sanirim.
Durumu cozdugum anda burdayim hatta cozemedigim anda da :)

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri