İndüktif Reaktif sorunu

Brucee22

Üye
Merhabalar Arkadaşlar

Sistemlerimden birinde indüktif reaktif oranımda bir sorun yaşıyorum. Saat üzerindeki indüktif reaktif oranı %17 'yi buldu. Kapasitif reaktif oranımda ise bir sorunum yok(%1 lerde). İndüktif reaktif oranımı nasıl %20 nin altında tutabilirim. Ayın 30 una kadar bunu tutabilirsem daha sonra kesin bir çözüm arayışına gireceğim ama şuan için durumu kurtaracak bir şey bulmalıyım.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bu durumda cos fi değerini yükseltmeniz gerekiyo birde kondanstörleri bi kontrol edin...

Merhabalar Arkadaşlar

Sistemlerimden birinde indüktif reaktif oranımda bir sorun yaşıyorum. Saat üzerindeki indüktif reaktif oranı %17 'yi buldu. Kapasitif reaktif oranımda ise bir sorunum yok(%1 lerde). İndüktif reaktif oranımı nasıl %20 nin altında tutabilirim. Ayın 30 una kadar bunu tutabilirsem daha sonra kesin bir çözüm arayışına gireceğim ama şuan için durumu kurtaracak bir şey bulmalıyım.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Sisteminizle ilgili hiç bir bilgi vermemişsiniz?
Sözleşme gücün,işletme ne üzerine,akım trafosu değerin ne, röle marka modeli ne,röle ayarların ne,kondansatör kademe dizilimlerin ne,ölçüm AG mi OG mi,gece ve hafta sonları tüketim hangi değerlerde,verebileceğin tonlarca bilgi varken sen 1 tanecik bilgi bile vermemişsin !
End reaktif oranları %15-20 arası gezen sorunları farklı! birsürü firma var.

Ölçüm OG, Sistemimdeki yük hakkında net bir bilgi veremiyorum. Çünkü Dağıtım sisteminde Paralel çalışan iki fiderden birinin Sayaç değerlerinden bahsettim. Sistemde herhangi bir kompanzasyon da yapılmamış daha önceden. Gece ve Hafta sonları için değer alamıyorum çünkü Enerji aldığım yer durumu fark ettiğim andan bu yana üretim yapmıyor. Yani bana enerji satamıyor.

Ölçüm OG, Sistemimdeki yük hakkında net bir bilgi veremiyorum. Çünkü Dağıtım sisteminde Paralel çalışan iki fiderden birinin Sayaç değerlerinden bahsettim. Sistemde herhangi bir kompanzasyon da yapılmamış daha önceden. Gece ve Hafta sonları için değer alamıyorum çünkü Enerji aldığım yer durumu fark ettiğim andan bu yana üretim yapmıyor. Yani bana enerji satamıyor.

Kusura bakmayın ama cümleleriniz bir bilmece edasında. Decoder bağladım çözmeye çalışıyorum :)
İki fiderden birisi sizin okey,daha önce neden kompanzasyon yapılmamış? Enerji aldığın yer hangi durumu farketmiş ve neden üretim yapmıyor???????

Bigpasha iki fider de benim fiderim. Şuanda sorun yaşadığım fiderin geldiği santral daha önce üretim yapmıyor muş(muş diyorum çünkü ben çalıştığım yerde göreve yeni başladım)Son 20 gündür üretim yapmaya başlamış ve daha önceden yapılan anlaşmalar gereği enerjiyi bize satmak zorunda nasıl bir anlaşmaysa da onu anlamış değilim. Aslında bu santralin enerjisine ihtiyacımız yok hali hazırda asıl fiderim benim tüm bölgelerime yetiyor. Ancak yapılan anlaşma gereği kompanzasyonun olmadığı kökte paralel bağlantı yapılmış ve tek baradan çıkış yapılarak yaklaşı 0,8 mw'lık bir bölge besleniyor. Bu güne kadar 115000 kwh aktif, 8920 kvar indüktif, 480 kvar kapasitif enerji çektim bu santralden.

Sorumu ilk sorduğum şekilde kapsamlı bir çözümü bu ay bittikten sonra yapabileceğim. indüktif değeri azaltmak için şu kalan 5 gün içerisinde ne yapabilirim bunu soruyorum. Santral yarın tekrar üretim yapacak. Santralin üretim yapamaması su sıkıntısından kaynaklanmaktadır.
Sen de kusura bakma bisgpasha ama anlamak istemiyorsan yardımcı olmayabilirsin.

Bigpasha iki fider de benim fiderim. Şuanda sorun yaşadığım fiderin geldiği santral daha önce üretim yapmıyor muş(muş diyorum çünkü ben çalıştığım yerde göreve yeni başladım)Son 20 gündür üretim yapmaya başlamış ve daha önceden yapılan anlaşmalar gereği enerjiyi bize satmak zorunda nasıl bir anlaşmaysa da onu anlamış değilim. Aslında bu santralin enerjisine ihtiyacımız yok hali hazırda asıl fiderim benim tüm bölgelerime yetiyor. Ancak yapılan anlaşma gereği kompanzasyonun olmadığı kökte paralel bağlantı yapılmış ve tek baradan çıkış yapılarak yaklaşı 0,8 mw'lık bir bölge besleniyor. Bu güne kadar 115000 kwh aktif, 8920 kvar indüktif, 480 kvar kapasitif enerji çektim bu santralden.

Sorumu ilk sorduğum şekilde kapsamlı bir çözümü bu ay bittikten sonra yapabileceğim. indüktif değeri azaltmak için şu kalan 5 gün içerisinde ne yapabilirim bunu soruyorum. Santral yarın tekrar üretim yapacak. Santralin üretim yapamaması su sıkıntısından kaynaklanmaktadır.
Sen de kusura bakma bisgpasha ama anlamak istemiyorsan yardımcı olmayabilirsin.

Ölçüm O.G. kompanzasyonundamı OG ? kompanzasyonun olmadığı kökte ifadenden çıkartabildim bu sonucu. Kuplaj falan mı var sisteminde? basit tek hat şemanı koysaydın hiç olmazsa. Hali hazırdaki fiderim diye bahsettiğin fiderde kompanzasyon sistemi nasıl? 2.fiderde kompanzasyon yok demişsin %15-20 oranları nerde gördün? Kafam iyice karıştı :confused:
Sisteminizi anlayamadım anlatım şeklinizle bunu anlayabilmemde zor görünüyor. Size tavsiyem röle cosfi set değerini kapasitif alana ayarlamanız.Böylelikle endüktif endeksiniz hiç ilerlememiş olacaktır. Bu 5 gün için en uygun gördüğüm tavsiye budur. Biraz bekleyelim bakalım 6.hissi kuvvetli birinden farklı bir yorum gelir belki.

Son düzenleme:
Merhaba ;
Kompanzasyon konusunda sitede yeteri kadar bilgi olduğuna inanıyorum.ilk önce bunları okumanızı tavsiye ederim.
Genel olarak kompanzasyon konusu aşağdaki başlıklar altında ele alırsanız,problemin nerden kaynaklandığını daha iyi çöze bilirsiniz.
1)Hesaplamalarınızı yaparken 380V olarak değil fazlar arasını ölçerek işleme alınız.
2)Trafo güçünü etiketten okuyarak kontrol ediniz.
3)Trafo güçüne göre akım trafonuzu seçiniz.
4)Cos fi değerinizi gündüz ve akşam değerlerini alarak hesaplayınız.
5)Reaktif güç kontrol rolesinde ideal değerinizi belirleyiniz.
6)Sabit kondansatörünüzü trafo güçüne göre seçiniz.Pratikte trafo güçünün %3-5 dir.
7)Kondansatör gücünüzü hesaplayınızı uygunluğunu kontrol ediniz.
8)Reaktif Güç Kontrol roleniz için c/k oranının hesaplayınız,giriniz.Kondansatör devreye giriş çıkış ve boşalma sürelerini bulup giriniz.
9)Kontaktör ve sigortalarınızı kondansatölerinize göre seçiniz.Kontaktör dejarz direncinizi
kondansatörünüz göre seçiniz.
10)Bunları yaparken bağlantı kurallarına uyguz.
Problemi kökten ve kalıcı çözmek için her şeyi gözden geçirin yukaraki yol ve yöntemleri tek tek araştırın okuyun.
Kompanzasyon mühendislik sıfatı taşıyan bir alandır.
kolay gelsin.

Sanırım sn. Brucee22, farklı bir durumdan bahsetmekte.
Elektriği iki farklı yerden satın almakta. Birisi tedaş hattı. Diğeri de özel bir elektrik santrali. Her iki eneri girişinde da sayaçlar var. Özel santralden aldığı elektrikte indüktif sorunu var.
Buraya kadar doğru anlamışsam eğer, sizin kompanzasyonla işiniz AG seviyesinde değil.
Ama yüklerinizdeki kapasitif etki, üst gerilime de yansır. Yani yapmanız gereken, AG yüklerinizden birkaçının cosfi'sini kapasitif bölgeye kaydırmak. Eğer ki AG yüklerinizin kompanzasyonuyla siz ilgilenmiyorsanız, farklı durumları düşünmemiz gerekir.
Bazı bilgileri açık açık söyle(ye)mediğiniz için de konu tam olarak anlaşılamamakta.

Kendimi genç arkadaş'a anlatabilmişim. :) Dediğiniz gibi iki yerden enerji alıyorum ve yine dediğiniz gibi benim Kompanzasyonla sorunum AG seviyesinde değil. tedaştan aldığım fider için belli noktalarda og kapasitörüm var ve enerji alış noktasındaki sayaçta reaktif enerji ile ilgili bir sorunum yok. Santralden gelen fider ise direk yükü verilmekte ve yukarıda bahsettiğim sayaç değerlerine sahip.
Tek noktayı besleyen iki fideri düşününüz ve bunlardan birnin indüktif sorunu var.

Ben şöyle düşündüm foruma girmeden önce ;
Tedaştan gelen hattı açıp yükü tek başına santralden besleyip aktif yükü arttırıp oranı düşürmek ? Ne kadar yararlı olabilir?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri