Reaktifi %20'nin Altına Düşürmek İçin Ne Yapmalı!

cahits

Üye
merhabalar .fabrikadaki kompanzasyon sistemimizde reaktif oran %25 seviyesinde kapasitifte ise zaten sorun yok.(Sistemimizde kondansatörler yeterli derecede var ve kontrol rölemizde % 98 oranında güç katsayısını karşılıyor).Sorum şu:yeni tebliğe göre oran %20 ve daha düşük olması için ne yapmam gerekir.HERKESE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.AYRICA SİTE ÇOK FAYDALI VE ELEKTRİK FORUMDA 1 NUMARA!

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
kompanzasyon sistemi Tek fazlı ise Kompanze sistemini 3 Fazlı kontrol olarak yapman gerekli, ayrıca sistemde harmonik te varsa harmonik filitresi kullanman gerekli,

En önemlisi sistemi iyi tanıyıp ona göre kondansatör gruplarını seçmek gereklidir

sn cahits haydar beyinde söylediği gibi sitemizde kompanzasyonla ilgili envayi çeşit bilgi mevcut öncelikle bunların hepsini okuyup incelemenizi tavsiye ediyorum.
Kompanzasyon basit bir konu değildir standardize edilemez,her tesis için farklı çözümler ve alternatifler vardır.Tesisinizdeki kompanzasyonla ilgili yorum yapabilmemiz için bir çok doneye ihtiyacımız var. Akım trafonuz,Reaktifgüçkontrol röleniz,set değerleriniz,kondansatör grup güçleriniz, yüklerinizin özellikleri, genelde çekilen akım , çekilen maksimum akım, v.s bir çok bilgiyi bize vermeniz lazımki sağlıklı bir değerlendirme yapmaya çalışalım.

gunerdr ' Alıntı:
kompanzasyon sistemi Tek fazlı ise Kompanze sistemini 3 Fazlı kontrol olarak yapman gerekli, ayrıca sistemde harmonik te varsa harmonik filitresi kullanman gerekli,

En önemlisi sistemi iyi tanıyıp ona göre kondansatör gruplarını seçmek gereklidir

Günerdr kardeş, harmonıklerle yenı oranlar arasında nasıl bır ilişki kurduğunuzu biraz daha açabilir misiniz?

Merhaba , Bildiğiniz üzere harmonikler (çok fazla derinliğe girmeden) Kompanze sistemlerini zorlamaktadır,

Enerji dagıtım sistemlerinde temel sebeke frekansındaki akım ile gerilim arasındaki faz farkını isaret eden
büyüklüge “cos “ denir ve bu deger bir endüstriyel hattın enerji aldıgı üreticiye ödeyecegi reaktif güç bedelini
belirler. Döner telli konvansiyonel elektrik sayaçları ile faturalandırma yapan sistemlerde durum
yukarıda bahsedildigi gibidir. Ancak son yıllarda kanunla da zorunlu olan dijital sayaçlara geçilmesi ile bu
durum farklılık göstermistir. Zira dijital sayaçlarda güç faktörü ile bilinen yukarıdaki degerin hesaplanması
için sadece temel sebeke frekansındaki akım ve gerilim arasındaki açıya bakılmaz , harmonik denilen diger
frekanslardaki akım ve gerilimin etkisi de göz önüne alınır . Buna “Powe Power Factor Factor “ denir.

Kısaca power factor , cos degerinden farklı olarak , harmonikler dahil olan akım ile harmonikler dahil olan
gerilim arasındaki faz farkıdır. Bu iki deger arasında harmonikli ortamlarda asagıdaki formül kadar bir fark
olusur.
PF = µ . cos
µ = 1 / [ 1 + ( THD(I) )2 ]
Örnek olarak ile dijital sayaç kullanan ve sebekesinde THD(I) =%30 seviyelerinde
harmonik akımı olan bir tüketici cos = 0,96 degerine sahipken ;
µ = 1 / [ 1 + (0,3)2 ] = 0.917
PF = 0,917 x 0.96 = 0,88 degerinde bir güç faktörüne sahip olacaktır.
Bunun temel sonucu olarak döner telli bir sayaçtan dijital sayaca geçmesi veya
2007 ocak ayı itibari ile aynı yük ve kondansatör sistemi ile daha önce ödemedigi reaktif güç bedelini ceza
olarak ödeyecektir

3 senedir Harmonik ile ilgili problemli sistemlerle epey ölçüm yaptık ve gruparge ekibimiz ile Reaktif güç kontrol rolesi imalatınıda girmiş bulunmaktayız cihaz çok performanslı çalışmaktadır.

hayırlı günler

gruparge

merhaba sayın arkadaşım senin bahsettigin konuyla ben stajerligimi fabrikada yaptıgım yıllarda karşılaştım çözüm olarak tam hatırlıyamıyorum ama yaptığım işlem her zabah 2 ay boyunca ilk yaptıgım önce fabrikanın içindeki kondansatörü enerji.ile depolayıp sonrada ana dagıtımdaki reaktif ve aktik degerlerini alıp hesabını yaptım sonunda cezayi işlemden kurtulmuştuk daha detaylı bilgiyi konuyla bilgili başka bie mühendis arkadaştan bu şekilde özet bilgi verirsen sana yapman gereken yolları söyleyeceklerdir saygılarımla

CosØ: 0,98 olduğuna göre,
1- Eğer ayar imkanın var ise, 0,99 veya 1 yapıp, bir kademe daha kondansatör sisteme ilave edilmesini sağlayabilirsin.
2-Veya sabit kondansatör grubunun gücünü , %50 arttırabilirsin. %75 veya %100 olabilir.
Daha detaylı bilgi istersen , mevcut kaç kademeli kompanzasyon sistemi var. Kaç kVAr , Reaktif güç rölesinin markasını bildirsen iyi olur.

İyi çalışmalar.

sabit kondansatörüne bak mutlaka

arkadasım senin için önemli olan indüktif ve kapasaitf cektiğin oranlardır sisteme kondansatör eklersen kapasaitif gücü arttıtırsın eger azaltırsan indüktif güç artar. örnek olarak indüktif gücün cezaya girriorsa kondansatörlerin gücünü arttır yok eger kapasitif gücün fazlaysa o zaman kondansatör leri devre dısı al
ama unutma devreye giren her makine bu dengerei bozar onun için iyi ayarlaman lazım oranları

şimdi arkadaşım sizin ilk önce (kaç tane kompanzasyon panonuz var onu bilmiyorum ) sorun hangi panoda onu belirlemeniz gerekiyor. bizim yaparak bu olayı nasıl çözdüğümüzü adım adım anlatayım
bizim toplam 6 tane kompanzasyon panomuz var bunlardan 2 tanesi tristörlü (yeni hattımızın) yükümüz punta kaynak.eski hattımızın 1 tane panosunda sabit grup 12.5 KVar 1. grup 12.5 KVAR 2 grup 50KVAR 3. Grup 50KVAR 4.grup 25 KVar 5.grup 25KVAR 6.grup 50KVAr ilk önce değerler aldık her bir panodan eski hattımızın panosunda indüktif %51 kapasitif %15olduğunu gördük sonra bütün kondansatörleri (sorunlu panomuzdaki) devamlı devreye aldık. ertesi gün indüktifin %21 kapasitifin ise %31 olduğunu gördük dün ise (21 ekimde ) sabit grubumuza 1 tane 25 Kvar ekledik bugünde indüktif %12 kapasitif ise %31 oldu genel olarakta indüktif %18 kapasitif ise %5 oldu. Sorunu şu anda çözdük. fakat takip etmeye devam ediyoruz. Kapasitifi fazla yukarıya çekmeden ne kadar daha indüktifi indirebiliriz buna bakıyoruz benden sana yol haritası.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri