Reaktif Problemi

herkese cevaplar için teşekkür ederim ck ayarını yaptım cos ayarladım fakat değişen bişey olmadı.. Kısaca benim sorunum röle üzerindeki deger bütün kondansatörler devreye girdiği halde cos50 60 arası bunedende kondansatörler hep devrede yani mağaza kapanıyo hiç bir şey devrede değil cos yine 50 60 arası deger yazıyo acaba akım trafasu arızalı olabilirmi onu nasıl anlarım röle ve akım trafosu hariç herşeyin saglam olduguna eminim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
1. seçenek : eğer kompanzasyon için gerekli akım trafo/ları yeri değiştirilmişse, yani kapalı çevrim olmuyorsa röle ne kadar alırsa alsın cosfi görmediği için çalışmaz. BÜTÜN REAKTİF GÜÇ KONTROL RÖLELERİ CLOSED-LOOP ÇALIŞIR.

2.seçenek: akımı okumaya çalışın, akım ve gerilim röleye düzgün gelmiyorsa herhangi birisinde sorun vardır .

3. seçenek: röleye akım ve gerilim doğru geliyorsa röle bozulmuş olabilir.

4. seçenek : bunlardan hiçbiri değilse monofaze yani dengesiz yüklenme vardır ve ayrıca hassasiyet 1.5 kVAr dan daha düşüktür, bu sebeple monofaze kompanzasyon yapın ve hassasiyeti düşürün.
Kolay gelsin

EMRE ÇALIŞKANER
ELEKTRİK YÜKSEK MÜHENDİSİ

Sn. m-usta-fa

* C/k ayarı için verdiğim hesap Entes RG-T serisi röleler içindir ve doğrudur. Katalogdan bir parça ve örnek ekliyorum. Ek olarak Merlin Gerin için de C/k ayarı ektedir. RG-C serisi için bahsettiğiniz gibi Akım trafo oranı girilmektedir. Otomatik yada manuel yapılabilmektedir.

Sn. elektrokur

* Rölenize kondansatörleri tam olarak tanıtabiliyor musunuz, bunu şu yüzden soruyorum, eğer röle kondansatör güçlerini doğru olarak tanıyabiliyorsa, akım trafosunda sorun yoktur. Röle ayarlarınızda yada kademe dizliminde problem olabilir. İlk önce buna bakınız, röleniz kondansatörleri algılayabiliyor mu.

elektrokur ' Alıntı:
herkese cevaplar için teşekkür ederim ck ayarını yaptım cos ayarladım fakat değişen bişey olmadı.. Kısaca benim sorunum röle üzerindeki deger bütün kondansatörler devreye girdiği halde cos50 60 arası bunedende kondansatörler hep devrede yani mağaza kapanıyo hiç bir şey devrede değil cos yine 50 60 arası deger yazıyo acaba akım trafasu arızalı olabilirmi onu nasıl anlarım röle ve akım trafosu hariç herşeyin saglam olduguna eminim
8 kademeyi de devreye aldığınız halde mi cosinüs q değişmiyor?
önce hiç bir kademe devrede değilken bakın,cosinüs q kaç?sonra kondansatörleri,manuel seçeneği varsa manuel olarak yoksa normal olarak devreye alın.cosinüsq değişiyor mu değişmiyor mu ona bakın.
yani siz yazmışsınız ya,tüm kondansatörler devrede olmasına rağmen,yine de cosQ 0,50 diye.kondansqatörler devredeyken ve devrede değilken arasında far var mı yok mu?
ceza dediğiniz endüktif mi kapasitif mi?
bir de akım trafosu k l uçlarını yer değiştirmeyi deneyebilirsiniz.Ayrıca bağlantılar sıkı mı değil mi?
ÖNEMLİ NOT: belki bilirsiniz.Akım trafosu uçları açık devre bırakılmaz.deneme yaparken ya da yönleri değiştirirken,ya akım trafonun oradan kısadevre yapın ya da en sağlamı enerjiyi kapatın.Yine şuna dikkat edin,ekım trafosu uçlarında bir gerilim olur.Bu gerilim çarpar mı çarpmaz mı,tehlikeli mi değil mi bilmiyorum.Zaten akım trafosunun kontrolünü de bu şekilde yaparsınız.Gerilim olup olmadığına bakarsınız.Akım trafo uçları boşta kalırsa ısınır ve yanar.Mutlaka ya cihaza bağlı olacak, ya da kısadevre yapılacak.
Eğer bu bağlantılar doğruysa rölenin kullanma klavuzunu bulun ve dikkatlice okuyun.Hiç olmadı destek için entes teknik destek hattını arayıp,parametreleri kontrol edin.Ben rg6 nın kataloğunu buldum ve baktım,program 5 olması doğru.Ama ck ayarı nasıl hesaplanır bilmiyorum.kataoğu sizde varsa bizimle de paylaşırsanız iyi olur.
Ama tekrar söylüyorum,bence 1,5 kvar en küçük kondansatör iyi bir seçim değil.
elektrokur ' Alıntı:
şimdi ben panoda bazı kondansatörleri defredışı bıraktım ve degerleri aldım gayet normal yükte pek bir degişim olmadığı için şu an iyi fakat akşam magaza kapatınca yine kapasitif yazacak akım trafosunun orana ne olmalı acaba
mağaza kapatınca kapasitif yazıyormuş. ve
elektrokur ' Alıntı:
evet kapalı iken tüm kondansatörleri bırakmıyo ondan kapasitif yazıyor [/b][/color]
Bu da şunu akla getiriyor,örneğin akşam her hangi bir aydınlatma ya da benzeri bir şey için 1 kvar kondansatör lazım.Fakat röle 1 kvar bulamadığından 1,5 kvar devreye alıyor.Bu da kapasitif güce sebebiyet veriyor.

hayır magaza kapanıyor röle yinede bütün kondansatörleri devreden çıkarmıyor o nedenle gece kapasitif yazıyor yani birinci kademe fazla geldiginden degil çünkü diğer kademelerde devrede kalıyor gündüzleride reaktifi sayaçtan kontrol ediyorum bugün normal fakat sabit kondansatör bağlamışım gibi bir durum ...... Yani kompanze panoyu devreye alıyorum röle tek tek kondansatörleri alıyor birdaha hiç birini bırakmıyor ve ne yazıkki göstergesindede hiç bir degişiklik olmuyor kondansatörler sağlam kontaktörler sağlam sistem çalışıyo_O nedenle akşam mağaza kapanırken bende kompanzasyon panosunu kapatıp sabah acacam sorunu bulana kadar

elektrokur ' Alıntı:
Yani kompanze panoyu devreye alıyorum röle tek tek kondansatörleri alıyor birdaha hiç birini bırakmıyor ve ne yazıkki göstergesindede hiç bir degişiklik olmuyor kondansatörler sağlam kontaktörler sağlam sistem çalışıyo_O nedenle akşam mağaza kapanırken bende kompanzasyon panosunu kapatıp sabah acacam sorunu bulana kadar

* Genel çerçevede öncelikle rölenizi ele alalım. Röle, ihtiyacı hissetti ve yük varken kondansatörleri devreye aldı, daha sonrasında yük devreden çıkınca kondansatörler devreden çıkmıyor mu. Eğer bu durum varsa akla geşen seçenekler;

- Kademe bırakma süresi

- Rölenin ayarlarında problem olması

- Son olarak rölenin bozuk olmasıdır.

Akım trafosu polarite (k-l) uçlarını ters çevirin, yeterli.

ya arkadaşlar bu trifaze motorlarda elektrik tasarrrufu saglama imkanımız war mı cwp larınız için şimdiden teşekkür ederim

eastanblue ' Alıntı:
ya arkadaşlar bu trifaze motorlarda elektrik tasarrrufu saglama imkanımız war mı cwp larınız için şimdiden teşekkür ederim
sorunuzu ilgili bölüme yazarsanız cevap veren çıkabilir.

akım trafosunun uçlarını değiştirdim şimdide röle hiç bir kademeyi devreye almıyo ve en üstte uyarı ışığı yanıyo

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,002
Son üye
enginyayl

Yeni konular

Geri