Redüktörlü Motorların Gücü?

.
.
Arkadaşlar normal bir ac-dc motorun devrini redüktörle düşürdüğümüzde aynı oranda güçten kazanırmıyız??

Mesela 2 Hp 3000 devir motoru redüktörle 300 devire düşürsek motor gücü 20 hp olurmu..
(soru saçmaysa kusura bakmayın :)) Elektrik konusunda yeniyim..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Soru hiçte saçma değil, gayet mantıklı bir soru.
Dediğiniz gibi redüktör yardımı ile devir düşürüldüğünde redüktör çıkışında güçte aynı oranda artar. 2 hp, 3000 devirli motoru 1/10 redüktörle 300 devire düşürdüğünüzde redüktörün milinden 20 hp gücüne yakın tork alırsınız. Tabii bu arada sürtünmelerden kaynaklanan kayıplar vardır.

ŞEF... abi çok teşekkürler iki sorumada sen cevap verdin :)) çok saolasın

Aynı oranda güçten kazanırsın....
------------------
güçten bi parça kaybın olacaktır...

Son düzenleme:
ben pek aynı fikirde değilim. güç = moment x n dir. yani gücü belli olan bir motorun devirini redüktörle düşürdüğünüzde moment artar ama güç artmaz. hatta redüktördeki kayıplardan dolayı bir miktar azalır.

Redüktör bir nevi şanzıman sistemidir. Arabada vites düşürünce aracın motor gücü hp değişmez ama torku artacağı için güçlenir ama hız olarak yavaşladığı için hp aynıdır hatta biraz düşer. vites yükseltincede tersi olur.

ben pek aynı fikirde değilim. güç = moment x n dir. yani gücü belli olan bir motorun devirini redüktörle düşürdüğünüzde moment artar ama güç artmaz. hatta redüktördeki kayıplardan dolayı bir miktar azalır.

Mantıklı açıklama...

Soru hiçte saçma değil, gayet mantıklı bir soru.
Dediğiniz gibi redüktör yardımı ile devir düşürüldüğünde redüktör çıkışında güçte aynı oranda artar. 2 hp, 3000 devirli motoru 1/10 redüktörle 300 devire düşürdüğünüzde redüktörün milinden 20 hp gücüne yakın tork alırsınız. Tabii bu arada sürtünmelerden kaynaklanan kayıplar vardır.
Arkadaşlar.
Bu yazımı dikkatli okumadınız galiba. Ben burada motorun gücü artar demiyorum.
Redüktör çıkışında güçte aynı oranda artar demişim. Burada motorun devrini düşürmüyoruz. Motor gene 3000 devirde dönerken redüktörün çıkış milinin devri 300 devir oluyor. Haliyle redüktörün çıkış milinin torku, motor miline göre yaklaşık 10 kat artar.
Tabii bu arada sürtünmelerden kaynaklanan kayıplar vardır demişim.

selam arkadaşlar bena rediktö yapımı ile ilgili bilgiye ihtiyacım var.hesaplamalar cizimler vesaira.nereden baslamam gerekiyor

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri