Fotosel veya bir sensör ile renk algılatma

Jeoproje

Üye
Merhaba

Tarımda kullanılacak bir makine için renk algılatma düzeneği yapmamız gerekiyor. birçok sensörün yanyana gelmesi ile sensörlerin önünden geçecek domateslerin kırmızı olanlarını yeşil veya farklı renklerde olan farklı nesneleri algılayıp farklı yola itecek olan servo motorları çalıştıracak bir sisteme ihtiyaç var. Bu işlem için tavsiye edebileceğiniz renk algılayıcı sensör varmıdır veya bu konuda ne yapabiliriz.

Saygılar

şöyle bir devre var ldr lerin önüne renk filtreleri konulmuş üzerinde yazıyor (kırmızı , yeşil, mavi) hangi rengi görürse o renge ait çıkışlardan çıkış veriyor fazla rek algılama yeteneği yok piclerle yapılmış devreler var mesela istediğin şekilde programlarsan olabilir bir kol olur yeşil domates gördüğünde bu kol dışarı çıkıp yeşil domatesi itebilir kırmızı domatese yol verebilir... snin için birşeyler bakacağım... kolay gelsin

biraz baktım picle yapılan devreler çok saçma geldi kırmızı led yanıyor ldr bakıyor onu absorbemi ediyor geçiriyormu sonra mavi sonra yeşil sonra karar veriyor ne renk olduğuna bu çok uzun bu işlem yukarıda verdiğim devre saniyesinde gösterebilir ne renk olduğunu.. mesela bir kolla itilecekya domatesler devre tasarlanır motora göre yeşil çıkış verdiği zaman kolu iter çıkış 0 olduğunda kolu geri çeker.. çok güzel ve basit bir sistem.. eğlenceli :)

işe yararmı bilmem bu kadar kimse yardımcı olmaz sana sistemi tasarladım uygulamak sana kalmış

ldr ye yeşil cisim yaklaşır ve çıkış 1 olup motoru sürer kol dışarı itilir cisim uzaklaşır motor geri çekilir
d425g.png

ldr ye kırmızı cisim yaklaşır motoru sürmez kol olduğu yerde kalır diğer renklerdede bu olur

d4268.png

kol sonlandırma swlerini konulacağı konum... bu swler kolun duracağı noktayı belirler ve o noktalarda motoru durdurur

d426v.jpg

LDR ler beyaz ledleri görmeyecek siyah ruloyla kapla LDR leri... LDR lerin önüne, kırmızıya kırmızı jelatin maviye mavi yeşile yeşil renk jelatin koy şeffaf jelatinlerin renklileri oluyor kırtasiyede bulunur bu jelatinler kendi renklerinden başka ren geçirmeyecektir devre bu mantıkla çalışıyor koymazsan renkleri algılayamaz

d4293.png

şu şekilde kaplayabilirsin

1-2 fikir de ben söyleyeyim.. :)

Röleler aç-kapa aç-kapa bozulur kısa sürede.. Yarı iletken bişeyler kullan bence..

Ledlerde de flash yaparak aradaki renk farkını değerlendirirsen, dışarıdan gelen ışıkların etkisini düşürebilirsin.. Ya da kapalı karanlık bir ortamda renk okutursun..

Yeşil domatesler de kullanılacaksa bandı durdurup zedelemeden yavaşça çıkarman gerek sıradan..

L298 koyacaktım ama daha anlaşılır olması için böyle birşey çizdim nebileyim bu kadar fikri verdim geliştirilir herhalde :) zeten arkadaşımız bant üzerinden itilerek yapılabilir diyor sensör kutu gibi birşeyin içine konur domatesler kutunun içine girer. yeşil domates okadar nazik bi meyve değil kolun önünde sünger konsa domatesi nazikçe itebilir başka banda :) ....

Merhaba
Normalde bu parça domates toplama makinesinin domates ayırma ünitesi. 1 metre uzunluğunda bir sensör var ve sensörün altınca 1,5 cm de bir 20 cm uzunluğunda fiber bir parmak var domatesler dallarından ayrıldıktan sonra bant ile yığın halinde sensörün altından geçerken parmaklar kırmızı olanlara vurarak diğer sepete atıyorlar yeşil domates ile beraber karışık taş , toprak parçası veya çürük domates banttan yere düşüyor. Bu sistem her araç üzerine 1 adet konmuş ancak sistem kasıtlı olarak performansları düşürülerek bize satılmış . Sonuçta yeşil domatesi ve toprak parçalarını yeterince hızlı ayıramadığı için çiftci maliyet yükselmemesi için mecburen bu sistemi devreden çıkarmak zorunda kalıyor. Çünki makineler ton başına çalışıyor ve domatesin tarladaki ömrü sadece 10 gün. Saçla fabrikaları domates iyi ayıklanmadığı zaman domates alımında çiftciye % 40 lara varan fireler koyarak çiftcinin tüm kazancının havaya uçmasına sebeb oluyorlar. Fakat bizim sanayideki torna ustaları ve tamirci ustaları bu bant başlangıcına ikinci bir ön bant ve sensör koymak sureti ile kırmızı domates ayırımını çok daha rantabil hale getirmişler ancak sorun kırmızı domatesi ayıran sensör sorunu. Bu sorunu şimdilik arızalı makinelerden alınan sensörler ile çözmüşler. Tahsil ve bilgileri neticesi sonuçta bu adamlar lise mezunu tornacı ustaları fazlası zaten beklenemez. Ancak italyanlar türklerin ne yaptığına uyanınca hem sensör vermeyi durdurmuşlar , hem sensörleri inanılmaz pahalı yapmışlar hemde sensör Bakım onarımını durdurarak çiftcinin korkarak makinasına el dokundurmasını engellemeye çalışmışlar. Devreye biz girdik. Çiftci bize türk mühendislerine güveniyor korkmuyor. Bu sensörleri yapmaya ihtiyacımız var yanyana konmuş hızlı çalışan 50-60 servo motorlara veya parmakları vuruş hareketi yaptıracak selenoidlere bağlanacak fiber parmakları karbon fiber malzeme ile tornalıyarak yapabiliyoruz. Domateslerin geldiği bant yaklaşık 120 cm ve 2 cm de bir renk sersör parçacığı var. Bu sensörler kırmızı domatesi gördüğünde parmaklar ile domateslere vuruyorlar. Bir seferde bazen 3-4 parmak yanyana vuruyor gelen domatesin yoğunluğuna göre. Bu işlem terside olabilir yani kırmızı domatese vurmak yerine kırmızı olmayan herşey vurmak gibi. şu an için ihtiyacımız olan kırmızı domatesi gördüğünde domatesin geldiği sürate göre ona orta kuvvette vurarak diğer banda geçmesini kırmızı olmayan herşeyin dökülüp gitmesini başaracak bir renk sönsörü sistemi lazım. Bu bir kazanç konusudur taliplerin benimle irtibat kurmalarını rica ederim. Gerekirse bu parçanın yakından incelenmesini organize ederim. Bu parçanın yapılması türk tarımına ve çiftciye hizmettir. Aksi taktirde italyanlara binlerce euro para ödemeye devam edeceğiz. Elektronik desteği arıyoruz. Bulunduğumuz yer Bursa - Karacabey

çizdiğim devreyle bu mümkündür ama daha gelişmiş sistemler gördüm mesela kamera sensörlü sistem vardı gelişi güzel olan ekmekleri 10 tane robot kolu hızlı hızlı banttan gelen ekmekleri bi hizaya diziyordu paketliyordu buna benzer bi sistemde olabilir .. sisteme sağlam kırmızı domates tanıtılır kol domatesleri alır başka banda koyar.. araştırın biraz

Aslında tam anlayamadım LDR lerin önüne mesela kırmızı LDR ye kırmızı jelatin konacak ve LDR sadece kırmızı domates ilemi tetiklenecek söylediğin bumu ? Bildiğim kadarı ile LDR ışık değişimi ile çalışan bir tür fotosel röle ancak kırmızı jelatin ile kırmızıyı nasıl ayıracak sonuçta kırmızı jelatin yeşil domatesi veya siyah toprak parçasınıda görecektir. ayırma kararını kim nasıl verecek ? Biraz daha açıklama getirisen bu devreyi denerim.

:) düşüncenizde haklısınız ama şöyle bi durum var kırmızı filtre diğer renkleri absorbe edecek ldr direnci yükselecek yani filtreye kırmızı ışık geldiğinde diğer renkleri kıracak kırmızı ışığı daha çok geçirecek LDR nin direnci düşecek ve devre çıkış verek diğer renklerdede bir miktar direnç değişimi gösterir fakat çıkış verecek kadar güçlü değildir ... umarım anlatabildim ... kolay gelsin

makinanız ilgimi çekti.mümkünse bir fotografını yayınlarmısınız.hatta video ekleyebilirseniz daha ayrıntılı görebiliriz.domatesler banttan tek sıra halindemi geciyor.bantın hızı ne kadar,cok kucuk domatesler varmı yani onceden bır eleme işlemi vs yapılıyormu.bu iş için yukardaki arkadasların söyledigi metod hız açısından aklıma daha fazla yattı.italyanlar nasıl yapmıslar inceledinizmi.onlarda led mi kullanmıslar yoksa kameramı.kamera ile renk ayrımı yapmak mümkün fakat tarancak alan ve bant hızı ile tarama hızını kalibre etmek ve bant hızına cıkılırmı onu su an bilemiyorum.bence mekanik sistem nasıl olsa hazır bu sitedekilerin bu işi çözecegine eminim.daha ayrıntılı bilgiler paylasırsanız memnun oluruz.

makinanız ilgimi çekti.mümkünse bir fotografını yayınlarmısınız.hatta video ekleyebilirseniz daha ayrıntılı görebiliriz.domatesler banttan tek sıra halindemi geciyor.bantın hızı ne kadar,cok kucuk domatesler varmı yani onceden bır eleme işlemi vs yapılıyormu.bu iş için yukardaki arkadasların söyledigi metod hız açısından aklıma daha fazla yattı.italyanlar nasıl yapmıslar inceledinizmi.onlarda led mi kullanmıslar yoksa kameramı.kamera ile renk ayrımı yapmak mümkün fakat tarancak alan ve bant hızı ile tarama hızını kalibre etmek ve bant hızına cıkılırmı onu su an bilemiyorum.bence mekanik sistem nasıl olsa hazır bu sitedekilerin bu işi çözecegine eminim.daha ayrıntılı bilgiler paylasırsanız memnun oluruz.

evet ayrışım bandını görebilirsek daha ayrıntılı düşünebiliriz :)

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri