renk ayrım

Rezzers_bg

Üye
Herkese iyi akşamlar.
Tekstil fabrikasında çalışıyorum ve biraz öneriye ihtiyacım var :)
Sorunum şu sarılmış şekilde çıkan kumaşımız konveyor bant ile paketleme makinasına taşınıyor ve itici bir kol ile paketlemeye giriyor. Buraya kadar normal çalışıyor paketleme makinası hazır bantı biz imal ettik. Bundan sonrası için önerilerinize ihtiyacım var Otomatik paketlemeden çıkan ürün tekrar ittirilip paketleme makinası çıkışında bulunan yeni ekleyeceğimiz banta aktarılacak. Şimdi olay burda paketleme makinasını besleyen 4 tane kalite kontrol makinası var ve 3 farklı renkte kumaş çıkıyor. 3 adet bant ekleyeceğiz yan yana olacak şekilde. Örnek olarak 3 rengimiz olsun beyaz mavi ve fosforlu yeşil renginde. Biz birinci banta beyazı tanımladıysak 1 banttan tekrar devam edecek. Eğer 2.banta tanımladıysak (2.bant 1.banttan biraz daha boyu kısa ve bantların 20.derece pnomatik piston sayesinde yatırma özelliğimiz var bu yatma derecesi 2.bant içinde geçerli 3.bant sabit) eğer 2.bant ürünü ise işte piston yatacak. Bizim tek sorunumuz renk ayırma işlemi diğerlerinde hiç problemimiz yok bu renk ayırma işlemini ne ile nasıl yaparım.
s7-300 e hakimim ana renk sensörü ile hiç çalışmadım. Lisedeyken Fetro Robotino kullanmıştım orda görüntü işleme vardı renk seçip bu renge yakın olanları takip et diyordum kamera ile yine böyle bir şansım varmı. Varsa bir pc koyup adam her parti başında renkleri tanımlayıp pcden sadece 2 çıkış alıp geri kalanı plcde işleyebilirim. Ama çıkışı nasıl alabilirim. Veya bu şartlar altında çalışacak başka bir ürün varmı çok fazla renk mevcut ve bazen birbirine çok yakın renkler ile çalışılıyor.

Vereceğiniz Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Merhaba, TCS34725 veya TCS3200 vb. renk sensörleri ve bir mikrodenetleyici ile renkleri ayırabilir işlem yaptırabilirsiniz. Örnek olarak arduino ile amatör bir devre yapılmış. Sanayi ortamında parazitlerden bu devre etkilenebilir. Siz PLC veya benzeri bir denetleyici kullanarak bunu aşabilirsiniz

Linki örnek olsun diye verdim.Arduino için sanayi ortamında ve uzun süreli çalışmayabilir diyenler çoğunlukta olduğu gibi, gerekli düzenlemeler ile çalışabilir diyenlerde mevcut. Bir yol haritası adına inceleyebilirsiniz. Kolay gelsin

shark 4000 de işini görür sanırım

cevaplarınız için teşekkürler.

shark 4000 de işini görür sanırım
bu ürünü bulamadım kataloğunu

bunlardan ziyade direk plc ile çalıştırabileceğim bir sensörümüz mevcutmudur? sonuçta paketlemeden ortalama 25-35 saniye arası bir ürün çıkıyor yani çok aşırı hızlı bir işlem yok.ve ürünün çaplarıda farklı boyutlarda arduino ile yapılmış olan düzenek arastırmalarım sonucu yakın mesafede işe yarıyor benim sensörü koyabileceğim en yakın mesafe 5 cm en uzak 15 cm olabilir başka türlü bir yerleştirme amacım yok. Bugün patron ile yaptığım görüşmede aşırı bir beklenti olmadığını söylüyor kendinin fikri ise paketlemede duran personel starta basmadan önce ürünün hangi banta aktarılacağını ordaki duran 3 konumlu anahtar ile seçmesi ve çıkan ürünün o banta aktarılması ve devam etmesi. maddi konu çok aşırıya kaçmadanda benim fikirlerimi destekliyor.

Yani elimde daha net bir adım yok :)

herkese iyi çalışmalar.

Mrb @acaroz
Parazitten etkienir dediniz bu olayı biraz açabilirmisiniz? (Elektronikçi değilim. )

Mrb @acaroz
Parazitten etkienir dediniz bu olayı biraz açabilirmisiniz? (Elektronikçi değilim. )

Merhaba, Çok detaylı açıklayamam. Ancak amplifikatör, radyo vs gibi ses devrelerinde beslemeden kaynaklı istenmeyen gerilim sıçramaları vs sinyalde gürültüye neden olurlar. Bunu önlemek icin sinyal taşıyan hatlar mümkün olduğunca kısa ve blendajlı kablolar ile ekranlanırlar.
Google da ararsanız bu konuda bir çok detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
Saygılarımla

EDİT: Sayın @deltas Bir önceki konuda ses devresi ile ilgili bir probleme yazıyordum ki. Konuyu karıştırmışım. Kusura bakmayın.
Ses devresi olmasa bile besleme hatlarından gelen istenmeyen sinyalleri engelleyici önlemler alınmaz ise mikro denetleyiciler bu sinyallerden etkilenip resetlenebiliyor veya program dışı davrananışlar gösterebiliyorlar.

Bunu engelleyici önlemler ile donatılan cihazlar ise PLC gibi isimlerle anılıyorlar.

Arduino gibi mikro denetleyiciler daha çok amatör işlerde, hobi amaçlı devrelerde kullanılmak için tasarlanmış olduklarından sanayii de zor şartlar altında ve uzun süreli çalışacak şekilde tasarlanmamışlardır.

Umarım şimdi bir nebze olsun hatamı düzeltebilmiş ve biraz daha açıklayıcı olabilmişimdir.

Son düzenleme:
Vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim. Aslında bu durumla ilgili bir problemim var. arduino ile 4 rezistans+1 motor sürücüsünü kontrol ediyorum. Arduinonun Atmegasını kullanıyorum. Devreyi biz hazırladık. Arduinoda kodları yazdıktan sonra Atmegasını kendi devremize ekliyoruz. Sistem stabil bir şekilde çalışıyor (14 aydır kullanıyoruz.). Ancak 3 defa işlemcideki kodlar silindi.Tunçmatik marka akım korumalı priz kullanıyorum. Buradanda adaptör ile Arduinoyu besliyorum. Yukarıda vermiş olduğunuz bilgilere göre bunun nedeni parazitler olduğunu düşünüyorum. Bunu nasıl engelleyebilirim.
Teşekkür ederim...

Vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim. Aslında bu durumla ilgili bir problemim var. arduino ile 4 rezistans+1 motor sürücüsünü kontrol ediyorum. Arduinonun Atmegasını kullanıyorum. Devreyi biz hazırladık. Arduinoda kodları yazdıktan sonra Atmegasını kendi devremize ekliyoruz. Sistem stabil bir şekilde çalışıyor (14 aydır kullanıyoruz.). Ancak 3 defa işlemcideki kodlar silindi.Tunçmatik marka akım korumalı priz kullanıyorum. Buradanda adaptör ile Arduinoyu besliyorum. Yukarıda vermiş olduğunuz bilgilere göre bunun nedeni parazitler olduğunu düşünüyorum. Bunu nasıl engelleyebilirim.
Teşekkür ederim...

Röleler opto coupler limi ? Yoksa röleleri bir transistör ile mi sürüyorsunuz ? Aynı Şebeke üstünde monofaze motorlar falan varmı ? Çözüm çevresel etkenlere göre alınmalıdır.
En basit yöntem küçük bir aküden arduyu beslemek olabilir. Hangi koşullarda çalıştığı, röleleri falan bilmeden bir şey söylemek zor.
Rica ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri